• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

го избришав вирусот и сега не можам да влезам во никој drive

  • Ја почнал/а темата
  • #1

petar.bt

Intern
12 август 2007
731
20
фатив еден вирус преку USB
инсталирав avast и го избришав вирусот
вирусот имаше autoarun file во сите сите драјвој
сега не можам да си влезам во никој драјв
напрајв repair на windows - от но пак е истото
кога ке го отворам некој драјв ми се отвора openwith листата
поможете ми само нејкам да преинсталирам windows - от
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139
Пробај со System restore! Можеби ќе завршиш работа а можеби не. Некои вируси ја оневозможуваат оваа опција!
 

Alexandar

Gaining Experience
21 мај 2007
2,514
90
Доколку во драјбот имаш датотека Autorun.inf, избриши си ја и готово.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #9

petar.bt

Intern
12 август 2007
731
20
cd-romot se otvara...desen klik explore i ce go otvori. klik na run, regedite, i search autorun.inf izbrisi go od registrite.
нема ништо ги избришав преку неро пошто од таму ги чита сите фајлови ама пак нејки да се отвори ни C: ни D: а иначе цд-а можам да пуштам
 
  • Ја почнал/а темата
  • #10

petar.bt

Intern
12 август 2007
731
20
готово сега се работи

Доколку во драјбот имаш датотека Autorun.inf, избриши си ја и готово.
фала ти
ги избришав само не го рестартирав компјутерот
сега се е во ред
фала ви на сите многу
 

Commie

Gaining Experience
27 октомври 2007
4,717
218
www.foxmediahouse.com
фатив еден вирус преку USB
инсталирав avast и го избришав вирусот
вирусот имаше autoarun file во сите сите драјвој
сега не можам да си влезам во никој драјв
напрајв repair на windows - от но пак е истото
кога ке го отворам некој драјв ми се отвора openwith листата
поможете ми само нејкам да преинсталирам windows - от
Jas go imav istiot problem instaliraj nod32 najnoviot go najde virusot kaj mene i sega site drajvovi mi se noramalni
 
M

Mr.Alien

Гостин
Пробај со System restore! Можеби ќе завршиш работа а можеби не. Некои вируси ја оневозможуваат оваа опција!
Каков црн Sustem Restore!!!
Најголемиот дел "модерни" вируси и иостанати продукти на сајбер био-инженерингот под default се закачуваат за овој (според мене) квази сервис, така да враќање системот наназад нема да ти реши проблем.
@petar.bt
Ако си го лоцирал вирусот, види на www.symantec.com на Security Response опис за вирусот и какви измени прави во регистрите, и иИзбриши ги стринговите кои ги креира.
BTW, да не закачи Brontok?
 
M

Mr.Alien

Гостин
@comander

А-ха....ОК, не прочитав внимателно. А за тој autorun.inf само можам да додадам дека знае жива сафра да биде во мрежа. Од искуство (ако се работи за истата работа).
И знаеше осетно да го успорува системот.
 

Alek55555

Intern
18 декември 2007
9
0
Autorun.inf НЕ е вирус туку инструкциски фајл поврзан со Autorun функцијата. НА пример Autorun.inf може да има функција да стартува одреден програм. Тој е текстуален фајл кој ги содржи информациите за фајлот кој се стартува при отворање на ЦД, ДВД или како што е твојот случај Хард Диск Драјвот. Во твојот слуцај Autorun.inf е задолшен да го стартува вирусот откако ќе кликнеш двапати на партицијата која го содрзи овој .inf фајл. За да го избришеш Autorun.inf од партицијата оди на Tools=> Folder Options=> View=>Show hidden Files and Folders и отштиклирај го Hide Protected OS Files. Најди го Autorun.inf и избриши го. После рестартирај го компјутерот и се ќе биде во ред.:bravo:
 

Alexandar

Gaining Experience
21 мај 2007
2,514
90
Autorun.inf НЕ е вирус туку инструкциски фајл поврзан со Autorun функцијата. НА пример Autorun.inf може да има функција да стартува одреден програм. Тој е текстуален фајл кој ги содржи информациите за фајлот кој се стартува при отворање на ЦД, ДВД или како што е твојот случај Хард Диск Драјвот. Во твојот слуцај Autorun.inf е задолшен да го стартува вирусот откако ќе кликнеш двапати на партицијата која го содрзи овој .inf фајл. За да го избришеш Autorun.inf од партицијата оди на Tools=> Folder Options=> View=>Show hidden Files and Folders и отштиклирај го Hide Protected OS Files. Најди го Autorun.inf и избриши го. После рестартирај го компјутерот и се ќе биде во ред.:bravo:
Знаеме што е Autorun.inf, меѓутоа во овој случај проблемот беше еден вирус кој креира таков фајл на секој драјв.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,016
Мислења
854,646
Членови
29,639
Најнов член
Ivica_regan
На врв Дно