1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

GNS3

Дискусија во форумот 'VPN и VLAN' започната од mkdwarrior, 25 Декември 2010.

 1. mkdwarrior

  mkdwarrior
  Intern

  12
  0
  18 Септември 2010
  кога ке конфигурирам 3 виртуелни рутери (с7200 во случајов) и ке пробам да отворам конзола на сите, само на првите 2 ми отвара а за третиот пишува:
  Error:lost communication with dynamips server localhost it may have crashed.
  Check the dynamips server output.
  Exiting...
  незнам дали компјутерот неможе да подржи 3 рутери или на друго место е грешката, направив све како што пишуваше во туторијалот на програмот...помош?
   
 2. vlatkorun

  vlatkorun
  Intern

  633
  14
  8 Јуни 2007
  Не на програмот можеш да покренеш повеќе од 3 виртуелни рутери, се зависи од твојот компјутер колку меморија поседува и дали процесорот ти е појак.
  На каква конфигурација го имаш инсталирано GNS3?
   
 3. mkdwarrior

  mkdwarrior
  Intern

  12
  0
  18 Септември 2010
  Prilicno slaba konfiguracija, athlon tm xp 2000+ so 512 ram, te. 2 plocki 256 i edna 128 sho ne ja pokazuva na xp, ima nokja moznost so ovaa konfiguracija da pokrenam poveke od 2 ruteri?
   
 4. Janevski

  Janevski
  Intern

  5
  0
  26 Јануари 2011
  Пробај ако си во состојба истата конфигурација на друга машина со повеќе ресурси дали ќе ти го даде истиот проблем.
   
 5. AlexDGreat

  AlexDGreat
  Intern

  83
  0
  13 Февруари 2009
  GNS3 trosi mnogu resursi sega pocnav da go cepkam ama poveke od 1 ruter i 2-3 masini ne se osmeluvam da pustam, mn procesorska mokj trosi
   
 6. vlatkorun

  vlatkorun
  Intern

  633
  14
  8 Јуни 2007
  Треба да му направиш Idle PC за да не ти го покренува многу процесорот.
   
 7. mariomako

  mariomako
  Гостин

  А што добивате со тие виртуелни рутери ?
   
 8. AlexDGreat

  AlexDGreat
  Intern

  83
  0
  13 Февруари 2009
  Znae nekoj stabilna verzija?? jas si igram so 0.7.3 i imam mn problemi, mi snemuvaat interfejsi od ruterite, gi pokazuva kako povrzani ama kako da ne postojat. Iskonfigurirav se i gledam so sh run isceznale interfejsite
   
 9. Brutalic

  Brutalic
  Gaining Experience

  197
  94
  7 Септември 2012
  Машко
  Да го споделам моето искуство и разбирање во GNS пошто не гледам повејќе објаснување на темава. Се надевам ќе им помогни на оние што им треба.

  1. Што е GNS?
  GNS е симулатор кој е наменет за мрежни конфигурации. Но, иако GNS е симулатор, тој користи вистински IOS software што не е симулиран. Да надоврзам на прашањето од AlexDGreat... најверојатно немаш направено copy running-config startup-config на рутерите, заради тоа конфигурациите ти се изгубиле. Пред да зачуваш проект, зачувај ја конфигурацијата на рутерите.

  2. Подесување на GNS
  Еден од главните детаљи за подесување на GNS е опцијата Idle PC (како што vlatkorun напомена претходно). Idle PC овозможува да ја снижи работата на компјутерскиот процесор. Сепак, вториот главен детаљ е: начинот на кој се користи IOS софтверот на рутерите. Што значи тоа?
  - Пред да се користи IOS софтверот, треба да се одпакува (un-tar, un-zip, итн...). Кога го симнуваме IOS софтверот, обично иди спакуван, така да ако го користиме спакувам IOS во GNS, и тоа може да влијае на перформансите на процесорот. За како да се од-пакува софтверот, може да се појде на GNS страната: http://www.gns3.net/download/ и на оваа страна има два линкови кои водат кон директен download на "Unpack" пакетче (или Cisco image unpacker 0.1 binary for Windows линк, или Cisco image unpacker 0.1 source code линк). Одкако IOS софтверот е одпакуван, може да се користи во GNS со помали проблеми на личниот компјутер.

  3. Останати негативи на GNS кои не можат да се избегнат
  Ако случајно имате постарт компјутер со послаб процесор, со помалку RAM, итн... тогаш овие карактеристики се неизбегливи кон снижени перформанси на GNS и вашиот компјутер. Ако случајно немате друг избор, ви препорачувам да отворите Task Manager и да ви биди отворен нон-стоп додека работите на GNS. Ако видите дека перформансите на процесорот се 100%, давај те му одмор на процесорот со паузирање на GNS.


  Се надевам ова ви се најде од помош на некои...
   
  На Тони му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...