• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Gmail Captcha системот разбиен од спамери

Статус
Затворена за нови мислења.
  • Ја почнал/а темата
  • #1

LiquidWorm

Администратор
26 март 2007
2,673
191
www.zeroscience.mk
Spammers crack Gmail Captcha

Спамерите, после успехот во кракирање на Windows Live Captcha системот користен од страна на Hotmail, го разбија истиот систем и кај Gmail.

Интернет сигурносната компанија Websense известува дека сторителите креирале ботови кои се способни за креирање на случајна Gmail сметка за спамирачки цели, разбивајќи ги Captcha (Completely Automated Public Turing test to tell Computers and Humans Apart) базираните заштити во самиот процес.

Се претпоставува дека иста група од спамери стојат позади двата напади.

Повеќе: http://www.theregister.co.uk/2008/02/25/gmail_captcha_crack/

:bye1:
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,672
Мислења
862,062
Членови
30,034
Најнов член
Goxo43
На врв Дно