1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Голем проблем со достапувањето до веб сајтови

Дискусија во форумот 'LAN // WAN // MAN // PAN // CAN' започната од Ron0n, 21 ноември 2010.

 1. Ron0n

  Ron0n
  Gaining Experience

  103
  194
  18 ноември 2010
  Машко
  Datacenter Engineer
  Здраво уште еднаш на сите форумџии и ви благодарам за пријателскиот дочек.

  Пред околу 1 недела ми се појави еден огромен проблем со (во недостаток на подобар израз) достапувањето до одредени веб сајтови.

  Некои сајтови кои секојдневно ги посетував одлично работеа претходно, ама поради некоја Х причина веќе не можам да ги достапам.

  До некаде проблемот се реши со инсталирање на no script адонот за фајрфокс и изолирав дека во некои случаи , скрпитата на facebook.net ми оневозможува да достапам до некој сајт бидејќи го прекинува вчитувањето на страната до целост (се вчитува loading барот речиси до крај и така стој - ништо не излегува). Ај да не должам мислам ме разбравте за што мислам.

  Е сега, работите кои ги пробав и заклучив се:
  - од четири машини кои работат под Windows не се достапуваат страните, од машините кои ги имам под Linux, без проблем работи се на истата мрежа.

  - од овие исти машини под windows на друга интернет конекција (на работа со лаптопот) сајтовите си работат

  -рутерот не е чепкан и неможе да има проблем а и го ресетирав неколку пати

  -програми не се инсталирани никакви на компјутерите

  -проверив да не прават проблем firewall-от и антивирусот ама и тоа не ми успеа

  Навистина не знам што да правам веќе и сум страшно исфрустриран (летаат тастатури). Некогаш се случува пола сајт да работи а пола од елементите не и ова е лудило.
   
 2. Nakolce

  Nakolce
  Gaining Experience

  941
  87
  18 Септември 2009
  од телеком да не ти е интернетот???
   
 3. Ron0n

  Ron0n
  Gaining Experience

  103
  194
  18 ноември 2010
  Машко
  Datacenter Engineer
  Max adsl pro 120gb. на друга конекција со max adsl интернет нема ваков проблем.
   
 4. Aleks

  Aleks
  Gaining Experience

  5,753
  289
  18 Мај 2007
  Пробај да ги подесеш DNS серверите да ти се 8.8.8.8 и 4.2.2.2
   
 5. Ron0n

  Ron0n
  Gaining Experience

  103
  194
  18 ноември 2010
  Машко
  Datacenter Engineer
  Е да заборав да спомнам дека и тоа пробав да го направам. Сеедно, пробав сега уште еднаш со серверите кој ми ги препорача, но повторно без успех.

  ПС. истото се случува и на жичана и на wi-fi конекција. А чудното е што на линукс се работи
   
 6. fuUuUzZzZy

  fuUuUzZzZy
  Mr. Sensei

  4,835
  823
  14 Декември 2007
  Машко
  Game developer, VFX Artist
  Дали проба како се однесува dns под firewall? Имено, пред некоја недела ме мачеше сличен проблем. Целата збрка ми ја правеше непознат Rootkit. Менував днс, но кога и да добиев интернет пристап, автоматски го менуваше. Дури неможев ни со dns cleanup( или како точно и да се викаше ) опцијата од SmitFraudFix да го средам. Проблемот го селектирав и го отстранив со COMODO firewall.
  Доколку не го користиш ово firewallј тогаш ти препорачувам да го преземиш. Моменталниот избриши го, и инсталирај COMODO . При инсталиање имаш опција за Secure DNS, Чекирај ја. После тоа пробај да отвориш,

  Мислам дека вака ќе успееш, но и доколку не, барем го ј оттргниме потенцијалниот днс проблем.
   
 7. Ron0n

  Ron0n
  Gaining Experience

  103
  194
  18 ноември 2010
  Машко
  Datacenter Engineer
  За жал и ова не ми успеа. Изгледа дека ДНС-от е во ред. Иначе истото се случува и на brand new лаптоп (купен пред 5 дена) со windows.
   
 8. Ron0n

  Ron0n
  Gaining Experience

  103
  194
  18 ноември 2010
  Машко
  Datacenter Engineer
  Ќе пробам да сменам антивирус бидејќи лиценцата ми е и онака истечена скоро па ќе пишам што сум направил. Во меѓувреме цел сум уши за совети.
   
 9. Ron0n

  Ron0n
  Gaining Experience

  103
  194
  18 ноември 2010
  Машко
  Datacenter Engineer
  И планот со антивирусот не успеа.

  НО,

  Успеав да го решам проблемот со менување на рутерот. Изгледа проблемот сепак бил во него поради тоа што неодамна е подесуван за VoIP конекција, VPN и слично. Да не ја должам работата, успат татко ми нешто превидел.

  Само ставив нов wifi рутер и си живна нетот :D

  Благодарам на сите за помошта и темава може да се затвори.
   
 10. krema

  krema
  Professor

  9,500
  9,197
  24 Јуни 2009
  Машко
  каков рутер сега користиш?
   
 11. Ron0n

  Ron0n
  Gaining Experience

  103
  194
  18 ноември 2010
  Машко
  Datacenter Engineer
  Некој тиња Асус рутер.

  Liksys-от ќе го поправам (изгледа со open wrt е проблемот и ќе го вратам назад).
   

Сподели

Вчитување...