• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

го избришав вирусот и сега не можам да влезам во никој drive

petar.bt

Intern
12 август 2007
734
22
фатив еден вирус преку USB
инсталирав avast и го избришав вирусот
вирусот имаше autoarun file во сите сите драјвој
сега не можам да си влезам во никој драјв
напрајв repair на windows - от но пак е истото
кога ке го отворам некој драјв ми се отвора openwith листата
поможете ми само нејкам да преинсталирам windows - от
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3.646
139
Пробај со System restore! Можеби ќе завршиш работа а можеби не. Некои вируси ја оневозможуваат оваа опција!
 

Alexandar

Gaining Experience
21 мај 2007
2.514
90
Доколку во драјбот имаш датотека Autorun.inf, избриши си ја и готово.
 

petar.bt

Intern
12 август 2007
734
22
cd-romot se otvara...desen klik explore i ce go otvori. klik na run, regedite, i search autorun.inf izbrisi go od registrite.

нема ништо ги избришав преку неро пошто од таму ги чита сите фајлови ама пак нејки да се отвори ни C: ни D: а иначе цд-а можам да пуштам
 

Commie

Gaining Experience
27 октомври 2007
4.717
220
www.foxmediahouse.com
фатив еден вирус преку USB
инсталирав avast и го избришав вирусот
вирусот имаше autoarun file во сите сите драјвој
сега не можам да си влезам во никој драјв
напрајв repair на windows - от но пак е истото
кога ке го отворам некој драјв ми се отвора openwith листата
поможете ми само нејкам да преинсталирам windows - от

Jas go imav istiot problem instaliraj nod32 najnoviot go najde virusot kaj mene i sega site drajvovi mi se noramalni
 
M

Mr.Alien

Гостин
Пробај со System restore! Можеби ќе завршиш работа а можеби не. Некои вируси ја оневозможуваат оваа опција!

Каков црн Sustem Restore!!!
Најголемиот дел "модерни" вируси и иостанати продукти на сајбер био-инженерингот под default се закачуваат за овој (според мене) квази сервис, така да враќање системот наназад нема да ти реши проблем.
@petar.bt
Ако си го лоцирал вирусот, види на www.symantec.com на Security Response опис за вирусот и какви измени прави во регистрите, и иИзбриши ги стринговите кои ги креира.
BTW, да не закачи Brontok?
 
M

Mr.Alien

Гостин
@comander

А-ха....ОК, не прочитав внимателно. А за тој autorun.inf само можам да додадам дека знае жива сафра да биде во мрежа. Од искуство (ако се работи за истата работа).
И знаеше осетно да го успорува системот.
 

Alek55555

Intern
18 декември 2007
9
0
Autorun.inf НЕ е вирус туку инструкциски фајл поврзан со Autorun функцијата. НА пример Autorun.inf може да има функција да стартува одреден програм. Тој е текстуален фајл кој ги содржи информациите за фајлот кој се стартува при отворање на ЦД, ДВД или како што е твојот случај Хард Диск Драјвот. Во твојот слуцај Autorun.inf е задолшен да го стартува вирусот откако ќе кликнеш двапати на партицијата која го содрзи овој .inf фајл. За да го избришеш Autorun.inf од партицијата оди на Tools=> Folder Options=> View=>Show hidden Files and Folders и отштиклирај го Hide Protected OS Files. Најди го Autorun.inf и избриши го. После рестартирај го компјутерот и се ќе биде во ред.:bravo:
 

Alexandar

Gaining Experience
21 мај 2007
2.514
90
Autorun.inf НЕ е вирус туку инструкциски фајл поврзан со Autorun функцијата. НА пример Autorun.inf може да има функција да стартува одреден програм. Тој е текстуален фајл кој ги содржи информациите за фајлот кој се стартува при отворање на ЦД, ДВД или како што е твојот случај Хард Диск Драјвот. Во твојот слуцај Autorun.inf е задолшен да го стартува вирусот откако ќе кликнеш двапати на партицијата која го содрзи овој .inf фајл. За да го избришеш Autorun.inf од партицијата оди на Tools=> Folder Options=> View=>Show hidden Files and Folders и отштиклирај го Hide Protected OS Files. Најди го Autorun.inf и избриши го. После рестартирај го компјутерот и се ќе биде во ред.:bravo:

Знаеме што е Autorun.inf, меѓутоа во овој случај проблемот беше еден вирус кој креира таков фајл на секој драјв.
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
43.153
Мислења
894.680
Членови
31.869
Огласи
334
Најнов член
hikagenius
На врв Дно