1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Ѓорче Петров и маките за добар интернет

Дискусија во форумот 'Интернет провајдери' започната од TheGamerTeacher, 13 Март 2020.

 1. TheGamerTeacher

  TheGamerTeacher
  Gaining Experience

  120
  72
  9 Декември 2016
  Машко
  Здраво дечки,

  тукушто се релоцирав во Ѓорче Петров и ме интересира кои би биле оптималните опции за интернет тука? Кажано ми е дека нема оптика, па нешто не ми се најсјајни ама би сакал да слушнам искуство од некого. Би го користел за гејминг, фала богу, и буџетот би ми бил до 2000 денари месечно. Споредив на папиру некои понуди од Неотел, А1, Телеком и Телекабел, ама како беше онаа старатa "Прашај паталец, а не гаталец".

  Ви благодарам!
   
  На 1s3ct0wN му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Pulse

  Pulse
  Practice makes perfect

  1,263
  1,309
  26 oктомври 2014
  Машко
  Full Stack Web Developer
  Не гејмам, но го користам интернетот за девелопинг, музика и некој филм.
  30/1 пакетот од А1 ми е сосема доволен и доста стабилен.
  Локација: кај стара полиција.

  едит:
  штом си се доселил незнаеш кај е стара полиција :D
  близу новата :D хаха ја преселија само преку улица во нова зграда, претходно беше барака што веќе е срушена.
   
  На Daniel86 му/ѝ се допаѓа ова.
 3. TheGamerTeacher

  TheGamerTeacher
  Gaining Experience

  120
  72
  9 Декември 2016
  Машко
  Технички, од тука потекнувам јас, и сум бааги запознат со населбава, така да знам кај е :D

  Која брзина на download ја добиваш?
   
 4. hipo

  hipo
  Practice makes perfect

  1,657
  1,453
  27 Јануари 2011
  Машко
  Во Пехчево има подобар интернет од Скопје.
   
  Draynor, Aowek, flashgordon007 и на уште 1 им се допаѓа ова.
 5. VerGer

  VerGer
  On your way to fame

  802
  746
  9 ноември 2016
  Машко
  ИТ
  ако си околку таа локација можеш и телеком VDSL поголем уплоад ако ти треба евентуално .. иначе мене од Неотел ко демек ми понудија и оптика да наместат (за 2-3 недели процедуда) иако нема опција моментално .. така да види и тоа со локација точна што ќе ти понудат.
   
 6. DemoUser

  DemoUser
  On your way to fame

  868
  760
  27 Април 2010
  Машко
  Зависно каде си на која улица може да добиеш добра линија во ѓорче VDSL е сега се тоа зависи која зграда улица или што и да си.
   
  На VerGer му/ѝ се допаѓа ова.
 7. TheGamerTeacher

  TheGamerTeacher
  Gaining Experience

  120
  72
  9 Декември 2016
  Машко
  Па да, скоро секаде има подобар интернет од Скопје. Тоа е така оти има локални кабелски провајдери шо даваат брда и долини за ич пари. Јас во Крушево добивав 40/25 за 600 денари. Плус трошев над 1 и пол тера месечно и никому ништо.
   
 8. VerGer

  VerGer
  On your way to fame

  802
  746
  9 ноември 2016
  Машко
  ИТ
  [​IMG]

  еве ти Telekom VDSL (Л пакет, на М ќе ти турат лимит). У зградите око полицијата стара.
   
 9. TheGamerTeacher

  TheGamerTeacher
  Gaining Experience

  120
  72
  9 Декември 2016
  Машко
  Ко шо гледам кај нив и двата се до 1 TB ? Или грешам?
   
 10. VerGer

  VerGer
  On your way to fame

  802
  746
  9 ноември 2016
  Машко
  ИТ
  не сум сигурен тековно како е .. мене мислам по договор ми е 1ТБ .. ама не ми е тазе договорот
   
  На TheGamerTeacher му/ѝ се допаѓа ова.
 11. flashgordon007

  flashgordon007
  On your way to fame

  662
  657
  15 Септември 2012
  Машко
  Политиката на телекомот, уште од минатиот век беше да се развива периферијата на почеток, додека се научат тимовите на новата работа и да ја потрошат заостанатата опрема. Отприлика на крај се развиваше (градеше, инсталираше) во Скопје... понекогаш и со генерациски понова опрема
   
