• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

GMT +2 ???

  • Ја почнал/а темата
  • #1

386ka

Gaining Experience
22 декември 2007
2,365
194
Зашто надолу на страницата: Сите истакнати времиња се во зона GMT +2, кога ние сме во GMT +1 временската зона?
 
  • Ја почнал/а темата
  • #3

386ka

Gaining Experience
22 декември 2007
2,365
194
Не, во +1 сме, ама најдов објаснување:
What time zone is Macedonia in?

Macedonia is in the Central European Time Zone. Central European Standard Time (CET) is 1 hour ahead of Greenwich Mean Time (GMT+1).
Does Macedonia observe Daylight Saving / Summer Time?

Like most countries in Europe, Summer (Daylight-Saving) Time is observed in Macedonia, where the time is shifted forward by 1 hour; 2 hours ahead of Greenwich Mean Time (GMT+2).

After the Summer months the time in Macedonia is shifted back by 1 hour to Central European Time (CET) or (GMT+1)
 

Blagojce

Gaining Experience
26 декември 2007
894
72
Прилеп
Blagojce's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5-3570 3.40GHz
Storage
2 TB
RAM
8 GB
Monitor
ASUS 24" LED Full HD
OS
Windows 10
386ka даде најубаво објаснување. Тоа зависи дали е по летно сметање на времето или зимско. Сега е +2
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,717
Мислења
856,007
Членови
29,737
Најнов член
M123xyz
На врв Дно