Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

GoFundMe ја нема Македонија на листа за наплата?

toshex

the fool
18 септември 2013
6.403
7.988
Мелмак
Само шо пробав да донирам за нешто и гледам за плаќање со кредитна картичка ја нема Македонија во листата на земји... Го има КОСОВО ама ја нема Македонија???

Некој да не има повеќе инфо зошто ова?

1685837796179.png 1685837854575.png 1685837830126.png 1685837873781.png
 

zemakius

Intern
17 октомври 2020
57
43
Па во МК немаме ниту PayPal.. Или незнам можеби немаме лесен начин како да зимаме странски валути. Ама за точен одговор е најдобро да им пишуваш на GoFunMe.

Ете ти сличе од GoFundMe Help Page.
1685845472699.png
 
Последна промена:

toshex

the fool
18 септември 2013
6.403
7.988
Мелмак
Па во МК немаме ниту PayPal.. Или незнам можеби немаме лесен начин како да зимаме странски валути. Ама за точен одговор е најдобро да им пишуваш на GoFunMe.

Ете ти сличе од GoFundMe Help Page.
Погледнете го атачментот 126815

Прочитај пак шо зборам, неќам да ДОБИВАМ пари туку сакав да ДОНИРАМ пари. Значи ја нема земјата коа идеш да платиш со платежна картичка, нешто шо е ултра несфатливо бидејќи едноставно плаќаш со картичка која на било која онлајн пратежна форма би требало да работи.

Не знам како подетално да ти објаснам жими се, не ни бара да креираш акаунт за да донираш пари на некој друг на платформава.
Мислењето е автоматски споено:

Еве нацртано, тука не можеш да ја надеш земјата.


1685847233713.png
 
Последна промена:

acikaaa

On your way to fame
22 октомври 2018
735
727
Скопје
Ај пробај побарај со Republic of Macedonia, дека некаде така ја наоѓам државава
 

toshex

the fool
18 септември 2013
6.403
7.988
Мелмак
Ај пробај побарај со Republic of Macedonia, дека некаде така ја наоѓам државава

Абе само нашата е република другиве се кралства.

1685855558407.png
Мислењето е автоматски споено:

Еве листа на сите држави кои ги има во dropdown-от:
Код:
United States
Canada
Mexico
United Kingdom
Afghanistan
Albania
Algeria
American Samoa
Andorra
Angola
Anguilla
Antigua and Barbuda
Argentina
Armenia
Aruba
Australia
Austria
Azerbaijan
Bahamas
Bahrain
Bangladesh
Barbados
Belgium
Belize
Benin
Bermuda
Bhutan
Bolivia
Bosnia/Herzegovina
Botswana
Brazil
British Indian Ocean Territory
British Virgin Islands
Brunei
Bulgaria
Burkina Faso
Burundi
Cambodia
Cameroon
Cape Verde
Cayman Islands
Central African Republic
Chad
Chile
Christmas Island
Cocos [Keeling] Islands
Colombia
Comoros
Congo [Republic]
Cook Islands
Costa Rica
Croatia
Cyprus
Czech Republic
Denmark
Djibouti
Dominica
Dominican Republic
DR Congo
Ecuador
Egypt
El Salvador
Equatorial Guinea
Eritrea
Estonia
Ethiopia
Falkland Islands [Islas Malvinas]
Faroe Islands
Fiji
Finland
France
French Guiana
French Polynesia
Gabon
Gambia
Georgia
Germany
Ghana
Gibraltar
Greece
Greenland
Grenada
Guadeloupe
Guam
Guatemala
Guernsey
Guinea
Guinea-Bissau
Guyana
Haiti
Heard Island and McDonald Islands
Honduras
Hong Kong
Hungary
Iceland
India
Indonesia
Iraq
Ireland
Isle of Man
Israel
Italy
Jamaica
Japan
Jersey
Jordan
Kazakhstan
Kenya
Kiribati
Korea (South)
Kosovo
Kuwait
Kyrgyzstan
Laos
Latvia
Lesotho
Liberia
Libya
Liechtenstein
Lithuania
Luxembourg
Macau
Madagascar
Malawi
Malaysia
Maldives
Mali
Malta
Marshall Islands
Martinique
Mauritania
Mauritius
Mayotte
Micronesia
Moldova
Monaco
Mongolia
Montenegro
Montserrat
Morocco
Mozambique
Myanmar [Burma]
Namibia
Nauru
Nepal
Netherlands
Netherlands Antilles
New Caledonia
New Zealand
Nicaragua
Niger
Niue
Norfolk Island
Northern Mariana Islands
Norway
Oman
Palau
Panama
Papua New Guinea
Paraguay
Peru
Philippines
Pitcairn Islands
Poland
Portugal
Puerto Rico
Qatar
Reunion
Romania
Rwanda
Saint Helena
Saint Kitts & Nevis
Saint Lucia
Saint Pierre and Miquelon
Saint Vincent & Grenadines
Samoa
San Marino
São Tomé and Príncipe
Saudi Arabia
Senegal
Serbia
Seychelles
Sierra Leone
Singapore
Slovakia
Slovenia
Solomon Islands
Somalia
South Africa
South Georgia and the South Sandwich Islands
South Sudan
Spain
Sri Lanka
Suriname
Svalbard and Jan Mayen
Swaziland
Sweden
Switzerland
Taiwan
Tajikistan
Tanzania
Thailand
Timor-Leste
Togo
Tokelau
Tonga
Trinidad and Tobago
Tunisia
Turkey
Turkmenistan
Turks and Caicos Islands
Tuvalu
U.S. Minor Outlying Islands
U.S. Virgin Islands
Uganda
United Arab Emirates
Uruguay
Uzbekistan
Vanuatu
Vatican City
Venezuela
Vietnam
Wallis and Futuna
Western Sahara
Yemen
Zambia
Zimbabwe
Мислењето е автоматски споено:

