Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
 • Важно
  Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
  Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Gjirafa50.mk Добри зделки

xenon

Epic
15 јануари 2011
3.964
10.455
Skopje
xenon's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7950X, 420mm Arctic Freezer Push-Pull
Motherboard
Asux X670E-E
Storage
8TB (1 x 980 PRO 2TB + 3Х KC3000) SSD / 2 x 8tb HDD
PSU
Antec 1300W Pro Platinum
RAM
32GB (2x16) DDR5 6000Mhz G.skill TridenT Z C30
Video card
Gigabyte 7900 XTX 24GB
Case
Enthoo Primo - Phanteks
Mouse
Logitech MX Master 3
Keyboard
Logitech Craft
Audio
Asus Xonar STX, Adam A7x, Adam A3x, TC Electronic BMC-2 (DAC)
Monitor
42" OLED Asus Rog Swift PG42UQ
OS
Windows 11 Pro
moze li ova da se stavi na PS5?

технички да, макар да за PS5 проверен модел ти е 980 PRO 2TB, исто го имаш кај жирафите за +500ден поскапо од кингстонот.
Мислењето е автоматски споено:

Топла препорака за овој монитор, одличен цена/перформанси за гејминг и општа работа. Солидни бои, брзина на одговор, агли.


Не е нешто поефтин драстично од кај нас (во Хоч го има) така да сеедно од каде ќе се купи иако кај жирафите е најефтин.

Линк за спецификации

 • 31.5-inch QHD (2560 x 1440) Display
 • 165Hz Refresh Rate
 • 1ms MBR
 • HDR 10 & sRGB 95% (Typ.)
 • AMD FreeSync™ Premium
 • Virtually Borderless Design
G-sync е исто така компатибилен.

medium01.jpg
 
Последна промена:

vladimir171

Gaining Experience
15 ноември 2007
526
342
Ако некој сака контролер за Пц или Xbox повторно е на попуст

 

thrw

Gaining Experience
3 декември 2021
564
448
Беше вчера 32000ден.

Сепак.
39370ден

39990 ден, редовно 46000 ден

38980 ден

Кај Сетек е подобар модел со три вентилатори, и продажната цена од производител(партнер) поголема за разлика од овие два, ама за овие цени да ги платам овде би размислувал за "4070ti".

Ах Македонче, Македонче.
 

olt96

Gaining Experience
18 јуни 2015
174
177
olt96's setup  
Processor & Cooler
r5 7600x
Motherboard
asrock b85m pro
Storage
1TB NVMe Samsung
PSU
deepcool 860w
RAM
32 gb corsair
Video card
7800xt
Case
Lancool 216
OS
windows 10
Беше вчера 32000ден.

Сепак.
39370ден

39990 ден, редовно 46000 ден

38980 ден

Кај Сетек е подобар модел со три вентилатори, и продажната цена од производител(партнер) поголема за разлика од овие два, ама за овие цени да ги платам овде би размислувал за "4070ti".

Ах Македонче, Македонче.
Едина од овие за кои би размислувал е онаа од 33к
Само таа се ближи бар блиску до MSRP, А картиве не вредат 40к. Имам модел со 3 вентилатори и ретко иде на превисоки температури (знае да се движи до кај 60 степени, и вентилаторите се тивки) така да не се сомневам дека 2 вентилатори ке ја ладат, можеби со температури до кај 80 степени, што е целосно во ред.
 
 • Ми се допаѓа
Реакции: thrw

Weeaboo

Practice makes perfect
23 февруари 2020
1.125
1.285
Добра цена. Анхоч 12К
bfaaf147a92e00f5aca1500465946404.jpgSent from my iPhone using Tapatalk

Анхоч имаа намалување на некои одредени монитори, кој би биле далеку подобар избор него овој. Овој ако не се лажам е VA панел и има smearing/ghosting.

Јас при прво би земал G24F2 или AOC G2SPAE, со IPS панел и 165 Hz, за неколку стотки пониска цена.
 

noviot

Gaining Experience
1 февруари 2008
114
66
Анхоч имаа намалување на некои одредени монитори, кој би биле далеку подобар избор него овој. Овој ако не се лажам е VA панел и има smearing/ghosting.

Јас при прво би земал G24F2 или AOC G2SPAE, со IPS панел и 165 Hz, за неколку стотки пониска цена.
Јас земав 24" AOC G2SPAE од Сетек за 7590 ден, и сега за сега е супер за таа цена. Пробано на God of War, Elden Ring, Cybepуnk 2077 и Crysis 3 remastered, нема никакви забележливи проблеми со response, tearing итн, дури и црната боја ме изненади, очекував крш сива во темни сцени ама ок е...
 

