1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Го детектира телевизорот но нема сигнал

Дискусија во форумот 'Графички картички, звучни картички и монитори' започната од theee, 4 ноември 2014.

 1. theee

  theee
  Gaining Experience

  86
  87
  19 Декември 2012
  Машко
  Здраво, го поврзав компјутерот со мојот телевизор, компјутерот ми го детектира телевизорот но на телевизорот ми покажува no signal... Пробав преку лаптопот на сестра ми кој има интегрирана графичка и си работи без проблеми, а преку мојот компјутер не успеав никако успешно да го поврзам... Иначе графичката ми е radeon 7750... Фала однапред.
   
 2. Pulse

  Pulse
  Practice makes perfect

  1,260
  1,310
  26 oктомври 2014
  Машко
  Full Stack Web Developer
  смени резолуција на тв-то од компјутерот би требало да се среди...
   
 3. theee

  theee
  Gaining Experience

  86
  87
  19 Декември 2012
  Машко
  Пробав тоа, променив и рефреш рејт но ништо не се менува. Можеби треба да се менува нешто преку amd catalyst control center но не знам што точно...
   
 4. theee

  theee
  Gaining Experience

  86
  87
  19 Декември 2012
  Машко
  Само да напоменам дека ми се инсталирани најновите драјвери, исто и пробав да ги инсталирам додека кабелот ми е поврзан но безуспешно, никако не можам да добијам слика на телевизорот...
   
  Последна промена: 4 ноември 2014
 5. hmmm

  hmmm
  Gaining Experience

  1,242
  81
  30 ноември 2007
  Се обиде со рестарт додека телевизорот е поврзан со компјутерот ?
   
 6. theee

  theee
  Gaining Experience

  86
  87
  19 Декември 2012
  Машко
  Да, исто си е се пак...
   
 7. hmmm

  hmmm
  Gaining Experience

  1,242
  81
  30 ноември 2007
  Ако го поврзуваш преку HDMI, имаш наместено на ТВ-то сигнал да зема од соодветниот влез (HDMI1, HDMI2...)? Ова подесување обично се наоѓа под Source.
   
 8. theee

  theee
  Gaining Experience

  86
  87
  19 Декември 2012
  Машко
  Да да нормално тоа, пишав погоре дека со друг компјутер ми успеа меѓутоа со мојот не можам никако да добијам слика на телевизорот.
   
 9. Zombie

  Zombie
  Gaining Experience

  101
  110
  2 oктомври 2008
  Каков телевизор? Кажи точен модел... Јас имав сличен проблем со постар LG (32LG5000) и имаше некој проблем со некомпатибилноста на верзиите на HDMI. Па чепкав таму нешто се сеќавам EDID или нешто слично така се викаше, мењав некои адреси глупости и проработе :)
   

Сподели

Вчитување...