Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Gjirafa50.mk Добри зделки

dekomote

Скептик
11 ноември 2014
2.414
5.526
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 9 5900x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 920+
PSU
Cooler Master V750 Gold v2
RAM
2x16GB G-Skill 3200 CL16
Video card
EVGA RTX 3080Ti FTW3 Ultra
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Basilisk v3 Pro, Logitech Master MX 3
Keyboard
Мало е полето за набројување
Audio
Presonus Eris 3.5, Mackie CR8S
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon

Ирелевантно какво е во муабетов. Еве и ја ќе ти кажам дека не е добро. Ама, законите или важат за сите или за никој. Пошто не одлучуваш ти ами некој друг, и он решил дека законот ќе важи, мора да важи за сите.
Лично ти или другариве погоре можда не се погодени од даночна политика, или не им е јасно тоа, ама голем дел тука сме, и плаќаме даноци, сакале или не, зошто инаку нѐ казнуваат.
 

JamesKirk

Practice makes perfect
12 февруари 2015
1.713
1.433
Струга
www.facebook.com
JamesKirk's setup  
Processor & Cooler
i3 1215u
Motherboard
Lenovo
Storage
Solidigm P41 Plus 512gb + Samsung QVO 870 1tb
RAM
16GB
Video card
Intel UHD Graphics
Mouse
MSI
Keyboard
MSI
Monitor
Samsung LS24C310EAUXEN
OS
Windows 11 PRO
Анхоч и сетек секоја недела нов салон отвараат, си видел какви им се старите салони?
Нексио стана сериозен играч. Дури и малите продавнички пркаат и растат. Не знам од кај тоа дека нема пазар кога очигледно е дека секторот се шири и развива...
На муабетов со салоните, анхоч уште не се мрднати Струга со продавницата, уште во алфа фаза им е и колку гледав не се брзаат. Дали тие или газдата од објектот..незнам :)
 

Julian

Gaining Experience
20 август 2016
496
338
На муабетов со салоните, анхоч уште не се мрднати Струга со продавницата, уште во алфа фаза им е и колку гледав не се брзаат. Дали тие или газдата од објектот..незнам :)
Каде ќе биде салонот во Струга?
 

JamesKirk

Practice makes perfect
12 февруари 2015
1.713
1.433
Струга
www.facebook.com
JamesKirk's setup  
Processor & Cooler
i3 1215u
Motherboard
Lenovo
Storage
Solidigm P41 Plus 512gb + Samsung QVO 870 1tb
RAM
16GB
Video card
Intel UHD Graphics
Mouse
MSI
Keyboard
MSI
Monitor
Samsung LS24C310EAUXEN
OS
Windows 11 PRO

JamesKirk

Practice makes perfect
12 февруари 2015
1.713
1.433
Струга
www.facebook.com
JamesKirk's setup  
Processor & Cooler
i3 1215u
Motherboard
Lenovo
Storage
Solidigm P41 Plus 512gb + Samsung QVO 870 1tb
RAM
16GB
Video card
Intel UHD Graphics
Mouse
MSI
Keyboard
MSI
Monitor
Samsung LS24C310EAUXEN
OS
Windows 11 PRO

no_retreat

On your way to fame
22 јануари 2011
493
981
Има Палит, лош/основен VRM, гаранција што важи кој знае каде, не зезај. Кај @gOJDO имаш многу подобри 4080s за 75-79к, ем е локална гаранција ем од еснаф човек земаш што утре нема да се прави на Тошо.
Кој модел е 75к кај Гојдо ? ќе претпоставам дека е некој со основен Врам, не очекувам да е Extreme Gaming или Rog strix/Tuf Гаминг, 5к помалце од следниот најевтин во државава е добра понуда и не е за потценување.
Не беше целта да го споредувам Гојдо со жирава, чисто сакав да посочам дека сеуште имаат добри понуди. Ко шо глеам и со маркетинг се малце стишени, не се толку агресивни ко на почетокот па затоа и видливоста на добрите понуди е намалена.

Исто така сум приметил дека кога има добра ама навистина добра понуда, ко на пример 4070ti за 50к, трошат лагер за многу брз рок.
Исто исто така понекогаш навистина добрите понуди се со мала залиха од 1-3 парчиња и исто така многу брзо се трошат.