Vlad944

Practice makes perfect
3 март 2015
559
1.334
Битола
Јас земав 24" AOC G2SPAE од Сетек за 7590 ден, и сега за сега е супер за таа цена. Пробано на God of War, Elden Ring, Cybepуnk 2077 и Crysis 3 remastered, нема никакви забележливи проблеми со response, tearing итн, дури и црната боја ме изненади, очекував крш сива во темни сцени ама ок е...
Изработката е крш,целиот крцка при мрдање и од страна се гледад лед лентите кај што светат.
Намали брајтнес и ќе заприметиш низ екранот темни линии дебели колку прст од горе-надолу.
Кога ќе зголемиш брајтнес не се заприметват.Звучките кои ги носи моноторот се полоши од телефон кој кошта 4000 денари.
Али јбг колку пари толку музика.Барем 165хз ипс добиваме.
 

Weeaboo

Practice makes perfect
23 февруари 2020
1.125
1.285
Изработката е крш,целиот крцка при мрдање и од страна се гледад лед лентите кај што светат.
Намали брајтнес и ќе заприметиш низ екранот темни линии дебели колку прст од горе-надолу.
Кога ќе зголемиш брајтнес не се заприметват.Звучките кои ги носи моноторот се полоши од телефон кој кошта 4000 денари.
Али јбг колку пари толку музика.Барем 165хз ипс добиваме.

За добра изработка искрено Dell се незаменливи, плус има полиса за perfect pixel panel.
Иначе, некој да даде споредба со G24F 2?
Гледам горе-долу се слични само што G24F2 трпи оверклок до 180 Hz и се подесува на висина. Изработка?
 

Vlad944

Practice makes perfect
3 март 2015
559
1.334
Битола
За добра изработка искрено Dell се незаменливи, плус има полиса за perfect pixel panel.
Иначе, некој да даде споредба со G24F 2?
Гледам горе-долу се слични само што G24F2 трпи оверклок до 180 Hz и се подесува на висина. Изработка?
За АОС можам да ти кажам дека од респонз тајм,приказ на бои,светлина,сум задоволен и е ОК за цената.Но во изработката е стварно лош,слаби пластики ваму-таму
постојлето е премногу ниско и ќе те боли врат при гледање.Не се врти ни лево ни десно екранот t.e нема пивот опција.
Кабелот DP e краток околу 1.5m е долг и ако ти е куќарето наземи да сакаш да ги закриеш каблите нема да стига кабелот до куќиште.

Едит: Најдобро е да си направиш споредба, директива впродавница и да си одлучиш на крај кој е подобар затебе и воедно кешот.
 

noviot

Gaining Experience
1 февруари 2008
114
66
Изработката е крш,целиот крцка при мрдање и од страна се гледад лед лентите кај што светат.
Намали брајтнес и ќе заприметиш низ екранот темни линии дебели колку прст од горе-надолу.
Кога ќе зголемиш брајтнес не се заприметват.Звучките кои ги носи моноторот се полоши од телефон кој кошта 4000 денари.
Али јбг колку пари толку музика.Барем 165хз ипс добиваме.
Ништо од ова што го кажа го нема на мојот примерок. А за звучниците.. сериозно ги спомнуваш воопшто? Кој по ѓаволите користи звучници на монитор ?:ROFLMAO:
За тие пари што го земав си е супер.
 

Vlad944

Practice makes perfect
3 март 2015
559
1.334
Битола
Ништо од ова што го кажа го нема на мојот примерок. А за звучниците.. сериозно ги спомнуваш воопшто? Кој по ѓаволите користи звучници на монитор ?:ROFLMAO:
За тие пари што го земав си е супер.
Можеби мојот примерок да е "дефект" екранот но сигурен сум дека останатите ствари ги има и кајтебе.
А за звучките,грешка си дека никој не ги користи,мониторот можи со ПС ики Хбох да го поврзам тогаш на шо ќе слушам?
 

Lokvan

Unbeatable
12 јануари 2016
3.836
5.285
SK
Реално има корисници кои постојано чепкаат нешто, агол, висина, напред назад... Тогаш G2SPAE не е за нив, има АОС модел со истиот панел и со подобар стенд со повеќе подесувања. Повеќето од нас мислам дека еднаш местиме и потоа скоро никогаш не дираме.

Проблем е само дифолт висината ако не одговара но G2SPAE има VESA маунт, така да сѐ наоѓаат подобри стендови од други/расипани монитори.
 

Sadwerkl

Intern
15 ноември 2022
27
19
Изработката е крш,целиот крцка при мрдање и од страна се гледад лед лентите кај што светат.
Намали брајтнес и ќе заприметиш низ екранот темни линии дебели колку прст од горе-надолу.
Кога ќе зголемиш брајтнес не се заприметват.Звучките кои ги носи моноторот се полоши од телефон кој кошта 4000 денари.
Али јбг колку пари толку музика.Барем 165хз ипс добиваме.
Јас го имам истиот монитор и нема никакви темни дебели линии кога ќе намалам светлина. Изработката е секако од пластика, но за тие пари и не можеш да очекуваш повеќе. Инаку оваа серија на монитори од AOC има баш добри рецензии. На пример, тука и тука. Е сега, можно е некоја производствена серија да биде со фалинки, ништо чудно. Но за тие пари подобар монитор не може да се најде со IPS панел, освен Gigabyte g24f којшто е 50-60 евра поскап, но и веќе тешко е да се најде зашто е заменет со g24f2 серијата.
 

