• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Го нема Ubuntu

  • Ја почнал/а темата
  • #1

Bam1

Intern
10 септември 2008
105
1
Ako znae nekoj neka mi pomogne. Imeno imav instalirano XP, a potoa instalirav Ubuntu. Pri startuvanje na kompjuterot mi se pojavuvase voobicaenata postapka me prasuvase koj operativen sistem sakam da go odberam. No deneska go formatirav kompjuterot t.e. particijata na koja sto bese instaliran XP i instalirav eden XP(so vizuelen izgled na vista). Koga ja zavrsiv instalacijata nastana problem t.e. noviot XP se namesti pod default i pri startuvanje go nemase Ubutu-to t.e kompjuterot pri restart voopsto ne davase opcija koj OS da go odberam. Bidejki imav Back up na predhodnata verzija na XP ja vrativ, no ovoj problem pak ostana t.e. pri startuvanje direktno se startuva XP i nemozam nikako da vlezam vo Ubuntu. Znae li nekoj kade treba da smenam za da mozam pak da izbiram koj OS sakam da go koristam
 

Garfield

Intern
9 декември 2007
277
5
Иако ова е многу пати објаснувано еве пак:

Го бутираш Ubuntu Live CD то или било кој линукс и во конзола пишуваш

sudo grub

>root(hd0,0)

>setup(hd0)

>exit

Потоа ребутираш вадиш CD и би требало се да е ок.
Ова е за нај едноставен случај ако имаш само еден хард диск.
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
C:\Boot.ini ама горенаведените команди т.е. горенавцедената постапка нема да функционира. За други проблеми/прашања отворете соодветна тема да не ја *загадиме* оваа.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,678
Мислења
862,168
Членови
30,037
Најнов член
miki11
На врв Дно