1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

 2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Го скршив С7, дали има чаре?

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од zdravkovskii, 20 oктомври 2019.

 1. zdravkovskii

  zdravkovskii
  Gaining Experience

  270
  214
  14 Јануари 2011
  Видео/Анимација
  Падна телефонот, ова е на екран.
  Тачот не реагира воопшто, стаклото напред не е скршено.

  Дали вреди да се поправа или ?
   

  Прикачени датотеки:

  Последна промена: 20 oктомври 2019
 2. head1

  head1
  Intern

  28
  24
  15 ноември 2016
  MKD 2,584.52 32%OFF | TFT Display For SAMSUNG GALAXY S7 G930A G930F SM-G930F LCD Display Touch Screen Digitizer Assembly For SAMSUNG S7 LCD
  MKD 2,584.52 32%OFF | TFT Display For SAMSUNG GALAXY S7 G930A G930F SM-G930F LCD Display Touch Screen Digitizer Assembly For SAMSUNG S7 LCD

  Sent from my EML-L29 using Tapatalk
   
  На zdravkovskii му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Vlatzki

  Vlatzki
  Gaining Experience

  1,258
  296
  1 Мај 2008
  Прашај во мобилара колку чини промена. Цената на чинење на промената одземи ја од просечната вредност на тој телефон на старо.

  И процени си сам дали вреди да се поправа телефонот, земајќи ја во обзир неговата функционалност и колку време од после поправката планираш да го користиш.

  За Самсунг Ј5 2017 промената ме чинеше 3500 денари за комплет оригинален екран+тач (за неоригинален екран+тач цената беше 1000 денари поевтина), а редовна цена е 4000. Исправна Ј5ка на старо идеше околу 6000 денари.
  Со оглед на тоа дека за 2-3 години би можел да земам 2-3-4 илјади денари за телефонов, а и тоа дека е се уште солиден телефон за ало-ало, пораки, фејсбуци, инстаграм, месинџер итн., одлучив да го поправам наместо да го продавам во дефектна состојба (околу 2000 денари).
   
  maci, zdravkovskii, bicikle и на уште 1 им се допаѓа ова.
 4. Garfield'

  Garfield'
  Intern

  225
  46
  18 Јануари 2019
  Машко
  Оргиналниот е поскап,но кинескиот поефтин-прашање е колку може да се услижиш со кинески,најмалце чукнување може да не свети веќе.
  Оригинален барај доколку ти е скапо,продај го за делови.
   
  На zdravkovskii му/ѝ се допаѓа ова.
 5. zdravkovskii

  zdravkovskii
  Gaining Experience

  270
  214
  14 Јануари 2011
  Видео/Анимација
 6. fuzzjaw

  fuzzjaw
  Practice makes perfect

  1,103
  1,698
  13 Јануари 2014
  Машко
  Според ова, промена на екран на S7 е 7,100 денари. Не верувам дека се исплати да се поправа, со оглед на тоа дека по огласиве (Реклама5/Пазар3) цените се движат од 7 до 11 илјади за S7 серијата.
   
  На DaVoRkNe му/ѝ се допаѓа ова.
 7. krema

  krema
  Professor

  9,827
  9,511
  24 Јуни 2009
  Машко
  Единствено да побара ист ваков со рикната матична и исправен дисплеј па да го сервисира.
   
 8. Vlatzki

  Vlatzki
  Gaining Experience

  1,258
  296
  1 Мај 2008
  Ете чисто информативно и јас направив проверка на цена за мојот Ј5 за промена на екран. Ми даде цена од 5000 денари.

  Во ниту една мобилара не начекав цена поголема од 4000 денари, освен цена од (ми се чини) 4700 во една помала мобилара кај Стокомакот во Тафталиџе 2.

  Мојот телефон го поправив за 3500 во Мобил Електроник што е карши Симпо, цената наводно била со попуст поради 50 годишен јубилеј на Самсунг. Редовната цена била 4000.

  Најубаво е да се праша во повеќе мобилари, вака од само една мобилара не се добива релевантна претстава за цените.
   
  На zdravkovskii и fuzzjaw им се допаѓа ова.
 9. zdravkovskii

  zdravkovskii
  Gaining Experience

  270
  214
  14 Јануари 2011
  Видео/Анимација

  Од Битола сум, така да ќе видам утре што нудат. Која би била добра замена за С7, а да не се фрлаат многу пари?
   
 10. fuzzjaw

  fuzzjaw
  Practice makes perfect

  1,103
  1,698
  13 Јануари 2014
  Машко
  На старо, S8/+.
   
  Garfield', DaVoRkNe и на zdravkovskii им се допаѓа ова.
 11. Garfield'

  Garfield'
  Intern

  225
  46
  18 Јануари 2019
  Машко
  Ипхоне 7 или 8 барем ефтин дисплај е на ипхонето.
  Доколку сакаш s8 или с9,с8цата и с9ката се мнгоу поголеми во екран и за џеб.
  Подобро би земал с6 едге или с6,твој избор zdravkovskii.
   
  На zdravkovskii му/ѝ се допаѓа ова.
 12. zdravkovskii

  zdravkovskii
  Gaining Experience

  270
  214
  14 Јануари 2011
  Видео/Анимација
  се мислам за оној ноте8 во продажба на форумов шо е
   
  psyside, DaVoRkNe и на bLaCk AnArChY им се допаѓа ова.
 13. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,088
  4,486
  4 ноември 2013
  Машко
  Да не се мислиш, земај го додека не е продаден.
   
  На Скоти, psyside, zdravkovskii и уште 4 други им се допаѓа ова.
 14. DaVoRkNe

  DaVoRkNe
  Unstoppable

  3,776
  3,947
  1 Септември 2011
  Машко
  Реално за таа цена,не наоѓаш таков звер од телефон,така да зимај го нема да згрешиш.
   
  Скоти, psyside и на zdravkovskii им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...