• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

GNOME на македонски

  • Ја почнал/а темата
  • #1
9 април 2007
43
8
arangel.linux.net.mk
Дали некој на форумов ги користи македонските преводи? GNOME/Ubuntu/Fedora на македонски јазик?

Македонскиот тим за локализација на GNOME е еден од најажурните и најактивните тимови во проектот за локализација на GNOME (GTP) па ме интересира дали има луѓе што воопшто го користат преводот и дали има заинтересирани кои што би сакале да се вклучат во неговото оддржување?

Статусот за 2.22 - веќе традиционално 4та година по ред 100% преведен
http://progress.gnome.org/languages/mk/gnome-2-22

Поздрав.
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Иако сум GNOME fan, многу ретко го користам превотод ... а кај мене дома на компјутер е англиски. Во секој случај продолжете со таа работа :)
 

Alexandar

Gaining Experience
21 мај 2007
2,514
90
Никогаш не сум користел македонски превод ниту на Линукс ниту кај прозорците. Си го одомаќив англискиот јазик и немам потреба за менување, еднаш пробав со македонскиот превод и заглавив на Датотека:D
 

hmmm

Gaining Experience
30 ноември 2007
1,242
80
hmmm's setup  
Processor & Cooler
i5 3570k @4.2GHz & CM Hyper 212+
Motherboard
AsRock Z77 Pro3
Storage
Samsung 840 EVO 120GB + WD Black 1TB
PSU
Corsair CX600
RAM
2x4GB G.Skill Sniper 1600MHz
Video card
HD4000
Case
Custom
Mouse
Gigabyte GM-M7000
Keyboard
Generic
Audio
Asus Xonar DG
Monitor
Compaq Q2159
OS
Windows 8 64bit
jas koristev na makedonski, no kratko, sum naviknal na angliski :D
 

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
2,740
1,231
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
ок да, на поискусни корисници англискиот им е секогаш поблизок.

Но на татко ми прилично му помага тоа што користи Firefox на македонски. Така да има широка популација на која и цел OS на македонски ќе им биде по лесен за снаоѓање.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,517
Мислења
858,386
Членови
29,929
Најнов член
Jov4e
На врв Дно