• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Gmail може да ве спречи да пратите мејл за кој подоцна ќе се каете

Статус
Затворена за нови мислења.
  • Ја почнал/а темата
  • #1

ZzzzZzzz

Intern
30 мај 2007
84
3
Опцијата се вика „Mail Goggles“ и ве спречува да го пратите мејлот доколку неточно одговорите на неколкуте лесни математички прашања во рок од 60 секунди. Ова е особено корисно за оние кои имаат навика да се вратат пијани, или на друг начин не баш свесни, дома и да соберат (пијана) храброст да и пратат мејл на бившата девојка, згодната колешка, другарка и слично, а утредента да се срамат да излезат од дома. После едно успешно поминување на „тестот“ gmail дозволува да праќате мејлови без повторно тестирање на свесноста на корисникот се до другиот ден, со што апликацијата не станува досадна.
Оваа опција се активира во „Setings->Labs“.

Повеќе информации (на англиски) има на www.tomshardware.com


П.С. Ако вакво нешто направат и за мсн месинџерот одма го ставам :))
 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4,843
909
Ohrid
LOL.. Комплетно некорисна работа.. Ако се задачи од видот 2 + 2 = ?, во тој случај доколку си свесен да напишеш маил, ќе си свесен и да одговориш.. Не ја гледам разликата ..
 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4,843
909
Ohrid
Најверојатно даваат задачи од типот ((3x+5)')'=?
е да бе.. И експоненцијални равенки и логоритми :))

Баш ме интересира од каков тип задачи би биле.. Не би требело да се некој посложени.. Пред се` има и по млади корисници..

Останува да видиме конкретно каков тип би бил..
 

vik

Intern
14 април 2007
1,936
31
Штета, се надевав на експоненцијални или нешто со веројатност. Ама ова било
:)
 

vik

Intern
14 април 2007
1,936
31
Абе ако си пијан, последно нешто што ќе го прајш е да пишиш мејл.:)
 

milevskiz

Intern
9 април 2007
214
5
Ако си пијан, сигурно нема да ти се гледа од пред очи да седиш на ком., а доколку пишиш би пишал со најголема веројатност :))) СМС, нели е така?!?
 

Stane

Gaining Experience
4 октомври 2007
2,497
77
Хехе интересна опција,но нема да ми служи,бидејки не пијам :)
 

igorkrst

Intern
13 јули 2007
400
1
Хм, ако си пијан нема да можеш да го погодиш копчето „Send“ со маусот, така што, предвидувам неуспех на оваа услуга.
:LOL:
 

Ago

Intern
10 септември 2008
257
2
Korisno e ako e so nekoi zadaci sto sekoj moze da gi resi koga e svesen i nikoj ne moze da gi resi koga e pijan vo sprotivno ova e sosema beskorisno
a bidejki site zadaci gi dava vo rok od 60 sekundi togas jasno stanuva zbor deka ne se nekoj komplicirani zadaci?!?:ermm:
 

Stane

Gaining Experience
4 октомври 2007
2,497
77
Сака да каже дека оваа опција е за спамери,а не дека они ке ја користат :)
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,752
Мислења
864,029
Членови
30,087
Најнов член
Гиги5
На врв Дно