• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Гледање на скриени фајлови во ДОС

  • Ја почнал/а темата
  • #1

NIKIHACK

Intern
10 февруари 2008
438
27
www.facebook.com
Во Command Prompt пишете:

Код:
dir /ah

ако листата е предолга само пишете:

Код:
dir /ah/p/w

Пример:

Код:
dir c: /ah
 

Stane

Gaining Experience
4 октомври 2007
2,497
77
Во примерот имаш грешка,не треба да има ] :) Иначе,добра финта :)
 
  • Ја почнал/а темата
  • #3

NIKIHACK

Intern
10 февруари 2008
438
27
www.facebook.com
дешава се,одма ке исправа,а од овоа има доста корист,кога имаш вирус во пентиумот и неможеш да ги гледаш скриените фајлови,па ни преку менување на регистрите неможеш да го праваш тоа...
 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4,843
910
Ohrid
My computer --> Tools --> Folder Options --> View --> Означи Show hidden files and folders.

Отвори c: и ете ти ги сите скриени фајлови визуелно.

Инаку.. Да.. точно дека вака ќе ги гледаш скриените фајлови, но со означување на горенаведеното, и со едитирање, ќе успееш да ги гледаш и визуелно..

Anyway.. Може да му користи на некој и ова..
 
  • Ја почнал/а темата
  • #5

NIKIHACK

Intern
10 февруари 2008
438
27
www.facebook.com
брат ми јас незнам дали си имал ти таков проблем,имаше некој вирус кој не ти дозволува да правиш измени во Folder Options,и да ги гледаш скриените фајлови,јас полно пати сум го имал овој проблем,пробував и во регистрите да ја сменам вредноста за да ги гледам скриените фајлови,но пак не работи,па оваа работа доста ми помогна...:bravo:
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,690
Мислења
855,789
Членови
29,735
Најнов член
agjeka
На врв Дно