Значи има земји ко некоја си TUVALU која има 11 илјади жители... ама ја нема нашата...

1685855928357.png
 
Последна промена:

Enquito

Practice makes perfect
8 август 2017
2.257
1.441
Абе само нашата е република другиве се кралства.

Погледнете го атачментот 126817
Мислењето е автоматски споено:

Еве листа на сите држави кои ги има во dropdown-от:
Код:
United States
Canada
Mexico
United Kingdom
Afghanistan
Albania
Algeria
American Samoa
Andorra
Angola
Anguilla
Antigua and Barbuda
Argentina
Armenia
Aruba
Australia
Austria
Azerbaijan
Bahamas
Bahrain
Bangladesh
Barbados
Belgium
Belize
Benin
Bermuda
Bhutan
Bolivia
Bosnia/Herzegovina
Botswana
Brazil
British Indian Ocean Territory
British Virgin Islands
Brunei
Bulgaria
Burkina Faso
Burundi
Cambodia
Cameroon
Cape Verde
Cayman Islands
Central African Republic
Chad
Chile
Christmas Island
Cocos [Keeling] Islands
Colombia
Comoros
Congo [Republic]
Cook Islands
Costa Rica
Croatia
Cyprus
Czech Republic
Denmark
Djibouti
Dominica
Dominican Republic
DR Congo
Ecuador
Egypt
El Salvador
Equatorial Guinea
Eritrea
Estonia
Ethiopia
Falkland Islands [Islas Malvinas]
Faroe Islands
Fiji
Finland
France
French Guiana
French Polynesia
Gabon
Gambia
Georgia
Germany
Ghana
Gibraltar
Greece
Greenland
Grenada
Guadeloupe
Guam
Guatemala
Guernsey
Guinea
Guinea-Bissau
Guyana
Haiti
Heard Island and McDonald Islands
Honduras
Hong Kong
Hungary
Iceland
India
Indonesia
Iraq
Ireland
Isle of Man
Israel
Italy
Jamaica
Japan
Jersey
Jordan
Kazakhstan
Kenya
Kiribati
Korea (South)
Kosovo
Kuwait
Kyrgyzstan
Laos
Latvia
Lesotho
Liberia
Libya
Liechtenstein
Lithuania
Luxembourg
Macau
Madagascar
Malawi
Malaysia
Maldives
Mali
Malta
Marshall Islands
Martinique
Mauritania
Mauritius
Mayotte
Micronesia
Moldova
Monaco
Mongolia
Montenegro
Montserrat
Morocco
Mozambique
Myanmar [Burma]
Namibia
Nauru
Nepal
Netherlands
Netherlands Antilles
New Caledonia
New Zealand
Nicaragua
Niger
Niue
Norfolk Island
Northern Mariana Islands
Norway
Oman
Palau
Panama
Papua New Guinea
Paraguay
Peru
Philippines
Pitcairn Islands
Poland
Portugal
Puerto Rico
Qatar
Reunion
Romania
Rwanda
Saint Helena
Saint Kitts & Nevis
Saint Lucia
Saint Pierre and Miquelon
Saint Vincent & Grenadines
Samoa
San Marino
São Tomé and Príncipe
Saudi Arabia
Senegal
Serbia
Seychelles
Sierra Leone
Singapore
Slovakia
Slovenia
Solomon Islands
Somalia
South Africa
South Georgia and the South Sandwich Islands
South Sudan
Spain
Sri Lanka
Suriname
Svalbard and Jan Mayen
Swaziland
Sweden
Switzerland
Taiwan
Tajikistan
Tanzania
Thailand
Timor-Leste
Togo
Tokelau
Tonga
Trinidad and Tobago
Tunisia
Turkey
Turkmenistan
Turks and Caicos Islands
Tuvalu
U.S. Minor Outlying Islands
U.S. Virgin Islands
Uganda
United Arab Emirates
Uruguay
Uzbekistan
Vanuatu
Vatican City
Venezuela
Vietnam
Wallis and Futuna
Western Sahara
Yemen
Zambia
Zimbabwe
Мислењето е автоматски споено:

Значи има земји ко некоја си TUVALU која има 11 илјади жители... ама ја нема нашата...

Погледнете го атачментот 126818
Абе не се замарај, пиши држава Словенија, со иста адреса и ќе пројде.
 

toshex

the fool
18 септември 2013
6.403
7.988
Мелмак
Абе не се замарај, пиши држава Словенија, со иста адреса и ќе пројде.

Не е толку едноставно, може ќе направат refund после тоа и џабе сум праќал пари. Пошо ти ним прво им плаќаш па они после препраќаат пари.

Имав пишано и на support, и вратија побрзо од шо викаше estimate (беше пишано 4-5 дена пошо имале наплив на support requests као демек, ама ете вратија за помалку од 1 ден) - и потврдија дека не примаат пари од Македонија ама не кажаа зошто.

1685857173647.png

Поентата не темава е да не имало некое инфо или некој скандал па да не блокирале и од праќање пари? Пошо дефинитивно изгледа ко намерно да е тргната баш само Македонија.

Пошо Гугл вика има 195 или 196 земји во светот, они тука имаат 227 опции во листата А МАКЕДОНИЈА НЕ Е ЕДНА ОД НИВ као ВТФ?

1685857383484.png
 

Enquito

Practice makes perfect
8 август 2017
2.257
1.441
Не е толку едноставно, може ќе направат refund после тоа и џабе сум праќал пари. Пошо ти ним прво им плаќаш па они после препраќаат пари.

Имав пишано и на support, и вратија побрзо од шо викаше estimate (беше пишано 4-5 дена пошо имале наплив на support requests као демек, ама ете вратија за помалку од 1 ден) - и потврдија дека не примаат пари од Македонија ама не кажаа зошто.

Погледнете го атачментот 126820

Поентата не темава е да не имало некое инфо или некој скандал па да не блокирале и од праќање пари? Пошо дефинитивно изгледа ко намерно да е тргната баш само Македонија.

Пошо Гугл вика има 195 или 196 земји во светот, они тука имаат 227 опции во листата А МАКЕДОНИЈА НЕ Е ЕДНА ОД НИВ као ВТФ?