Исто исто исто така, Косовска фирма е ова, незнам дали знаете ама можете ко на пазар да се ценкате со нив за све, за цена, за гаранција и слично... Кога купував елементи за станот од Нептун, на потрошени 130к побарав попуст и не ми беше одобрен. Во Жирафа побарав попуст за 4080с Палиткава ми рекоа 67к...
 
  • Уау
Реакции: thrw

orce97

Gaining Experience
19 декември 2022
362
353
www.youtube.com
Поздрав дечки, планирам да нарачам од Жирафа па ме интересира како оди процедурата ако може некој да ме упати..
Фала однапред
 

StalkeR

Guru
5 декември 2009
5.421
6.596
Ништо посебно, стандард процедура. Наоѓаш производ што ти одговара, порачуваш. Ти ѕвонат за потврда (мада мене после 3,4 порачка не ми ѕвонеа веќе) и за недела дена максимум пристига.
 

thrw

Gaining Experience
3 декември 2021
619
492
Направи акаунт, постави точна адреса, стави во корпа што сакаш да нарачаш, плати и чекај.
Не мораш
Само стави си во кошничка што сакаш, пополни си лични информации и чекај да ти потврдат со телефон. Ако си чест купувач, не ти потврдуваат после некое време и ти носат без потврда. Само ќе добиеш порака на „e-mail“.
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10.818
17.560
Skopje
www.insomnia.mk
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&&&&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Motherboard
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&#BGP5555PGBB#&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Storage
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@#G5YY5PB#&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
PSU
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&GY!^:~7JJJJ??77777??JJY5PGB#&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
RAM
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@#5!: ..:^~~!7??JYYYYJJJJJJYYPG#&@@@@@@@@@@@@@@@@@
Video card
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&5!. .^!?YPB&&@@@@@@@@@#B#@@@@@@@@@@&&&@@@@@@@@@@@@@@@@@
Case
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&P7. :?5G#@@@@@&BGB@@@@@@@@PPP&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Mouse
@@@@@@@@@@@@@@@@@G7:.~. ^5@@@@@@@@&P5P#@@@@@@BPPG@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Keyboard
@@@@@@@@@@@@#&@@@@@@@@@@@@@@&BY7~^^!7YPGBBB#&&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Audio
@@@@@@@@@@@@@@#Y~~JG&@#Y^ .7G&@@@@@#PPPGB#BBP5PG&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Monitor
@@@@@@@@@@@@&PJ5#@@@@@@@@BY~. :75B&@@@&BGPPPPGB&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
4080s во жирава е 70к
4070ti до пред една недела имаше за по 50к

Сеуште има добри дилови само што никој не постира во оваа група
Во моментов тој модел од Palit на Жирафа е 72600 денари. Но нејсе, не гледам добра зделка ни за 70700 денари. Правиме муабет за ентри левел модел од треторазреден бренд. Кога веќе спомна @xenon (Благодарам), продаваме 4080Super од првореден бренд - Gigabyte и тоа:


1) GIGABYTE nVidia GeForce RTX 4080 SUPER WINDFORCE 3F V2 16GB GVN408SWF3V2-16GD = 75.000 денари
2) GIGABYTE nVidia GeForce RTX 4080 SUPER GAMING 16GB 256bit GVN408SGAMING OC-16GD = 77.500 денари
3) GIGABYTE nVidia GeForce RTX 4080 SUPER AERO 16GB 256bit GVN408SAERO OC-16GD = 79.500 денари

За помалку од 7% плус пари добиваш модел на карта (Gaming моделот) изработена со многу поквалитетни електронски компоненти (вклучително VRM и други сензори и контролери), подбар бин на GPU, значително помасивен кулер со кој картата ќе има пониски температури и/или повисоки перформанси, изглед и дизајн неспоредливо поубав и т.н. Но, многу битно, добиваш 3 години ЛОКАЛНА гаранција. Наспроти тоа Жирафа нуди само една година, но тоа не е се, за гаранцијата на графиката картичка од Жирафа ќе треба да се докажеш дека не ти е користена за било која друга намена освен гејминг (значи да не е користена не само за mining туку за било каква интензивна операција како рендер, енкодирање, декодирање, AI и слично). И ова се зачиенто со целата процедура со испраќање, чекање статус и повратен одговор кое трае со недели дур да се прати картата во овлаестен сервис во Чешка и да се добие повратен одговор од таму, па да се врарти назад во Косово па да добиеш повратен одговор и т.н. Или ако неќеш да чекаш со недели можеш да доплатиш уште 3.5~4K денари за т.н. Gjirafa Flex „брзо“ решавање на гаранцијата, која и понатаму е само 1 година.

