• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Gjirafa50.mk Добри зделки

StalkeR

Unbeatable
5 декември 2009
4.869
5.609
You're welcome.
Сакав да порачам 2, еден за мене еден за братот, ама штета што имаат само еден па не завршив работа...
 
18 јуни 2021
16
21
Бајтола
You're welcome.
Сакав да порачам 2, еден за мене еден за братот, ама штета што имаат само еден па не завршив работа...
Мој предлог, сечете го на пола. Онака се сега модерни тие card holder/money clip combo minimalists wallets, ridge etc. Ем така поефтино ќе ви дојде.
 

mdeni

Unbeatable
24 септември 2012
4.794
4.635
Дали на czc.cz се гледаат тастатуриве какви се на Жирафа? Имено тоа со чешките симболи забележав до сега 3 различни врсти на текст:
1. Дека може има чешки симболи
2. Дека можде има чешки симболи на нумеричкиот дел
3. Дека тастатурата е QUERTZ
На сајтов на czc.cz м изгледаат нормално тастатуриве, за тој конкретен модел.
 

Metuzalem

Tootle Puffer
28 ноември 2010
7.093
12.713
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
На сите лаптопи што ги гледав на czc на сликите беа со англиски тастатури, а на сите тие во технички податоци им пишуваше Jazyk klávesnice: Český. :(
 

ARMac

Epic
2 октомври 2010
9.015
11.665
Скопје
androgaming.com
Чешка тастатура не е права QWERTZ, како што е Германска/Холандска. Значи QWERTY си е, а ако користиш CZ во windows станува нивна, кај што Z е на Y, за разлика од вистинска QWERTZ кај што и во биос Z е на Y.

Разликата барем јас кај што сум видел е минимална. И сите што ми прошле низ раце имале чешки симболи како додаток на основните, не наместо нив.


1660638465073.png
 

architect

Unstoppable
27 ноември 2008
2.314
3.302
Скопје
architect's setup  
Processor & Cooler
i7 9700k Coffe Lake / NZXT Kraken x62
Motherboard
ASRock Z390 Pro4
Storage
SSD Samsung M.2 970 EVO 250 GB / 850 EVO 250 GB / WD EZEX 1TB
PSU
Corsair HX750i 80 Plus Platinum
RAM
G.SKILL TRIDENT Z RGB 2x 8GB ddr4 3000 mhz
Video card
Asus Rog Strix Gaming RТX 3070 O8G 8GB DDR6
Case
NZXT H500i black/red
Mouse
Logitech G Pro X Superlight white / Logitech G502 RGB / Deskpad Corsair MM350 PRO XL
Keyboard
ROG STRIX SCOPE NX TKL Moonlight white
Audio
Logitech Z625 2.1 THX Speaker / Logitech G335 White
Monitor
LG 27GL850-B
OS
Windows 11 x64

mdeni

Unbeatable
24 септември 2012
4.794
4.635
Чешка тастатура не е права QWERTZ, како што е Германска/Холандска. Значи QWERTY си е, а ако користиш CZ во windows станува нивна, кај што Z е на Y, за разлика од вистинска QWERTZ кај што и во биос Z е на Y.

Разликата барем јас кај што сум видел е минимална. И сите што ми прошле низ раце имале чешки симболи како додаток на основните, не наместо нив.


Погледнете го атачментот 115817
Така е, ги прашав и нив на чатот, ама одговорот не беше задоволителен. Зошто? Затоа што очигледно мора да се гледа од случај до случај. На пример ако се останати нормалните симболи, до некаде се трпи што начкрабале глупости наоколу. Ама ако се променети тогаш не е употреблива реално таа тастатура (од реални корисници). Највеќе за на 2јката дали е мајмунче нацртано на тастатурата и на 3 дали е тараба, и околу ентерот дали се ужасија копчињата кој заградите.
Е сега јас со судни маки ископав некоја слика од некое чешко ривју, за да видам како е конкретната ситуација на тој конкретен лаптоп. И тоа НАВИДУМ е вака:

rJ6bpQf.png

Така да задржани се старите нормални симболи и чешките се додадени. Жалосно што е упропастен лаптопот, ама употребливо.

Тоа и ми беше целата поента, дали „зделките“ се стварно добри за некои лаптопи, или пак само личат дека се добри ама на крај добиваш некоја тастатура од овој тип. Искрено во моментов не знам што да кажам и дали е „добра зделка или не“, едноставно ако на некој му е прифатлива тастатурава има добри лаптопи стварно. И тоа не дека се којзнае колку добри, туку дека ги има воопшто. Зошто по другиве продавници тотално се скарани со лагери и со асални ефтини лаптопи. Тежок занос завладеал колку што гледам.
 

architect

Unstoppable
27 ноември 2008
2.314
3.302
Скопје
architect's setup  
Processor & Cooler
i7 9700k Coffe Lake / NZXT Kraken x62
Motherboard
ASRock Z390 Pro4
Storage
SSD Samsung M.2 970 EVO 250 GB / 850 EVO 250 GB / WD EZEX 1TB
PSU
Corsair HX750i 80 Plus Platinum
RAM
G.SKILL TRIDENT Z RGB 2x 8GB ddr4 3000 mhz
Video card
Asus Rog Strix Gaming RТX 3070 O8G 8GB DDR6
Case
NZXT H500i black/red
Mouse
Logitech G Pro X Superlight white / Logitech G502 RGB / Deskpad Corsair MM350 PRO XL
Keyboard
ROG STRIX SCOPE NX TKL Moonlight white
Audio
Logitech Z625 2.1 THX Speaker / Logitech G335 White
Monitor
LG 27GL850-B
OS
Windows 11 x64
За гејминг, или општо?
Да за гејминг претежно иако добар квалитет се и за музика преку мобилен за outdoor активности.
Наоѓаме и тоа како (но без микрофон).