Погледнете го атачментот 126821
Не паничи јас дадов пари да го закопаат срримерот Puppers (можеби си слушнал). Радо ми земаа пари, ако ми ги вратат ќе пишам, но не верувам.
 

toshex

the fool
18 септември 2013
6.403
7.988
Мелмак
Не паничи јас дадов пари да го закопаат срримерот Puppers (можеби си слушнал). Радо ми земаа пари, ако ми ги вратат ќе пишам, но не верувам.

Не сум слушнал, ама пак ќе кажам моментално целта ми е да откријам зошто само нашата земја ја нема во листата.

Дали е грешка или намерно ја тргнале и ако да зошто. Пошо осеќам има некоја луда приказна во се ова.

Проверив со Чат ГПТ и не е најсигурна алатка ама изгледа дека стварно само Македонија фали во листата, па им пратив порака на тие support-от пак и за чудо веќе вратија - ги прашав зашо само оваа земја фали коа сите други па дури и територии кои не се фактички држави имаат излистано, и зошто коа платежните картици Виза и МастерКард работат на светско ниво независно од држава - и ми вратија ова:

1685858598420.png

Шо делува ко ботовски одговор ама the plot thickens хахахахаха!

----

Како и да е мислев да не имало некоја вест/приказна во вести шо не ја знам околу све ова па да сме банирани као шо сме тргнати од ПејПал нешо одамна пошо имало многу проневери од македонци на ПејПал (ако добро паметам).
 

Miki98

Gaining Experience
13 јануари 2021
521
306
Macedonia Pehchevo [2326]
www.balkan77.com
Прочитај пак шо зборам, неќам да ДОБИВАМ пари туку сакав да ДОНИРАМ пари. Значи ја нема земјата коа идеш да платиш со платежна картичка, нешто шо е ултра несфатливо бидејќи едноставно плаќаш со картичка која на било која онлајн пратежна форма би требало да работи.

Не знам како подетално да ти објаснам жими се, не ни бара да креираш акаунт за да донираш пари на некој друг на платформава.
Мислењето е автоматски споено:

Еве нацртано, тука не можеш да ја надеш земјата.


Погледнете го атачментот 126816
Стави Словенија со NLB BANKA,исто и мене ми требаше gofundme но се уште не сум регистриран,ми требаше за студентите кои се во Скопје да не бараат сместување кое ќе се плаќа.
 

Ile bocev

Gaining Experience
15 ноември 2015
342
260
Не сум слушнал, ама пак ќе кажам моментално целта ми е да откријам зошто само нашата земја ја нема во листата.

Дали е грешка или намерно ја тргнале и ако да зошто. Пошо осеќам има некоја луда приказна во се ова.

Те подржувам затоа што се залагаш да дознаеш.
И јас се нервирам кога има квази држави а нас не.
Али ова со gofundme сега е ептен претерано.

Или ние самите сме направиле некоја глупост, или грциве и бугариве некогаш реагирале.

Претпоставувам од типот зашто сте пишале Македонија кога тоа е во склоп на Грција итн.

Има често вакви напади кон нас македонците.
Не ме чуди, да било и во случајот со gofundme така.
 

