• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Големина на Pagefile?

StenmarC

Intern
16 април 2007
716
13
stenmarc.blog.com.mk
Порано имав прочитано дека големината на виртуелната меморија треба да биде 1,5 пати поголема од рам меморијата. Тогаш имав 512МB рам. Сега имам 2GB и имам ставено 1024МB фиксно. Знам дека на толку рам можам да го намалам, па дури и да го исклучам pagefile-от но некои апликации бараат присуство на истиот (Photoshop мислам...). Ме интересираат ваши искуства и мислења во врска со тоа како да го подесам овој дел од Windows-от. Дали фиксен pagefile, променлив, system managed, 1024? 2048?
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3.007
530
www.ibiz.mk
На 2 гига можеш или да ги исклучиш или како што ти е сега 1гига за секој случај
али нема да имаш толку потреба од да го користиш

освен ако работиш со гоооолеми слики:)

али за тоа ти си најдобро знаеш

дали често ти појавува
virtual memory istoo low
 

StenmarC

Intern
16 април 2007
716
13
stenmarc.blog.com.mk
Не не се јавува воопшто. Не работам големи слики. Photoshop чачкам онака од време на време. Го посочив чисто како програм што бара пејџфајл. Најверојатно ќе го исклучам, или ќе го смалам на 512МБ.
Ме интересира и дали влијае на перформансите на Виндовсот. Дали да го ставам на друга партиција (не на C) и дали да го намалам...
 

trakilaki

Intern
15 мај 2008
1.084
18
Jas na ovoj postariov Celeron imam staveno i na C i na D. I na dvata imam staveno po 1,5 GB. Posto na nego imam 256 RAM a rabotam photoshop i after effects na nego.
 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4.843
924
Ohrid
Posto na nego imam 256 RAM a rabotam photoshop i after effects na nego.

Ако добро се сеќавам after effects не ти дозволува ни да ја инсталираш ако имаш < 1Gb рам. Тоа е за CS3, а за предходните верзии не сум сигурен..
Уште пред да почне Instal Wizard пребарува за рам и за слободно место.
 

trakilaki

Intern
15 мај 2008
1.084
18
Ако добро се сеќавам after effects не ти дозволува ни да ја инсталираш ако имаш < 1Gb рам. Тоа е за CS3, а за предходните верзии не сум сигурен..
Уште пред да почне Instal Wizard пребарува за рам и за слободно место.

A...........kaj piraterija mi e pa uste i on ke mi kazuva kolku ram da imam:D
Sala na strana imam instalirano Adobe After Effects 7.0 ..... i mi barase mislam deka najmalku 512 RAM ama koj go sisa ne mi treba za nekoi slozeni montazi.:)
A na drugiot PC iam CS3 i barase 1GB . Na nego rabotam sve sto e poslozeno i pogolemo.
A za CS4 bara 2 GB RAM.

A inace ne deka ne dozvoluva tuku ne preporacuva instalacija na programot na sistem so pomal RAM od minimalniot.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44.298
Мислења
892.130
Членови
31.475
Огласи
18
Најнов член
DAVID BOMBATA
На врв Дно