1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Го детектира телевизорот но нема сигнал

Дискусија во форумот 'Графички картички, звучни картички и монитори' започната од theee, 4 ноември 2014.

1. theee

theee
    Gaining Experience

86
    87
    19 Декември 2012
    Машко
    Здраво, го поврзав компјутерот со мојот телевизор, компјутерот ми го детектира телевизорот но на телевизорот ми покажува no signal... Пробав преку лаптопот на сестра ми кој има интегрирана графичка и си работи без проблеми, а преку мојот компјутер не успеав никако успешно да го поврзам... Иначе графичката ми е radeon 7750... Фала однапред.

2. Pulse

Pulse
    Practice makes perfect

1,260
    1,310
    26 oктомври 2014
    Машко
    Full Stack Web Developer
    смени резолуција на тв-то од компјутерот би требало да се среди...

3. theee

theee
    Gaining Experience

86
    87
    19 Декември 2012
    Машко
    Пробав тоа, променив и рефреш рејт но ништо не се менува. Можеби треба да се менува нешто преку amd catalyst control center но не знам што точно...

4. theee

theee
    Gaining Experience

86
    87
    19 Декември 2012
    Машко
    Само да напоменам дека ми се инсталирани најновите драјвери, исто и пробав да ги инсталирам додека кабелот ми е поврзан но безуспешно, никако не можам да добијам слика на телевизорот...

Последна промена: 4 ноември 2014
  5. hmmm

hmmm
    Gaining Experience

1,242
    81
    30 ноември 2007
    Се обиде со рестарт додека телевизорот е поврзан со компјутерот ?

6. theee

theee
    Gaining Experience

86
    87
    19 Декември 2012
    Машко
    Да, исто си е се пак...

7. hmmm

hmmm
    Gaining Experience

1,242
    81
    30 ноември 2007
    Ако го поврзуваш преку HDMI, имаш наместено на ТВ-то сигнал да зема од соодветниот влез (HDMI1, HDMI2...)? Ова подесување обично се наоѓа под Source.

8. theee

theee
    Gaining Experience

86
    87
    19 Декември 2012
    Машко
    Да да нормално тоа, пишав погоре дека со друг компјутер ми успеа меѓутоа со мојот не можам никако да добијам слика на телевизорот.

9. Zombie

Zombie
    Gaining Experience

101
    110
    2 oктомври 2008
    Каков телевизор? Кажи точен модел... Јас имав сличен проблем со постар LG (32LG5000) и имаше некој проблем со некомпатибилноста на верзиите на HDMI. Па чепкав таму нешто се сеќавам EDID или нешто слично така се викаше, мењав некои адреси глупости и проработе :)

Сподели

Вчитување...