Psycore

Practice makes perfect
12 ноември 2013
1.008
1.344
Скопје
Успешно донирано со држава Словенија, НЛБ Банка, MasterCard на PC/Chrome.
Од тотално нелогична причина истово flow не работи на Аndroid Chrome, пробано и со Visa и со MasterCard од НЛБ.
rwyvxaLn9LqECaXbuOmqnQYolm6i477atUcDe0H3o8hSU-Klrmn9AQe-vnPXeJfojtBQWzOJHR9fAcgqagmn79rzi1F4uf4sC4OpH9FALlO6nYbSZe9PZ-Cu2dTEkfw4VAkify-TfrMaNU7sn1oF1mu6mAgVM26-WAubqtYMwfEXk4zAGnRXeQzSUnNnVAnOIwZuZ_cG1F7a7GpGGDU06r4rE527XOmHtrCphPHf_-s7xeMtw-SeIRdJxghl9wLcM7SEx71ClUOAO6o82Fi4DFjnILBXWnB5tTryrZXzwrWeU9vTWPfXAoUK3VrRSBLPIlFGNVC8v2awF9WylD8o5IYTkeJMA3SAUzd8mjgTuMnf0Uing6kkpwyn5Y8y76q6RHn0GA0jQES1dmNTsL_eM7Z1CtZiK8zH5UXOavoSZVdMhHHKvH5Hnb4jpiq4dmg-w-hUNvh3BuQP5yVHa-ffrt_UUP9tO_POmQheh8_g-kES-70QH72SZN4hRW-_mYpsDSQfmJzjsut-sk1eSkfD4pI6JNF-rm7jlyhhGcfIjMmvveb9qybZvlztm6oZLCDpBtGNPU1CBxQlEpBsX0eBr6qLeUhnNhecxX__yVxwlA-9QMY5mE0UL5wMIFh8QjfSUTxW8kyP9NxfrgXKxp5Q68SgCKpAWMt0Wd09v7BJXt-XUn5DU7rxMl5MDv8CAm1q8C6pqNAUZqnyAt2wu6FZUCtuYM1VneTIwbpZxXlRRxzI2i1vbA9G8fmoLLRs_-8iEZ-rB5DulSfJ1jogHYEwFGLVYDEPF7F5Aem8kh6MQV-nnVWCxQKoHEoba4IXo0P_QYFC_x8rfJKd4aMdc5kGocWtw6ZkeV_-30IRfnEpgsRPp07AccSU5Q8FBa_u0ySGOH7X200Qtg51jQDMZDwrgo5c_bVEbasN6Omcalii1DwQR4h2cTeDPixDm4W5LMyS9QBjhAqk5y7HP4WVvoIFi0dyauSm8-cAzM8Y1LA3XbqT5dO56-8KWV9GsHOfv3v10BFY3cxju_F4xr3eMIqBZPqXgnKRLdLqimBVNft8IEja7J9iX4SF5i3eADRKq170qDSWWH3H5plox1yZTCO_YrJcTjGgavOU=w1248-h1128-s-noОколу тоа зошто не нема. Најверојатно е ради истите причини поради кои немамe Paypal и Revolut, законски регулативи. И сите овие fundraiser-и што се отворени за Македонци, се отворени од лица/ентитети од странство, т.е. луѓе кои поседуваат странска сметка и барем некакви документи.
 

Miki98

Gaining Experience
13 јануари 2021
521
306
Macedonia Pehchevo [2326]
www.balkan77.com
Успешно донирано со држава Словенија, НЛБ Банка, MasterCard на PC/Chrome.
Од тотално нелогична причина истово flow не работи на Аndroid Chrome, пробано и со Visa и со MasterCard од НЛБ.
rwyvxaLn9LqECaXbuOmqnQYolm6i477atUcDe0H3o8hSU-Klrmn9AQe-vnPXeJfojtBQWzOJHR9fAcgqagmn79rzi1F4uf4sC4OpH9FALlO6nYbSZe9PZ-Cu2dTEkfw4VAkify-TfrMaNU7sn1oF1mu6mAgVM26-WAubqtYMwfEXk4zAGnRXeQzSUnNnVAnOIwZuZ_cG1F7a7GpGGDU06r4rE527XOmHtrCphPHf_-s7xeMtw-SeIRdJxghl9wLcM7SEx71ClUOAO6o82Fi4DFjnILBXWnB5tTryrZXzwrWeU9vTWPfXAoUK3VrRSBLPIlFGNVC8v2awF9WylD8o5IYTkeJMA3SAUzd8mjgTuMnf0Uing6kkpwyn5Y8y76q6RHn0GA0jQES1dmNTsL_eM7Z1CtZiK8zH5UXOavoSZVdMhHHKvH5Hnb4jpiq4dmg-w-hUNvh3BuQP5yVHa-ffrt_UUP9tO_POmQheh8_g-kES-70QH72SZN4hRW-_mYpsDSQfmJzjsut-sk1eSkfD4pI6JNF-rm7jlyhhGcfIjMmvveb9qybZvlztm6oZLCDpBtGNPU1CBxQlEpBsX0eBr6qLeUhnNhecxX__yVxwlA-9QMY5mE0UL5wMIFh8QjfSUTxW8kyP9NxfrgXKxp5Q68SgCKpAWMt0Wd09v7BJXt-XUn5DU7rxMl5MDv8CAm1q8C6pqNAUZqnyAt2wu6FZUCtuYM1VneTIwbpZxXlRRxzI2i1vbA9G8fmoLLRs_-8iEZ-rB5DulSfJ1jogHYEwFGLVYDEPF7F5Aem8kh6MQV-nnVWCxQKoHEoba4IXo0P_QYFC_x8rfJKd4aMdc5kGocWtw6ZkeV_-30IRfnEpgsRPp07AccSU5Q8FBa_u0ySGOH7X200Qtg51jQDMZDwrgo5c_bVEbasN6Omcalii1DwQR4h2cTeDPixDm4W5LMyS9QBjhAqk5y7HP4WVvoIFi0dyauSm8-cAzM8Y1LA3XbqT5dO56-8KWV9GsHOfv3v10BFY3cxju_F4xr3eMIqBZPqXgnKRLdLqimBVNft8IEja7J9iX4SF5i3eADRKq170qDSWWH3H5plox1yZTCO_YrJcTjGgavOU=w1248-h1128-s-noОколу тоа зошто не нема. Најверојатно е ради истите причини поради кои немамe Paypal и Revolut, законски регулативи. И сите овие fundraiser-и што се отворени за Македонци, се отворени од лица/ентитети од странство, т.е. луѓе кои поседуваат странска сметка и барем некакви документи.
Нема што да ја мислиш,ти работи paypal избери држава само Словенија со НЛБ БАНКА и јас имам paypal кој е словенски и се плаќа и можеш и да примаш пари.
 

