• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Ѓоковиќ ја освои Австралија

Статус
Затворена за нови мислења.
  • Ја почнал/а темата
  • #1

hmmm

Gaining Experience
30 ноември 2007
1,242
80
hmmm's setup  
Processor & Cooler
i5 3570k @4.2GHz & CM Hyper 212+
Motherboard
AsRock Z77 Pro3
Storage
Samsung 840 EVO 120GB + WD Black 1TB
PSU
Corsair CX600
RAM
2x4GB G.Skill Sniper 1600MHz
Video card
HD4000
Case
Custom
Mouse
Gigabyte GM-M7000
Keyboard
Generic
Audio
Asus Xonar DG
Monitor
Compaq Q2159
OS
Windows 8 64bit
Српскиот тенисер по тричасовна борба го совлада најголемото изненадување на Аустралиан Опен, Французинот Жо Вилфред Цонга со 3-1 во сетови и триумфираше во своето второ финале.

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ е победник на Отвореното првенство на Австралија, во машка конкуренција, откако во финалето со 3:1 по сетови 4:6, 6:4, 6:3 7:6 (1), славеше над Французинот и најголемото изненадување на годинешниот турнир Џо Вилфред Цонга.

За Ѓоковиќ ова е прва гренд слем титула во кариерата. Српскиот тенисер беше трет носител на турнирот, а Цонга пред турнирот беше на 38-то место на АТП листата

Во текот на целиот турнир Србинот играше одлично и на отворањето од новата сезона најави дека може да се искачи на самиот врв на светскиот тенис и да му биде сериозна конкуренција на Роже Федерер.

Ова беше второ Грен Слем финале на Ѓоковиќ и негова прва победа, додека Цонга не успеа да ја направи и најголемата сензација и да победи и четврт тенисер од Топ 10 на турнирот. Досега ги совлада Енди Мареј, Ричард Гаскет и Рафаел Надал, но Ѓоковиќ за него беше преголем залак.


Извор:Таратур
 
  • Ја почнал/а темата
  • #3

hmmm

Gaining Experience
30 ноември 2007
1,242
80
hmmm's setup  
Processor & Cooler
i5 3570k @4.2GHz & CM Hyper 212+
Motherboard
AsRock Z77 Pro3
Storage
Samsung 840 EVO 120GB + WD Black 1TB
PSU
Corsair CX600
RAM
2x4GB G.Skill Sniper 1600MHz
Video card
HD4000
Case
Custom
Mouse
Gigabyte GM-M7000
Keyboard
Generic
Audio
Asus Xonar DG
Monitor
Compaq Q2159
OS
Windows 8 64bit
И србите знаат да изненадат со вакво нешто!
 

StenmarC

Intern
16 април 2007
716
13
stenmarc.blog.com.mk
Samo da potsetam deka za Gjokovic ova beshe edinstveniot izguben Gem na celiot turnir.
:bravo:
корекција: Единствениот изгубен сет.

Инаку цел турнир играше одлично. Секоја чест. Заслужи. Ако УС Опен му се „лизна“ од раце, овој пат се погрижи тоа да не се повтори.
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139
Што да се каже освен браво за младиот Ѓоковиќ и многу успеси на наредните турнири: Роланд гарос, Вимблдон, УС опен.... Напред Ѓоковиќ! :bravo:
 

drowsy

Intern
11 април 2007
229
6
tnx za korekcijata, na Set mislev.
Konechno nekoj zastana na patot na monotonata
i neatraktivna igra od strana na Federer.
P.S I hate Federer (premnogu dobar, premnogu dosaden) Shumi svoevremeno vo F1
 
M

Mr.Alien

Гостин
ТОО, БРАТЕ СРБИНЕ!!!! СВАКА ЧАСТ!!!
Алал вера, можеме да се угледаме на нив...а немаат којзнае колку подобри услови за тренинг.
 

