• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Gjirafa50.mk Добри зделки

igor_igor

Unstoppable
2 септември 2012
2.261
3.849
Скопје
igor_igor's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-11400F + CM Hyper 212 EVO
Motherboard
Gigabyte B560M - DS3H V2
Storage
SSD Kingston NV1 500GB M.2 / HDD Seagate BarraCuda 2TB (ST2000DM008)
PSU
Cooler Master V750 GOLD V2
RAM
2 x 8GB (16GB) Kingston HyperX FURY RGB 3200MHz DDR4
Video card
Zotac RTX 3050 Twin Edge OC 8GB GDDR6
Case
SAMA Vision III
Mouse
A4 X5 MAX Bloody Gaming Esports Stone Black
Keyboard
X7 A4tech G800 MU
Monitor
AOC D2357Ph Led 3D
OS
Windows 10 Pro 64 bit
Ако има голема разлика во цена, pse jo ? о ти :rolleyes:
 

coNNectMKD

On your way to fame
13 март 2017
840
920
Skopje
Ако има голема разлика во цена, pse jo ? о ти :rolleyes:

Колку мислиш дека може да има? 3/4/5 илјади? Тој што има да фрли 2000 евра за карта не му мењаат овие смешни суми.

50/70 евра може мене нешто да ми смени на карта од 20/25К :D
 

goce03

Unstoppable
20 јануари 2015
1.492
3.027
Skopje
goce03's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-10500
Motherboard
ASUS PRIME B460M-A
Storage
SSD Kingston NVMe A2000 1TB /HDD Toshiba P300 2 TB
PSU
Cooler Master MWE 600W White
RAM
2x8 DDR4 Kingston HyperX Predator
Video card
Zotac GeForce RTX 3050
Case
CoolerMaster Case K350
Monitor
HP EliteDisplay e232
OS
Win 10
Колку мислиш дека може да има? 3/4/5 илјади? Тој што има да фрли 2000 евра за карта не му мењаат овие смешни суми.

50/70 евра може мене нешто да ми смени на карта од 20/25К :D
Држи вода, спредбава, сепак ако добро се сеќавам додека во Анхоч и Сетек, 3090-ка беше 2.000 евра на Жирафциве ја даваа за 1.500 евра. Можно е слично да биде и со 4090.
Ова веќе не е мала разлика.
Не дека мене нешто ми менува, по секако нема да купам графичка од 1.500 или 2.000 евра, ама има луѓе (не многу) кој ќе купат.
 

ARMac

Epic
2 октомври 2010
9.172
11.922
Скопје
androgaming.com
Nekoj da kupil grafichka ili procesor od kaj niv i mislenje?

 

FLEGMA

Illuminator
2 август 2012
10.407
16.514
Џабе е...
Нека остави телефон да му се јави некој пошто да читаш е too mainstream
 

Bate Sase

Баниран/a
27 мај 2021
638
826
Недојдија
Пред месец дена го дигнаа 17000, 500 ден поскап од Анхоч, пред некој ден пак го вратја на 13500.
27 инча, 1440p, 144 херца, 1ms VA панел.
 

dekomote

Скептик
11 ноември 2014
2.102
4.713
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 9 5900x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Logitech MX Master 3
Keyboard
Мало е полето за набројување
Audio
Presonus Eris 3.5
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
Цела мкд ја наполнија со MX3

Добар маус е. Мада, далеку од перфектен.
А овој не е истиот, 3s е, поновиот модел, затоа е и поскап. Нема некаква разлика реално од стариот.
 

