• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Го снема РИСАЈКЛБИНОТ!?

Статус
Затворена за нови мислења.
 • Ја почнал/а темата
 • #1

bronhi

Intern
12 јануари 2008
18
0
Ај малку помош.:plachko2: Подесував некои работи низ Виндовсот Икс Пе (кај стигнам :)) и не приметив некако сум ја тргнал иконката за Рисајклбинот (ѓубрето) од десктоп, барав никаде не можев да најдам опција да ми ја врати. Некој коментар. Инаку подесувањата ги правев преку Advanced Sistem Optymizer, бомбон програмче, се во едно, ама и едно ми фале :zbunet3::chudenje:
 

386ka

Gaining Experience
22 декември 2007
2,365
194
Бидејќи овој процес бара едитирање на Регистерот, како и секогаш најпрво направете бекап на System.dat и User.dat, кои се сокриени во Windows директориумот.
Отворете го Регистерот и навигирајте до:

HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\explorer\Desktop\NameSpace

Во левиот панел, кликнете со десното копче на NameSpace клучот и одберете New>Key. Напишете точно:

{645FF040-5081-101B-9F08-00AA002F954E}

и притиснете на Enter. (За да не згрешите, наједноставно би било да ја копирате горната линија во Clipboard-от и потоа да притиснете Ctrl-V по селекцијата на New>Key.) Во десниот панел кликнете со десното копче на (Default) и одберете Modify. Во Edit String дијалогот, на Value Data линијата, напишете:
Recycle Bin
и кликнете на OK. Затворете го Регистерот, кликнете еднаш на десктопот и притиснете F5 (за освежување), и ете ја вашата Recycle Bin икона.

Od www.Anhoch.com
 
 • Ја почнал/а темата
 • #3

bronhi

Intern
12 јануари 2008
18
0
386ка благодарам за обидот да ми помогнеш, но не функционира. Клучот постои, па само во дифолтот како што посочи напишав Рисајкл бин, рифреш но ништо не се случи. Се уште ја нема. Инаку User.dat и System.dat не ги најдов, еден куп Систем.дата.дат излегоа ама ниедно како твоево, а Јузер.дат вели немет, барав и во сокриени...
Некој друг предлог?
 
 • Ја почнал/а темата
 • #6

bronhi

Intern
12 јануари 2008
18
0
386ка нема промени, рестартирав се е исто, иконката ја нема. Можеби ќе ти значи нешто имам 2 партиции на ХДДто, на Д: како сокриена има фолдер рисајкл и таму ја има иконката да направам ако не шоркат на неа до десктопот. Функционира таа и за Ц: или?
 

386ka

Gaining Experience
22 декември 2007
2,365
194
ne toa e koga brises od D: da gi stava tamu podatocite. mislam deka treba da imas i u C: takov folder, probaj so Copy paste na istotiot folder da go stais i u C:. drugo nesto ne mi teknue!
 

386ka

Gaining Experience
22 декември 2007
2,365
194
ako nisto drugo ne pali idi vo Start\all programs\accessories\system tools\system restore i vrati go kompjuterot nazad vo vremeto!
 
 • Ја почнал/а темата
 • #10

bronhi

Intern
12 јануари 2008
18
0
Интересно, хм. Кратенка може, но копирање не. Инаку на пропертис ми дава дека е сокриен (хиден) но без можност да се отштиклира квадратчето, додека за Реадонли дозволува промена.
 

Stane

Gaining Experience
4 октомври 2007
2,497
77
Jas sakam da go trgnam Recycle Bin ako nekoj znae kako neka kaze.
За да го тргнеш рисајкл бин од десктоп-от ке го направиш следново:

Оди Run и пиши:
HKEY_LOCAL_MACHINE/SOFTWARE/Microsoft/Windows/CurrentVersion/explorer/Desktop/NameSpace

Потоа кликни десен клик на рисајк бин , одбери Delete,и после ОК.
 

GeNeRaToR

Intern
20 јануари 2008
538
7
Не бива. Ми вели: Windows cannot find "тоа што го пишав" ... bla bla bla
(многу забегуваме off-topic)
 

S

pwnz0r1lla
8 март 2007
1,550
52
www.it.com.mk
Stane saka da ti kazhe da go najdsh toj string vo registrite, za shto vo 'run' kje pishesh 'regedit' i potoa kje go sledish patot koj go kazha Stane.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #15

bronhi

Intern
12 јануари 2008
18
0
Благодарам на сите, утрово кога го запалив се појави иконката. :)
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
43,807
Мислења
850,878
Членови
29,494
Најнов член
Nikimoler
На врв Дно