Moscow_BoY

Intern
12 јуни 2007
260
4
securzone.blog.com.mk
Тоа не би било можно затоа што имам посебни чуства кога станува збор за соседните држави, и нивните вечни окупаторски идеи за нашата, или подобро да речам мојата татковина ако ти не ја чуствуваш за таква.
 

psybaron

Intern
10 април 2007
745
49
Куманово
markoaleksic.com
Тоа не би било можно затоа што имам посебни чуства кога станува збор за соседните држави, и нивните вечни окупаторски идеи за нашата, или подобро да речам мојата татковина ако ти не ја чуствуваш за таква.
Bull$hit.
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139
Еве јас ќе напоменам да се вратите на темата зашто веќе сте way off topic! :rolleyes:
 

S

pwnz0r1lla
8 март 2007
1,550
52
www.it.com.mk
Congratz ne go gledav...

Ova off topic:

Kje im se isplati na srbite celiot "biznis" shto ide vekje nekolku godini so sportskite natprevari, evrovizija i slichno?
 

Commie

Gaining Experience
27 октомври 2007
4,717
218
www.foxmediahouse.com
Федерер може само на тврда подлога да победи на тоа место е неприкосновен, макар што после ова со Ѓоковиќ и за тоа се мислам дали е способен
 

StenmarC

Intern
16 април 2007
716
13
stenmarc.blog.com.mk
Чекајте бе.... полека. Освои еден турнир и одма го направивте најдобар. Полека...
Не заборавајте... Федерер е бр.1 и ќе биде уште. Типот игра интелегентен тенис, за разлика од Ноле кој само лупа. Друго, Федерер нема тренер од мај 2007 - земете го и тоа во предид и дека во 2008ма немаше играно турнир/контролни мечови пред Австралија Опен. Ќе се среди полека...
Како викаат, ендна птичка пролет не прави :) Има време.
Друго, не го отпишувајте Рафа. Рафа и Ноле играат исти тенис. Јас сеуште мислам дека Рафа и Федерер ќе бидат на врвот. Џоковиќ нема никогаш да доминира - не е стбилен...

и за крај
Тоа не би било можно затоа што имам посебни чуства кога станува збор за соседните држави, и нивните вечни окупаторски идеи за нашата, или подобро да речам мојата татковина ако ти не ја чуствуваш за таква.
Апсолутно се согласувам. Џоковиќ не го гледам исто како што ги гледам Федерер, Надал или Цонга. Џоковиќ ќе биде последниот за кој ќе навивам. Исто како што последен за кој ќе навивам ќе биде некој бугар или грк.
Дали србите навиваат за наши спортисти вака? Дали они се прават поголеми македонци од нас (ко што ние се правиме поголеми срби од нив) ?

Можеби е офтопик но ќе го напишам...
Кога ја бомбардираа Југославија, јас бев меѓу првите што беше пред америчка амбасада и фрлаше камења и јајца по неа. Солидарност кон нашите „браќа“.
Што се случи?
Неколку години подоцна доживеавме Америка да не признава под уставното име (и покрај притисокот на грците), а србите да не ни ја признаваат црквата. Истите тие на кои им ја каменувавме амбасадата и им го палевме знамето не признаа, а овие „браќава“ наши за кои влагавме во конфликт, за кои одевме на Косово и дававме крв, за чии националистички побуди трпевме и ние не ни ја признаваат црквата.
Ова е доволна причина зошто не навивам и зошто нема да навивам за срби.
Ги разбирам оние што имаат српско потекло, ама оние другите.... никако.

На крај краева... Господ гледа. Си се враќа се... прво Косово, па Војводина.... нека гледаат они по друго... :)
 

Alexandar

Gaining Experience
21 мај 2007
2,514
90
Баш на овој турнир Ѓоковиќ докажа дека е многу стабилен. Ѓоковиќ има 20 години и сега ја почнува својата кариера.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,726
Мислења
863,409
Членови
30,063
Најнов член
Кузман
На врв Дно