• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Golemina na fotografija?

  • Ја почнал/а темата
  • #1
23 јули 2007
338
8
Imam fotografija so golemina od 1.25 Mb a sakam da ja objavam na internet i tamu ne moze da se objavi fotografija pogolema od 30 Kb. Kako da ja namalam goleminata na fotografijata?
 

vik

Intern
14 април 2007
1,936
31
Пробај да ја преснимиш во JPEG со помал квалитет. Би требало да се намали големината. Ама сепак до 30kb незнам дали ќе можи.
 

Alexandar

Gaining Experience
21 мај 2007
2,514
90
Намали резолуција. На интернет најчесто нема потреба од фотографии со голема резолуција. Исто така пробај зачувај ја со послаб квалитет или во друг формат.
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3,000
509
www.ibiz.mk
Za 30kb kolku sto mu treba vo jpg ili png format slikata bi trebalo da e max ~400x400 vo zavisnost od detalite
stavi ja tuka da ja vidime
 

darecarcemb

Intern
8 април 2008
236
21
zdravo.
Najlesen nacin koj na mene mi uspeva e taka sto ja otvoram slikata preku Paint i ja snimam vo nekoj format sto ima mala "tezina" a sepak dava zadovoluvacki kvalitet na slikata.
....No dali ke moze da se namali do 30 Kb neznam.:D
Pozdrav Darko
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2,599
65
andrijeski.net
ZOMG

Од 1.25 на 30 КB? А каков е тој интернец што не прима слика поголема од 30 KB?

И во која смисла да ја намалиш, резолуција или квалитет? Во каков формат ти е моментално сликата и со какви димензии е?
Повеќе информации, попрецизен одговор.

P.S. Од некои коментари во темава ми доаѓа да повратам .)
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,702
Мислења
855,881
Членови
29,736
Најнов член
pavlo.maznevski
На врв Дно