 12. Pulse

  Pulse
  Practice makes perfect

  1,263
  1,309
  26 oктомври 2014
  Машко
  Full Stack Web Developer
  [​IMG]
   
 13. LegijaIVAN

  LegijaIVAN
  Gaining Experience

  87
  137
  20 Март 2014
  Машко
  Во Ѓорче моментално само на главната улица има оптика и некоја од споредните улички.
  Користам А1 combo пакет(претходно VIP и Blizoo) и до сега никогаш не сум имал проблем и маки со интернетот.Иначе зависи како ќе ти се погоди реонот во Ѓорче или улицата така и со интернетот, некаде е добар некаде е лош.
  [​IMG]
   
  На etrox му/ѝ се допаѓа ова.
 14. DarthJe5us

  DarthJe5us
  Practice makes perfect

  1,629
  1,239
  2 Јануари 2012
  Не можам да сфатам зошто постои оптика со слаб аплоад.
   
  На TheGamerTeacher му/ѝ се допаѓа ова.
 15. smole

  smole
  Unstoppable

  3,268
  3,788
  18 Април 2007
  Ако немаш оптика, а има некој што до тебе има оптичка видливост (рецимо 1км максимум, зависи од уредите) договори оптички интернет кај него и после безжично со квалитетен уред пренесувај го до кај тебе интернетот.
   
  На HardCorec и TheMarshal им се допаѓа ова.
 16. TheMarshal

  TheMarshal
  Practice makes perfect

  760
  1,215
  3 Јануари 2019
  Машко
  Мислам дека ОП рече дека би го користел најмногу за гејминг. Претпоставувам дека на овој начин ќе има масивен пинг што не би му било добро за неговата намена.
   
  На The Geek Boy му/ѝ се допаѓа ова.
 17. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,303
  4,829
  4 ноември 2013
  Машко
  Зависи каква опрема ке користи.
  Ако е со tplink стикчиња, сигурно ке има масивен пинг.

  Еве кај мене каква е ситуацијата (оператор SunWireless, опрема SXT)

  [​IMG]
   
  Последна промена: 14 Март 2020
  На TheMarshal му/ѝ се допаѓа ова.
 18. smole

  smole
  Unstoppable

  3,268
  3,788
  18 Април 2007
  Еве го кралот на безжичните чуда се јави :) :

   
  DrMTR, TheMarshal и на HardCorec им се допаѓа ова.
 19. TheGamerTeacher

  TheGamerTeacher
  Gaining Experience

  120
  72
  9 Декември 2016
  Машко
  Имам таква опција , ама според ова што го имаш ставено, истото, или барем многу блиску, би добил и со нормален договор на неоптички интернет од било кој провајдер. Моментално на привременово решение од А1 имам 20/1 и околу 15 пинг во добри денови.
   
 20. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,303
  4,829
  4 ноември 2013
  Машко
  Ова што ти го имам пратено не е на оптика, на WiFi е.
   
  На krema му/ѝ се допаѓа ова.
 21. krema

  krema
  Professor

  11,013
  10,532
  24 Јуни 2009
  Машко
  @HardCorec
  SunWireless
  Извесен период купував припејд картички од Струм`ца , ме врати малку во времето. :)
  500 денари за 1 месец.
   
  На HardCorec му/ѝ се допаѓа ова.
 22. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,303
  4,829
  4 ноември 2013
  Машко
  После тоа ги намалија на 300 денари :) (а сега се скроз укинати).
   
  На krema му/ѝ се допаѓа ова.
 23. krema

  krema
  Professor

  11,013
  10,532
  24 Јуни 2009
  Машко
  @HardCorec
  Нема да веруваш дека ги ловев со WRT54G на 600 метра одалеченост (чиста отпичка средина) со солиден сигнал и средена PPPoE најава :) Интересни времиња, а пред рутерот на истата далечина ги ловев со USB Wi-Fi и DIY кантена. Циркуси :)
  sorry за off
   
  На HardCorec му/ѝ се допаѓа ова.
 24. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,303
  4,829
  4 ноември 2013
  Машко
  Слатки маки професоре :)
  Интересна замисла е припејдот само не може секој да го користи... треба барем малце од малце да знаеш како функционира wifi-то.
   
  Последна промена: 16 Април 2020
  На krema му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...