• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Google AdSense во Македонија

  • Ја почнал/а темата
  • #1

Dodo26

Intern
29 јануари 2019
6
2
noobnews.net
Здраво дечки,

Во моментов работам на изработка на македонски веб сајт, па би сакал да прашам дали некој од вас имал соработка со AdSense и ако може подетално да објасни.

Однапред благодарам,
Поздрав.
 

Garfield'

Баниран/a
18 јануари 2019
299
75
Blisku Berovo
Здраво дечки,

Во моментов работам на изработка на македонски веб сајт, па би сакал да прашам дали некој од вас имал соработка со AdSense и ако може подетално да објасни.

Однапред благодарам,
Поздрав.
Македонски сум видел дека може
во неколку вебсајтови
но се добива бан.
Изработи го на српски или руски? '_'
 

Adivius

Intern
1 октомври 2013
3
0
Ако може да ја искористам темава да прашам дали има некакви проблеми со монетизација на Google Adsense чекови во македонските банки?

И ако некој знае, која е минимална сума и дали има временско ограничување чекот?
 

tonidn

Intern
13 март 2016
28
19
Ако може да ја искористам темава да прашам дали има некакви проблеми со монетизација на Google Adsense чекови во македонските банки?

И ако некој знае, која е минимална сума и дали има временско ограничување чекот?
Ќе имаш проблем да најдеш банка што ќе ти се нафати да работи со странски чекови. Последен пат чекови кеширав во Шпаркасе со тоа што провизиите им беа рамни на рекет.
 

Adivius

Intern
1 октомври 2013
3
0
Ќе имаш проблем да најдеш банка што ќе ти се нафати да работи со странски чекови. Последен пат чекови кеширав во Шпаркасе со тоа што провизиите им беа рамни на рекет.
поради невнимание (до душа не очекував толку брзо да стигнам до исплата) ми стигна чекот. Кое е најдобро решение? Да оставам чекот да стане невалиден?
Ако има некој искуство да ми предложи решение. За мала сума се работи ($100), ама па зошто да пропаднат...
 

хелоу

Intern
2 јуни 2017
2
1
поради невнимание (до душа не очекував толку брзо да стигнам до исплата) ми стигна чекот. Кое е најдобро решение? Да оставам чекот да стане невалиден?
Ако има некој искуство да ми предложи решение. За мала сума се работи ($100), ама па зошто да пропаднат...
Јас имам американска сметка па можам да го сликам чекот (pay in order to се пишува позади) па после од банкомат да ги извадиме само рачунај 300 ден зема банкоматот, плус 10-15 дол банката американска... И сепак, дека до сега не сум скенирал од гугл чекови во туѓо име, не знам дали би поминало (90% би поминало без проблеми).. Ако не најдеш решени пиши :)
 

Garfield'

Баниран/a
18 јануари 2019
299
75
Blisku Berovo
Здраво не сакам да отворам нова тема,но зошто на македонски сајт има веќе реклами од адсенсе??
Еве од некоја страна,приметив дека има реклами од гоогле,нели пишуваше дека македонскиот јазик нема суппорт во гоогле?
НМД | Сè за здравјето

Sent from my SM-J730F using Tapatalk
 

Canibalot

Gaining Experience
29 јуни 2016
87
100
Здраво не сакам да отворам нова тема,но зошто на македонски сајт има веќе реклами од адсенсе??
Еве од некоја страна,приметив дека има реклами од гоогле,нели пишуваше дека македонскиот јазик нема суппорт во гоогле?
НМД | Сè за здравјето

Sent from my SM-J730F using Tapatalk
Јас како што гледам од линкот ова не се реклами од Google. (Едит: После отворање неколку постови, помеѓу текстовите има од гоогле реклами.)
 
