• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Голема разлика на Wi-Fi брзини на различни уреди.

  • Ја почнал/а темата
  • #1

psyman

Gaining Experience
30 март 2018
84
121
Дечки, продолжив договор со наш ISP, од 50/50 на 100/100 пред 1 недела. До пред 2 саата мислев дека уште не е нешто активирано пошо на машинава ми покажвеше ~45Mbps на Speedtest.
Пуштив на телефон да видам случајно нешто до адаптеров да не е, и стварно 100Mbps таму е. Е сеа... имам компјутер без вграден адаптер на матична и користам Tenda W311M Specification-Tenda-All For Better NetWorking -- во спецификацијава пишит дека: „Wireless Speed: Up to 150Mbps over 11n“. Мрежи едвај положив на факултет.

Секоја помош е добредојдена :)
 

toplel

Practice makes perfect
18 август 2016
955
1,325
Кои уреди ги тестираш и што матична имаш на компјутер? LAN или преку WiFi тестираш на PC? EDIT: сега видов дека си на стик.
 

toplel

Practice makes perfect
18 август 2016
955
1,325
Стикот е слаб, а тие наведените бројки на него ти се хипотетички брзини шо зависат од многу варијабли. Ак си од Охрид дој дома ќе ти фрлам еден стик пробај да се осигураш па после купи си нешчо ново. Или директно купи нов аку не ти се чекат. :)
 
  • Ја почнал/а темата
  • #5

psyman

Gaining Experience
30 март 2018
84
121
Се познаваТ? :geek: Ќе тркнам до Анхоч ќе зеам, па ќе видам шо викат. Фала ти на понудата во секој случај!
 

outsider

Gaining Experience
14 јуни 2019
63
105
Да ти предложам за стабилен Wi-Fi да земиш картица од Алиекспрес со AX200 или поновата AX и мирна глата. А моментално земи некој стик дури го чекаш то. Јас имав проблеми со стиковите имав пробано неколку и картица ми го реши проблемот. Моментално самата матична m.2 слот и уште толку рает глата. Или ако си во можност кабел. 10-20 метри ти се 200-300 денари ако тие далеку рутеро.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #8

psyman

Gaining Experience
30 март 2018
84
121
Зедов стикче со 5GHZ поддршка, пуштив мрежа на 5GHZ од рутер. Се префрлив на 802.11.а/n/c и рокна максимум 101Mbit/s.

На 2.4GHZ максимум 70Mbit одеше.

Да ти предложам за стабилен Wi-Fi да земиш картица од Алиекспрес со AX200 или поновата AX и мирна глата. А моментално земи некој стик дури го чекаш то. Јас имав проблеми со стиковите имав пробано неколку и картица ми го реши проблемот. Моментално самата матична m.2 слот и уште толку рает глата. Или ако си во можност кабел. 10-20 метри ти се 200-300 денари ако тие далеку рутеро.
Добра идеја. За со кабел требит многу да бушам :)
 

outsider

Gaining Experience
14 јуни 2019
63
105

Necromancer

Unstoppable
24 февруари 2012
3,405
3,962
Скопје
Ти имаш од тие скупите тенди. ;)
Тендата моја нема QoS :( а 2400 ја платив. За тие пари ќе земев арчер тп линк.

Sent from my SM-G960F using Tapatalk
Не бе, ваква имам. Мислам дека 1200 од форум ја земав скоро нова. Ептен ми гушеше тој телекомскиот, ова брка работа за низ дома одлично за сега.
 

outsider

Gaining Experience
14 јуни 2019
63
105
Не бе, ваква имам. Мислам дека 1200 од форум ја земав скоро нова. Ептен ми гушеше тој телекомскиот, ова брка работа за низ дома одлично за сега.
Ист таков рутер имам, ако гледа некој нетфликс, пуштам на стим да се спушта нешто цела брзина ја трга. џабе нема QoS.
 

Necromancer

Unstoppable
24 февруари 2012
3,405
3,962
Скопје
Ист таков рутер имам, ако гледа некој нетфликс, пуштам на стим да се спушта нешто цела брзина ја трга. џабе нема QoS.
Генерално од торенти симињам, и сега со 100 мегабитна оптика, не е проблем да го лимитирам торентот за да се гледа Нетфликс и слично, а сепак да имам солидни брзини за симињање 5-7 MB/s. Сепак, е реален проблем тоа што ти се случува.
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,246
8,485
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Јас имам АЦ8 супер се тендите нека не ве лажат. 866.7 мегабита тепа. Нормално на еден уред.

Се најавувате таму со чкарт стикчиња па мавате по сирота тенда :D
 

outsider

Gaining Experience
14 јуни 2019
63
105
Генерално од торенти симињам, и сега со 100 мегабитна оптика, не е проблем да го лимитирам торентот за да се гледа Нетфликс и слично, а сепак да имам солидни брзини за симињање 5-7 MB/s. Сепак, е реален проблем тоа што ти се случува.
Тп линк арчер и мирна глата ќе ми е

Sent from my SM-G960F using Tapatalk
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,053
Мислења
837,658
Членови
28,980
Најнов член
Silencio
На врв Дно