• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

GoDaddy Politika

  • Ја почнал/а темата
  • #1

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3,000
509
www.ibiz.mk
Me interesira dali moze da se prezeme nesto protiv politikata na godaddy

mislam sto e toa registriraat domaini neznam dali e za sekogas bidejki nema data da istekuvanje na registracija
a domainite ne se koristat za nisto a stvarno se dobri i imaat potencijal

eve eden primer stvarno dobar domain torrent.com

dali moze nekako da se zeme od goddady imal nekoj iskustvo so toa

ili pak ni ostanuva samo da si barame alternativa
 

DynamicMK

Gaining Experience
11 април 2007
1,635
181
Registrant:
Domains by Proxy, Inc.
DomainsByProxy.com
Scottsdale, Arizona 85260
United States
Ова е фирмата што го поседува torrent.com, ако имаш амбиции за купување треба да се обратиш кај нив...
Доменов истекува на 09.09.2012
 

macedonia

Intern
1 јануари 2008
78
2
Спреми неколку милиончиња пред да ги контактираш


Луѓе прават цели богатства со навремено регистрирање на такви домејни. Или после ќе ги препродадат или ќе стават adsense на нив па заработуваат од случајно залутани посетители
 

D

Администратор
31 март 2007
3,307
2,028
www.iwmnetwork.com
Registrant:
Domains by Proxy, Inc.
DomainsByProxy.com
Scottsdale, Arizona 85260
United States
Ова е фирмата што го поседува torrent.com, ако имаш амбиции за купување треба да се обратиш кај нив...
Доменов истекува на 09.09.2012
Ова не е фирмата која го поседува, нити пак е GoDaddy.

Кога се регистрира домен може да се избере опција да не се прикажуваат информации кога се прави Whois за вистинскиот купувач, тогаш се активира преку DomainsByProxy.
 

DynamicMK

Gaining Experience
11 април 2007
1,635
181
мај бед...
Како и да е сакав да му појаснам на MetalGear дека godaddy не ги поседува домејните... туку лицата регистранти на истиот и тие се тие што одлучуваат дали ќе го продадат или не
 

D

Администратор
31 март 2007
3,307
2,028
www.iwmnetwork.com
da vo red e
mene mi pokaza deka e na godaddy
http://www.domainsearch.com/cgi-bin...=whois&DomainName=torrent.com&AdCode=infobox2

ke vidam moze ke zemam nekoj originalen a sloboden

pozz
Користи domaintools.com место тоа.

За тоа што збориш, убаво звучи знам... но за жал кога ќе се обидеш да најдеш некој оргинален ќе видиш дека скоро сите од нив се зафатени, но којзнае некогаш може ќе ти се посреќи.

Трговијата со домени стана една цела нова индустрија што се вели :)
 
  • Ја почнал/а темата
  • #9

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3,000
509
www.ibiz.mk
da krasni pari se zimaa so toa

imam nekolku idei vo posledno vreme za forumi i drugi vidovi na zaednci no ke ostavam edna po edna

da se dobro smislat d abidat originalni

pozz
 

Luidgi

On your way to fame
24 февруари 2008
810
836
Со оглед што дневно се регистрираат стотици домени, тешко дека ќе најдете некој unique. Освен со типќање на тастатурата нешто како lgfur.com :DDDD
 
  • Ја почнал/а темата
  • #11

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3,000
509
www.ibiz.mk
a zosto da ne ti tekne nekoj unique domain sedni eden den dokolku go znaes tipot/vidot na sajtot sedni naravi edna pogolemacka lista na razni iminja koi na nekoj nacin se povrzani za taa kategorija na sajt

ostai go listot ili pak daj go na nekoe drugo lice neka go gleda 5-10 min dovolno za da gi procita site po ednas i koe mu se vreza vo glavata e najpogodno a voedno i lesno za pomnjenje

btw mi tekna eden za art sajt nesto vo kombinacija so "sesto setilo "filmot interesen a i sloboden e :D

btw takva lista so interesni iminja imam i e ~700mb .txt
sekogas koga nekoe ime mi tekne go zapisam tamu puno od niv sum iskoristil

nego zborot mi bese za domainot torrent .com ima potencijal a ne se iskoristuva toa me maci da se napravi eden search engine za .torrent fajovi a i ubava reklama ke e ke ima golema posetenost
 

Luidgi

On your way to fame
24 февруари 2008
810
836
Го чуваат за да му го зголемат рејтингот и после да го продадат за неколку милиончиња.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #13

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3,000
509
www.ibiz.mk
ma nema da im uspee barem po mene

torrentspy . com istekuva kon krajot na septemvri dokolku ne go obnovat toa e dobar domain
 

macedonia

Intern
1 јануари 2008
78
2
ma nema da im uspee barem po mene

torrentspy . com istekuva kon krajot na septemvri dokolku ne go obnovat toa e dobar domain
И да не го обноват, верувај дека ти нема да бидеш тој што ќе го купи. Тоа е цела процедура околу обновувањето и губењето на сопственост и не се случува точно на датумот на кој истекува. Сопственикот има уште еден дополнителен рок за кој може да го обнови (по малку поскапа цена). А доколку и во тој рок не се обнови, тогаш е слободен, но ако е интересен домејн ќе биде купен во истата секунда со помош на софтвер од страна на големите фирми кои оперираат со домејни

Така да заборави ги тие домејни и регистрирај си некој од тие што си ги смислил сам
 

sumi

On your way to fame
8 април 2007
1,129
770
Кавадарци
www.uhost.mk
sumi's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7-4710HQ
Storage
SAMSUNG 840 500GB SSD Evo
RAM
2x8GB DDR3 1600MHz
Video card
nVidia GTX860 4GB GDDR5
Case
Notebook Lenovo Y50-70
Mouse
Logitech M705
Monitor
15.6" FullHD 1090x1080 LED
OS
Windows 7 Home Premium 64bit
Ако го изгубиш доменот одман е купен од други фирми. Па и да не бил атрактивен. Или пак поседуваш .сом.мк доман а истиот .сом е слободен исто големи се шанските некој да го купи.
www.sofijamaneva.com.mk кога го регистрира човечот беше слободен и со .сом наставката . после 6 месеци се реши и тој да го купи :) и што ќе бидеш веќе го регистрирале!
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,521
Мислења
858,508
Членови
29,932
Најнов член
Sladzana.Angjelkovska
На врв Дно