Последна промена:

artweb

On your way to fame
5 март 2012
1,429
690
Скопје
artweb's setup  
Processor & Cooler
I5 6500 3,2Ghz, 6mb cache
Motherboard
HP EliteDesk 800 G2 795970-001
Storage
Patriot Blast SSD 120gb
RAM
8 DDR4 2133mhz
Video card
Intel GPU on board
Case
HP EliteDesk 800 G2 Tower case
Mouse
Gigabyte AIRE M60
Keyboard
A4Tech
Monitor
LG 24MB56HQ-B
OS
Windows 10
Глеадам се повеќе сајтови што се на Македонски имаат Google Ad sense реклами.
Или има некоја финта или во меѓувреме дозволиле да може и за МК сајтови.
 

vision

Intern
17 април 2010
51
23
hybridhosting.mk
Неисплатливо ти е на МК веб да ставиш адсенсе.
Треба да имаш премногу трафик за да осетиш бенефит.
Ако веќе имаш некаква посетеност / релевантност на МК пазарот, подобро ти е да бркаш МК банери од компани и сл.
 

artweb

On your way to fame
5 март 2012
1,429
690
Скопје
artweb's setup  
Processor & Cooler
I5 6500 3,2Ghz, 6mb cache
Motherboard
HP EliteDesk 800 G2 795970-001
Storage
Patriot Blast SSD 120gb
RAM
8 DDR4 2133mhz
Video card
Intel GPU on board
Case
HP EliteDesk 800 G2 Tower case
Mouse
Gigabyte AIRE M60
Keyboard
A4Tech
Monitor
LG 24MB56HQ-B
OS
Windows 10
Секако, но ништо не губиш, може нешто да капне и од Google покрај рекламите од кмпании.
 

vision

Intern
17 април 2010
51
23
hybridhosting.mk
Секако, но ништо не губиш, може нешто да капне и од Google покрај рекламите од кмпании.
Види имаш тука и Про и Конс

Ок, може да капне, ама минимално, центи (сепак незнам за колку трафик разговараме)
Но, за да капне треба да поставиш и повеќе позиции, дилемата е дали вреди за некој цент, да ја направиш страната да личи на спам страна.
 
Здраво не сакам да отворам нова тема,но зошто на македонски сајт има веќе реклами од адсенсе??
Еве од некоја страна,приметив дека има реклами од гоогле,нели пишуваше дека македонскиот јазик нема суппорт во гоогле?
НМД | Сè за здравјето

Sent from my SM-J730F using Tapatalk
На оваа страна како што гледам има МедиаНет, Табула, и некои други Нативе реклами.
Тука има и проблем што Табула немошеш да ги имаш у комбинација со други Нативе ... ама ок .. ете „се снашле“ :)

ПС: Од Табула можеш да заработиш многу повеќе одколку од Адсенсе на помал трафик. Меѓутоа условот да го исполниш за да соработуваш со нив не е лесен :)
 

artweb

On your way to fame
5 март 2012
1,429
690
Скопје
artweb's setup  
Processor & Cooler
I5 6500 3,2Ghz, 6mb cache
Motherboard
HP EliteDesk 800 G2 795970-001
Storage
Patriot Blast SSD 120gb
RAM
8 DDR4 2133mhz
Video card
Intel GPU on board
Case
HP EliteDesk 800 G2 Tower case
Mouse
Gigabyte AIRE M60
Keyboard
A4Tech
Monitor
LG 24MB56HQ-B
OS
Windows 10
Види имаш тука и Про и Конс

Ок, може да капне, ама минимално, центи (сепак незнам за колку трафик разговараме)
Но, за да капне треба да поставиш и повеќе позиции, дилемата е дали вреди за некој цент, да ја направиш страната да личи на спам страна.
 


На оваа страна како што гледам има МедиаНет, Табула, и некои други Нативе реклами.
Тука има и проблем што Табула немошеш да ги имаш у комбинација со други Нативе ... ама ок .. ете „се снашле“ :)

ПС: Од Табула можеш да заработиш многу повеќе одколку од Адсенсе на помал трафик. Меѓутоа условот да го исполниш за да соработуваш со нив не е лесен :)
Еве на вечер не им изгледа сајтот како спам сајт. :)
Vecer.mk
 

vision

Intern
17 април 2010
51
23
hybridhosting.mk
Еве на вечер не им изгледа сајтот како спам сајт. :)
Vecer.mk
Како што гледам работат со посредници, Адсенсе сервери кои ги поставуваат рекламите.
Имаат измешано и баби и жаби, ама ок, МК пазар е ова ... :)
 
