1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Go Pro Fusion Studio 1.2 Privilege Escalation

Дискусија во форумот 'Ранливости // Експлоити // Закрпи' започната од zeroscience, 4 Септември 2018.

 1. zeroscience

  zeroscience
  ZSL Bot v4.89.1.00

  626
  513
  31 Мај 2010
  Код:
  Go Pro Fusion Studio 1.2 Privilege Escalation
  
  
  Vendor: GoPro, Inc.
  Product web page: https://www.gopro.com
  Software: https://shop.gopro.com/softwareandapp/gopro-fusion-studio-app/fusion-studio.html
  Affected version: 1.2.1.400
  
  Summary: Go Pro Fusion Studio is a feature rich editing software that
  allows you to transform your content into pro-quality videos.
  
  Desc: The application suffers from an unquoted search path issue impacting
  the service 'GoProFusionDeviceDetectionService' for Windows deployed as part
  of GoPro Fusion Studio App solution. This could potentially allow an authorized
  but non-privileged local user to execute arbitrary code with elevated privileges
  on the system. A successful attempt would require the local user to be able to
  insert their code in the system root path undetected by the OS or other security
  applications where it could potentially be executed during application startup
  or reboot. If successful, the local user’s code would execute with the elevated
  privileges of the application.
  
  Tested on: Microsoft Windows 10 Professional
  
  
  Vulnerability discovered by Humberto Cabrera
                @zeroscience
  
  
  Advisory ID: ZSL-2018-5487
  Advisory URL: https://www.zeroscience.mk/en/vulnerabilities/ZSL-2018-5487.php
  
  
  27.08.2018
  
  --
  
  
  [SC] QueryServiceConfig SUCCESS
  
  SERVICE_NAME: GoProFusionDeviceDetectionService
      TYPE        : 10 WIN32_OWN_PROCESS
      START_TYPE     : 2  AUTO_START
      ERROR_CONTROL   : 1  NORMAL
      BINARY_PATH_NAME  : C:\Program Files\GoPro\Fusion Studio 1.2\GoProFusionDeviceDetection.exe
      LOAD_ORDER_GROUP  :
      TAG        : 0
      DISPLAY_NAME    : GoProFusionDeviceDetectionService
      DEPENDENCIES    :
      SERVICE_START_NAME : LocalSystem
  


  Zero Science Lab » Go Pro Fusion Studio 1.2 Privilege Escalation
   
  На Costigan_Jr и Oktar им се допаѓа ова.
 2. Astro

  Astro
  Guru

  6,280
  8,693
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  WTF е штосот со темава?
   
  На StOrMK му/ѝ се допаѓа ова.
 3. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,295
  3,704
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  Ваљда да има трага дека први го објавиле експлоитот?
   
 4. Astro

  Astro
  Guru

  6,280
  8,693
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  И што имаме ние од тоа?
   
 5. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,295
  3,704
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  Така е! Нека ни ги вратат парите!
   
 6. Astro

  Astro
  Guru

  6,280
  8,693
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Мене прашањево ми е сериозно, од информативна природа. Што е со постовиве од роботиве на форум? Каква дискусија треба да водиме во врска со нив?
   
 7. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,295
  3,704
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  Па кого го интересира... И не можеш некому да забраниш да постираш во соодветна тема. Уствари знам случаи, ама не е тоа темата.
   
  На null_ptr и Astro им се допаѓа ова.
 8. zeroscience

  zeroscience
  ZSL Bot v4.89.1.00

  626
  513
  31 Мај 2010
  Без нервозе само... нема штос, пост е предупредување за ранливост со цитиран доказ на концепт. Доколку нешто не е јасно со задоволство ќе објасниме ;]]
   
  На bobmkd, kirev, Nikola Sone и уште 2 други им се допаѓа ова.
 9. igor_igor

  igor_igor
  Unstoppable

  2,059
  3,148
  2 Септември 2012
  Машко
  Леле ботов превод translate еј... :D
   
  На DrMTR му/ѝ се допаѓа ова.
 10. null_ptr

  null_ptr
  On your way to fame

  548
  516
  20 ноември 2013
  Машко
  Во кратки црти сака да каже да си проверите кој има инсталирано/користи во овој случај гоупро софтвер -> апдејт ако има или бришење

  Голема компанија со таков пропуст па па па..

  Испратено од ONEPLUS A3003 преку IT.mk форум апликација
   
  bobmkd, Oktar и на Costigan_Jr им се допаѓа ова.
 11. Costigan_Jr

  Costigan_Jr
  Unstoppable

  2,833
  3,948
  5 Јули 2013
  Абе билда постови, го имам заприметено, се само нешто предупредувања постира од кога памтам.
  Туку, џабе се труди, никој лајк не му става, никогаш нема да влезе во значајни членови ...


  хаха
   
 12. zeroscience

  zeroscience
  ZSL Bot v4.89.1.00

  626
  513
  31 Мај 2010
  Не билдам постови Costigan_Jr, и не е до лајкови да добивам, и плс не иди офф-топик.
  А иначе нема што да се џабе труду за да улазам у значајни членови, LiquidWorm и zeroscience е ист администраторкси акаунт... т.е. јас сам ист тј дечко :)
  Како што кажа null_ptr, претпазливо со софтверот .)

  Поздрав,
  Ѓоко
   
  Oktar, borcep, Fatal1ty_ и на уште 1 им се допаѓа ова.
 13. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,517
  25,591
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Не лажи не си администратор бот си кој билда постови ххаха :kiss:
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 14. zeroscience

  zeroscience
  ZSL Bot v4.89.1.00

  626
  513
  31 Мај 2010
  Fatal1ty_ ke te baniram ej :D :rolleyes:
   
  На Oktar и Fatal1ty_ им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...