Стварно не гледам зделка во Жирафа во споредба со ова кое ние го нудиме.
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10.818
17.560
Skopje
www.insomnia.mk
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&&&&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Motherboard
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&#BGP5555PGBB#&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Storage
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@#G5YY5PB#&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
PSU
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&GY!^:~7JJJJ??77777??JJY5PGB#&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
RAM
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@#5!: ..:^~~!7??JYYYYJJJJJJYYPG#&@@@@@@@@@@@@@@@@@
Video card
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&5!. .^!?YPB&&@@@@@@@@@#B#@@@@@@@@@@&&&@@@@@@@@@@@@@@@@@
Case
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&P7. :?5G#@@@@@&BGB@@@@@@@@PPP&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Mouse
@@@@@@@@@@@@@@@@@G7:.~. ^5@@@@@@@@&P5P#@@@@@@BPPG@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Keyboard
@@@@@@@@@@@@#&@@@@@@@@@@@@@@&BY7~^^!7YPGBBB#&&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Audio
@@@@@@@@@@@@@@#Y~~JG&@#Y^ .7G&@@@@@#PPPGB#BBP5PG&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Monitor
@@@@@@@@@@@@&PJ5#@@@@@@@@BY~. :75B&@@@&BGPPPPGB&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@

Psycore

Practice makes perfect
12 ноември 2013
1.004
1.339
Скопје
Јас од Sense7 Sentinel столот не бев задоволен. Одма се раскрцка цел, доста гласно. Ретко да не сум задоволен од нешто. Така да ова е обична иверица и некој нај entry level механизам. Не можам спецификација да најдам каков механизам е и до колку кг, висина , дали може да е standing desk итн. Ама па за 9-10к не можеш обично биро да најдеш низ нашиве продавници aсално. Со механизам нема ништо испод 20к последно кога гледав пред некој месец (освен DIY комбинации). Така да, не е лош deal за парите во секој случај.
 

VerGer

Practice makes perfect
9 ноември 2016
1.743
1.587
Скопје
Јас од Sense7 Sentinel столот не бев задоволен. Одма се раскрцка цел, доста гласно. Ретко да не сум задоволен од нешто. Така да ова е обична иверица и некој нај entry level механизам. Не можам спецификација да најдам каков механизам е и до колку кг, висина , дали може да е standing desk итн. Ама па за 9-10к не можеш обично биро да најдеш низ нашиве продавници aсално. Со механизам нема ништо испод 20к последно кога гледав пред некој месец (освен DIY комбинации). Така да, не е лош deal за парите во секој случај.
google image search .. и наога слични на амазон/алибаба .. каде има детали (па и ревјус)
ја што гледав, еден мотор е, 100 тина кила носивост, и горе да тенки плочи се и сл. Ревјус се микс, некој им работи топ, други се жалат на електроника дека фрла грешки и сл .
 

noviot

Gaining Experience
1 февруари 2008
117
68
google image search .. и наога слични на амазон/алибаба .. каде има детали (па и ревјус)
ја што гледав, еден мотор е, 100 тина кила носивост, и горе да тенки плочи се и сл. Ревјус се микс, некој им работи топ, други се жалат на електроника дека фрла грешки и сл .

Ја нарачав чисто да видам шо како, имам веќе маса 150x70, оваа ќе ја ставам во помала соба ко бекап :)
Мислењето е автоматски споено:

беше уште поефтина, но дури и за таа цена делува ок. е сега кој знае каква е изработката..
Погледнете го атачментот 137412
Штета само еден ден била таа цена, а не го гледам сајтот секој ден :(
 

100JKO

On your way to fame
27 јуни 2018
359
950
Скопје

BigBull

Gaining Experience
20 март 2013
62
87
Земав и јас едно, ќе се најде.
 
Последна промена:

goce03

Unstoppable
20 јануари 2015
1.565
3.154
Skopje
goce03's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-10500
Motherboard
ASUS PRIME B460M-A
Storage
SSD Kingston NVMe A2000 1TB /HDD Toshiba P300 2 TB
PSU
Cooler Master MWE 600W White
RAM
2x8 DDR4 Kingston HyperX Predator
Video card
INNO3D RTX 2060 SUPER
Case
CoolerMaster Case K350
Monitor
HP EliteDisplay e232
OS
Win 10

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
47.113
Мислења
974.772
Членови
35.416
Најнов член
gpodyt
На врв Дно