ПС: Имам работено со Адсенсе, Табула, Ревконтент, КонтентАд, Фејсбук Инстант, и некои не вредни да ги спомнам.
Дефинитивно најмногу пари се заработува со ФБ Инстант. (посебно со ЕУ / УСА трафик)
 

artweb

On your way to fame
5 март 2012
1,429
690
Скопје
artweb's setup  
Processor & Cooler
I5 6500 3,2Ghz, 6mb cache
Motherboard
HP EliteDesk 800 G2 795970-001
Storage
Patriot Blast SSD 120gb
RAM
8 DDR4 2133mhz
Video card
Intel GPU on board
Case
HP EliteDesk 800 G2 Tower case
Mouse
Gigabyte AIRE M60
Keyboard
A4Tech
Monitor
LG 24MB56HQ-B
OS
Windows 10
Фала за ова последново, ќе ми треба. :)
 

pipelin

Practice makes perfect
8 мај 2010
1,499
1,127
pipelin's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5 3210M @ 2.50GHz
Motherboard
FUJITSU FJNBB1C (CPU Socket - U3E1)
Storage
Samsung SSD 860 QVO 1TB
RAM
16GB DDR3 SODIMM
Video card
Intel HD Graphics 4000
OS
Windows 10
FB Audience Network ах времиња... каде што се правеа 20k месечно...
 

artweb

On your way to fame
5 март 2012
1,429
690
Скопје
artweb's setup  
Processor & Cooler
I5 6500 3,2Ghz, 6mb cache
Motherboard
HP EliteDesk 800 G2 795970-001
Storage
Patriot Blast SSD 120gb
RAM
8 DDR4 2133mhz
Video card
Intel GPU on board
Case
HP EliteDesk 800 G2 Tower case
Mouse
Gigabyte AIRE M60
Keyboard
A4Tech
Monitor
LG 24MB56HQ-B
OS
Windows 10

Macedonian97*

Intern
9 ноември 2016
49
25
Па и више, а и уште се прават :)
Искрено, сеуште ќе биде број еден FAN за мене. А и со гласините дека google ads нема да плаќа мобилен трафик, би го зацврстиле FAN на врвот долги години... Деновиве размислувам да ги поставам на мој сајт со мкд трафик, па ако бидне ќе напишам тука повеќе...
 

pipelin

Practice makes perfect
8 мај 2010
1,499
1,127
pipelin's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5 3210M @ 2.50GHz
Motherboard
FUJITSU FJNBB1C (CPU Socket - U3E1)
Storage
Samsung SSD 860 QVO 1TB
RAM
16GB DDR3 SODIMM
Video card
Intel HD Graphics 4000
OS
Windows 10
Во која валута, долари? :)
Евра, а и уште се прават, дури и со МК страни само не толкава бројка, ама да го задржиме македонското и да не откриваме повеќе :p
 

Mao

Practice makes perfect
5 јуни 2007
1,263
1,049
Mao's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 9 3900X + BeQuiet Dark Rock Pro 4
Motherboard
Asus Rog Strix B450-F Gaming
Storage
Samsung Evo Plus 970 M2 nVME SSD
PSU
CM 850W M2 Silent Pro
RAM
Kingston Predator/Fury 32GB 3200Mhz
Video card
Asus Rog Strix 1070 8GB
Case
DeepCool Mattrex RGB
Mouse
Logitech G502 Hero
Keyboard
Cooler Master MK750
Monitor
Alienware 25" 240hz
OS
Win 10 Pro
Искрено, сеуште ќе биде број еден FAN за мене. А и со гласините дека google ads нема да плаќа мобилен трафик, би го зацврстиле FAN на врвот долги години... Деновиве размислувам да ги поставам на мој сајт со мкд трафик, па ако бидне ќе напишам тука повеќе...
Македонски сајтови не се подржани ни на ФБ Фан.

Тоа дека гугл нема да монетизира мобилен трафик е нон сенс, 70+ од трафикот е веќе мобилен, се на светот се оптимизира на мобилен. Тоа е иднината.

Фан плаќа добро да затоа што со нивни реклами имаш и боље reach и ctr. Педерски финти. Ги нерфнаа линковите да не прават рич освен ако не се инстант.


Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,521
Мислења
858,539
Членови
29,932
Најнов член
Sladzana.Angjelkovska
На врв Дно