Vlad944

Practice makes perfect
3 март 2015
559
1.334
Битола
Јас го имам истиот монитор и нема никакви темни дебели линии кога ќе намалам светлина. Изработката е секако од пластика, но за тие пари и не можеш да очекуваш повеќе. Инаку оваа серија на монитори од AOC има баш добри рецензии. На пример, тука и тука. Е сега, можно е некоја производствена серија да биде со фалинки, ништо чудно. Но за тие пари подобар монитор не може да се најде со IPS панел, освен Gigabyte g24f којшто е 50-60 евра поскап, но и веќе тешко е да се најде зашто е заменет со g24f2 серијата.
Според тебе и членовите поготе кои го имате истиот ќе да изгледа и најверојатно само кај мене е тој проблем од почетокот од кога е земен.
Дали кога ви е PC-то Оff ви се пушта самиот монитор (да светни и се јавува инфо No signal) и повторно се гаси ?
Најверојатно мониторот да е со фабрична мака,ќе започнам RMA процес со Сетек.
Edit: Се моли @Fatality доколку е во можност коментарите за мониторот АОC да ги премести во соодветната тема за монитори за да не бидеме Offtopic.
Благодарам.
 

DonFrozex

Practice makes perfect
9 јуни 2011
1.257
1.498
Според тебе и членовите поготе кои го имате истиот ќе да изгледа и најверојатно само кај мене е тој проблем од почетокот од кога е земен.
Дали кога ви е PC-то Оff ви се пушта самиот монитор (да светни и се јавува инфо No signal) и повторно се гаси ?
Најверојатно мониторот да е со фабрична мака,ќе започнам RMA процес со Сетек.
Edit: Се моли @Fatality доколку е во можност коментарите за мониторот АОC да ги премести во соодветната тема за монитори за да не бидеме Offtopic.
Благодарам.
Ќе да е до тебе само, и јас имам АОС 24" 144Hz веќе 2-3 години супер е мониторот за парите, никакви проблеми до сега ми нема јавено.
 

Weeaboo

Practice makes perfect
23 февруари 2020
1.125
1.285
Јас го имам истиот монитор и нема никакви темни дебели линии кога ќе намалам светлина. Изработката е секако од пластика, но за тие пари и не можеш да очекуваш повеќе. Инаку оваа серија на монитори од AOC има баш добри рецензии. На пример, тука и тука. Е сега, можно е некоја производствена серија да биде со фалинки, ништо чудно. Но за тие пари подобар монитор не може да се најде со IPS панел, освен Gigabyte g24f којшто е 50-60 евра поскап, но и веќе тешко е да се најде зашто е заменет со g24f2 серијата.

Исто цена се... 10 евра разлика.
Но, чекај, за првата ревизија ти си правел муабе, избрзав. Не знам цена на првата, но сакаш да кажеш подобар беше првиот него вториов?
Јас колку што прочитав вториов има подобар панел, повисок контраст и подобри бои, и + 15 Hz побрз панел (со OC).
 

Скоти

Practice makes perfect
15 октомври 2013
915
1.559
И џоистици имаше плави по цена од 2600 денари мислам, не знам дали се сеуште на акција, јас нарачав 2 комада.
 

Enquito

Practice makes perfect
8 август 2017
2.221
1.413

orce97

Gaining Experience
19 декември 2022
253
248
www.youtube.com
Според тебе и членовите поготе кои го имате истиот ќе да изгледа и најверојатно само кај мене е тој проблем од почетокот од кога е земен.
Дали кога ви е PC-то Оff ви се пушта самиот монитор (да светни и се јавува инфо No signal) и повторно се гаси ?
Најверојатно мониторот да е со фабрична мака,ќе започнам RMA процес со Сетек.
Edit: Се моли @Fatality доколку е во можност коментарите за мониторот АОC да ги премести во соодветната тема за монитори за да не бидеме Offtopic.
Благодарам.
Vlad944 тоа не е никаков проблем и јас кога го гасам компјутер ми светнува исто и ми дава no signal што е нормално пошто компјутерот е изгасен и мониторот не добива сигнал од gpu :)
 

TylerMkD

Guru
7 ноември 2014
4.385
9.207
Овие Жирафите им го рушат бизнисот на препродавачите на Реклама
7/10 nema da primetat deka se dve razlicni konzoli i ke ja kupat "poevtinata" od reklama5
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
46.588
Мислења
965.661
Членови
34.962
Огласи
2.661
Најнов член
Nikolaking123
На врв Дно