1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Google Adsense + новиот данок

Дискусија во форумот 'Е-Бизнис' започната од eX3v1l, 22 Јануари 2015.

 1. eX3v1l

  eX3v1l
  On your way to fame

  1,095
  631
  2 Мај 2011
  Дечки ме интересира тие што работат со Adsense и примаат повеќе од 150e како ке ги пријавуваат парите? Проблемот е што голем дел од тие пари кај мене се трошоци. Како да пријавам дека јас имам трошоци за хостинг и одржувања ? Или тоа е тоа ? Ако треба да платам 37% на парите што ке стигнат, јас би имал многу мал корист па барам совет од вас.
   
 2. kjosmofon

  kjosmofon
  Баниран/a

  3,764
  5,730
  7 oктомври 2011
  kalfa
  ако си фирма оди како се друго, имаш приход расход и тн, ако имаш профит данок од добивка, на плата плаќаш придонеси ....
  Ако си физичко лице плати си 37% или не го работи тоа повеќе , трето нема
   
  На Banjifiko му/ѝ се допаѓа ова.
 3. HocusPocus

  HocusPocus
  On your way to fame

  958
  563
  3 Јули 2007
  Има трето. Исели се од државава.
   
  Gaston, LaLi и на olikomerc им се допаѓа ова.
 4. Roncic

  Roncic
  Гостин

  Има и четврто , чувај ги парите на сметка надвор од нашава чудесна земја...
   
  На ^^GoRiLLaZ^^ и MarkoHF им се допаѓа ова.
 5. hipo

  hipo
  Practice makes perfect

  1,598
  1,359
  27 Јануари 2011
  Машко
  Нема место за бунење, оваа го има во секоја развиена нормална земја данок кон државата мора да се плати. Навикне те се, полека полека. Ако случајно влеземе во ЕУ ке има уште милион давачки, кои ни најмалку нама да ви се допѓааат.
   
 6. eX3v1l

  eX3v1l
  On your way to fame

  1,095
  631
  2 Мај 2011
 7. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,296
  24,792
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Па стварно што се буните, и Австралија има 37% персонален данок, па што исти ни се стандардите...
   
 8. mviktors

  mviktors
  Practice makes perfect

  958
  1,288
  25 oктомври 2012
  Машко
  Има огромен простор за бунење, за брзо време ќе биде поднесена иницијатива до уставен суд. Јас не би се брзал со плаќање се додека не се искристализира како ќе се спроведува, за кого ќе важи и дали воопшто ќе остане законот ваков како што е. За месец дена би требало да се знае на што сме и што да се прави.
  Во актуелнава форма е дискриминирачки и селективен.
   
  Gaston, Boldozer и на Nikola Sone им се допаѓа ова.
 9. eX3v1l

  eX3v1l
  On your way to fame

  1,095
  631
  2 Мај 2011
  Проблем со други развиени земји е што после сите тие милион давачки, на крај ти останува за живеење. Никаде нема 2 пати плаќање на здравство како кај нас. Нема начин да ги пријавиме нашите трошковии уште низа глупости. Се надевам дека ке падне на уставен.
   
 10. LaLi

  LaLi
  Gaining Experience

  314
  203
  3 Февруари 2010
  Машко
  Avstrija ima 37% danok ako vo godisno nivo honorarite ili druga rabota na primer rabota od internet pominuva povise od 11 iljadi evra togas se plaka 37% a inace ne se plaka nisto 0% do 11 iljadi evra sto znaci i nemame bas isti standardi
   
  На Nikola Sone и Gaston им се допаѓа ова.
 11. Gaston

  Gaston
  Unstoppable

  1,267
  2,298
  9 Февруари 2011
  Ние ја јадеме Австрија. Што е тоа, држава ли е?. Тие едвај крпат крај со крај. Види овде раскош. Ама ете учат од нас полека, даноци, ова она, дури и зградите ни ги копираат, само што нивните се од гипс картон.
   
  Garfield', LaLi и на Nikola Sone им се допаѓа ова.
 12. Nikola Sone

  Nikola Sone
  Practice makes perfect

  1,236
  1,350
  31 Јануари 2014
  Машко
  :cry:
   
 13. GreenRoot

  GreenRoot
  On your way to fame

  916
  859
  1 oктомври 2011
  Графички дизај
  А под 150 евра се плаќа данок или не? Ако се плаќа каде да ја најдам жиро сметката или што и да е...
   
 14. Palankaa

  Palankaa
  Intern

  3
  0
  22 Септември 2018
  Машко
  Здраво сакам да прашам ако некој знае колку се плака сега данок за адсенс?
   
 15. Martin Iks

  Martin Iks
  Intern

  29
  7
  7 Мај 2019
  zarabotuvac od internet
  Ne treba nikakvo prijavuvanje. Odis so cekot u bankata go kesiras i vozis.
   
 16. Garfield'

  Garfield'
  Intern

  162
  39
  18 Јануари 2019
  Машко
  UJP тамо ќе ти кажат :)
   
 17. Garfield'

  Garfield'
  Intern

  162
  39
  18 Јануари 2019
  Машко
  мораш да платиш и ако ти стингале на сметка,одиш во UJP,прво во банка нека ти дадат лист да видат колку имаш на сметката добиено,после UJP :)
   
Слични теми
 1. nikola_mk
  Одговори:
  20
  Прегледи:
  3,035
 2. NERD.
  Одговори:
  196
  Прегледи:
  20,311
 3. www.Zamunda.mk
  Одговори:
  5
  Прегледи:
  1,220
 4. www.Zamunda.mk
  Одговори:
  5
  Прегледи:
  1,408
 5. Dodo26
  Одговори:
  7
  Прегледи:
  602
Вчитување...

Сподели

Вчитување...