NENO19

Gaining Experience
30 јануари 2011
125
99
Не им земај за зло, не се сеќавам точно на кој многу популарен сајт беше пред некоја година ама имаше да избереш Yugoslavia :D
 

toshex

the fool
18 септември 2013
6.403
7.988
Мелмак
Нема што да ја мислиш,ти работи paypal избери држава само Словенија со НЛБ БАНКА и јас имам paypal кој е словенски и се плаќа и можеш и да примаш пари.

Скршнуваме од темата ама мислам дека тоа со НЛБ и избирање на држава Словенија одамна не работи. Може ти е креиран пред 2010 или нешо пејпалот.
 

JonnyDark

Gaining Experience
10 јуни 2022
517
360
Скршнуваме од темата ама мислам дека тоа со НЛБ и избирање на држава Словенија одамна не работи. Може ти е креиран пред 2010 или нешо пејпалот.
И јас имам пробано и кај мене не работе. Ако може нека објасне што треба да се направе? Да не треба и да се постави словенска адреса, град и зип код.
 

kirev

Unbeatable
31 мај 2010
7.520
5.798
Прашувам колку најмногу примил (и успешно извадил) за да знаеме дали уште функционира или дефинитивно е заглавено со Словнија. Ама секако, тоа нема врска со идиотизмите на ГофундМе и слични...
 

Miki98

Gaining Experience
13 јануари 2021
521
306
Macedonia Pehchevo [2326]
www.balkan77.com
Прашувам колку најмногу примил (и успешно извадил) за да знаеме дали уште функционира или дефинитивно е заглавено со Словнија. Ама секако, тоа нема врска со идиотизмите на ГофундМе и слични...
Да се уште работи paypal-от врзан на НЛБ картичка Словенски,напишано македонска адреса.
Со плаќање повеќе над 100€ сум плаќал а за примање од 20 до 40€, било која сума да е и не е проблем вадењето на пари,ги разменуваш со крипто и од крипто на картица.
 

kirev

Unbeatable
31 мај 2010
7.520
5.798
Да се уште работи paypal-от врзан на НЛБ картичка Словенски,напишано македонска адреса.
Со плаќање повеќе над 100€ сум плаќал а за примање од 20 до 40€, било која сума да е и не е проблем вадењето на пари,ги разменуваш со крипто и од крипто на картица.
Некој да пробал над две илјади евра?
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
47.285
Мислења
977.833
Членови
35.577
Најнов член
OLIVER STANKOVSKI
На врв Дно