SiPy`

Unbeatable
23 јуни 2015
2.928
5.029
Добар маус е. Мада, далеку од перфектен.
А овој не е истиот, 3s е, поновиот модел, затоа е и поскап. Нема некаква разлика реално од стариот.
Има разлика, подобар материјал е користен. Сличен на M590 и само оној дел каде дланката прави контакт со глувчето. Сосема доволно за да имам подобар филинг кога го држиш.
 

dekomote

Скептик
11 ноември 2014
2.102
4.713
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 9 5900x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Logitech MX Master 3
Keyboard
Мало е полето за набројување
Audio
Presonus Eris 3.5
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
Има разлика, подобар материјал е користен. Сличен на M590 и само оној дел каде дланката прави контакт со глувчето. Сосема доволно за да имам подобар филинг кога го држиш.
Исти изнутрици. Требаше да го сменат сензорот.
 

petkotrajko

On your way to fame
16 јуни 2017
548
554
Исти изнутрици. Требаше да го сменат сензорот.
Па чекај, нели велеа (и тоа се очекваше), дека сензоро ќе го менваат?
Не дека се жалам нешто од MX3, мене за моите потреби ми е супер, ама сепак MX3S требаше да биди апгрејд...
Шо сменаја сега во поновиов?
(Извинете за офтопико).

Испратено од телефоно.
 

Rilind

Gaining Experience
26 февруари 2019
214
397
Има сменет сензор, од 4000ДПИ новиот има 8000ДПИ сензор. Плус кликот е 90% потивок на новиот, и баш ова е причината зошто сакам 3с а не обичниот, ама еве заебават со цената.
 

SiPy`

Unbeatable
23 јуни 2015
2.928
5.029
Има сменет сензор, од 4000ДПИ новиот има 8000ДПИ сензор. Плус кликот е 90% потивок на новиот, и баш ова е причината зошто сакам 3с а не обичниот, ама еве заебават со цената.
Да точно, заборавив да напоменам дека е сајлент верзија.
 

dekomote

Скептик
11 ноември 2014
2.102
4.713
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 9 5900x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Logitech MX Master 3
Keyboard
Мало е полето за набројување
Audio
Presonus Eris 3.5
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
Не знам за внатрешните делови, не гледам зошто би го менувале сензорот. Можеби само да подобрат некои претходни мани.
Проблемот со изнутриците е што малце се стари. Има некоја лоша крива на забрзување и не може да се исклучи или смени, може само ДПИ да се намали. Со помош на трикови и магии се мести некако да е ок, да изгледа дека линеарно е движењето, ама не е тоа тоа. Не се споредува со гејмерските и модерните мауси.
Не ме сфаќајте погрешно, маусот е врв, 2 имам, едниот го користам како main! Ама има делови што треба да се поправат, лоџитек прави страотни сензори, греота е на ваков маус да ставаат нешто шогоде.

Еве проблем ми е да го прештекам на mac os зашто не работи баш нај нај со забрзувањето. Проблем ми е на андроид ТВ или на конзола, баш затоа што нема контрола за убрзување таму па ич и навистина работи катастрофа.
Заради ова чекам басилиск в3 про (обеќаваат дека скролот е сличен на овој на мастерот, со далеку подобар сензор ама и дупла/тродупла цена).
 

fuzzjaw

Unstoppable
13 јануари 2014
1.968
3.490
Има сменет сензор, од 4000ДПИ новиот има 8000ДПИ сензор. Плус кликот е 90% потивок на новиот, и баш ова е причината зошто сакам 3с а не обичниот, ама еве заебават со цената.
Сензорот го сменија од 4000 DPI на 8000 DPI уште во 3ката. Во 3S е истиот сензор, ама да, главните кликови се потивки.
 

ARMac

Epic
2 октомври 2010
9.172
11.922
Скопје
androgaming.com
Значи, 3s е 100% поскап од 3. Дали е 100% подобар? Или барем 60%?

Јас сум задоволен од MX Мастер 3, немам забелешки. Кликовите дека се гласни не ни приметив додека не спомнавте.
 

mdeni

Unbeatable
24 септември 2012
5.022
4.861
Значи, 3s е 100% поскап од 3. Дали е 100% подобар? Или барем 60%?

Јас сум задоволен од MX Мастер 3, немам забелешки. Кликовите дека се гласни не ни приметив додека не спомнавте.
Па незнам, ти што мислиш? Дали е 60% полесен новиот? Или барем 40% полесен?
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
43.845
Мислења
911.527
Членови
32.578
Огласи
808
Најнов член
Vaskou
На врв Дно