Samson SR850.
Незнам дали примети но станува збор за слушалки без кабел ?
 

Banjifiko

Unbeatable
28 октомври 2008
3.612
5.432
Skopje
Да за гејминг претежно иако добар квалитет се и за музика преку мобилен за outdoor активности.

Незнам дали примети но станува збор за слушалки без кабел ?
Приметив. и затоа те прашав, Ако е за гејминг, ќе ти верувам на збор, но за музика ( во ценовен ранг со попустот, нели) овие во секое време:


 

architect

Unstoppable
27 ноември 2008
2.314
3.302
Скопје
architect's setup  
Processor & Cooler
i7 9700k Coffe Lake / NZXT Kraken x62
Motherboard
ASRock Z390 Pro4
Storage
SSD Samsung M.2 970 EVO 250 GB / 850 EVO 250 GB / WD EZEX 1TB
PSU
Corsair HX750i 80 Plus Platinum
RAM
G.SKILL TRIDENT Z RGB 2x 8GB ddr4 3000 mhz
Video card
Asus Rog Strix Gaming RТX 3070 O8G 8GB DDR6
Case
NZXT H500i black/red
Mouse
Logitech G Pro X Superlight white / Logitech G502 RGB / Deskpad Corsair MM350 PRO XL
Keyboard
ROG STRIX SCOPE NX TKL Moonlight white
Audio
Logitech Z625 2.1 THX Speaker / Logitech G335 White
Monitor
LG 27GL850-B
OS
Windows 11 x64
Приметив. и затоа те прашав, Ако е за гејминг, ќе ти верувам на збор, но за музика ( во ценовен ранг со попустот, нели) овие во секое време:


Сега ја ти линкам гејмерски ти ми линкаш аудиофилски, некад и вие не знаете кај терате. Како прво за цената лоџитекот се подобри пошто се вајрлес и имаат голем домет како второ имаат повкалитетна изработка. Да може реплицираат подобар звук аудиотехната ама па од друга страна не можеш да шеташ со нив низ стан / куќа. Мислам јасно е кога се линка слушалка со микрофон за што станува збор така ?
 

Banjifiko

Unbeatable
28 октомври 2008
3.612
5.432
Skopje
Сега ја ти линкам гејмерски ти ми линкаш аудиофилски, некад и вие не знаете кај терате. Како прво за цената лоџитекот се подобри пошто се вајрлес и имаат голем домет како второ имаат повкалитетна изработка. Да може реплицираат подобар звук аудиотехната ама па од друга страна не можеш да шеташ со нив низ стан / куќа. Мислам јасно е кога се линка слушалка со микрофон за што станува збор така ?
Знам јас кај терам. Не ти се инаетам или слично, далеку од тоа, сакам само да го искажам мојот став: музика НИКАКО не може да се слуша на гејмерски слушалки. Секоја чест за Logitech, моите искуства со брендот секогаш биле крајно позитивни. Ама да ставам слушалка со микрофон за слушање музика...

Edit: во налет на емоции сум превидел дека си пишал "за outdoor активности". Можеби. Не знам. Всушност, кога ќе размислам, и за таква намена не би ставил слушалки со микрофон. Ама тоа е веќе до мене...
Мислењето е автоматски споено:

ама па од друга страна не можеш да шеташ со нив низ стан / куќа. Мислам јасно е кога се линка слушалка со микрофон за што станува збор така ?
Никогаш не работам ништо додека слушам музика. Само комплетна посветеност на моментот...
 

architect

Unstoppable
27 ноември 2008
2.314
3.302
Скопје
architect's setup  
Processor & Cooler
i7 9700k Coffe Lake / NZXT Kraken x62
Motherboard
ASRock Z390 Pro4
Storage
SSD Samsung M.2 970 EVO 250 GB / 850 EVO 250 GB / WD EZEX 1TB
PSU
Corsair HX750i 80 Plus Platinum
RAM
G.SKILL TRIDENT Z RGB 2x 8GB ddr4 3000 mhz
Video card
Asus Rog Strix Gaming RТX 3070 O8G 8GB DDR6
Case
NZXT H500i black/red
Mouse
Logitech G Pro X Superlight white / Logitech G502 RGB / Deskpad Corsair MM350 PRO XL
Keyboard
ROG STRIX SCOPE NX TKL Moonlight white
Audio
Logitech Z625 2.1 THX Speaker / Logitech G335 White
Monitor
LG 27GL850-B
OS
Windows 11 x64
Знам јас кај терам. Не ти се инаетам или слично, далеку од тоа, сакам само да го искажам мојот став: музика НИКАКО не може да се слуша на гејмерски слушалки. Секоја чест за Logitech, моите искуства со брендот секогаш биле крајно позитивни. Ама да ставам слушалка со микрофон за слушање музика...

Edit: во налет на емоции сум превидел дека си пишал "за outdoor активности". Можеби. Не знам. Всушност, кога ќе размислам, и за таква намена не би ставил слушалки со микрофон. Ама тоа е веќе до мене...
Мислењето е автоматски споено:


Никогаш не работам ништо додека слушам музика. Само комплетна посветеност на моментот...
Микрофонот се вади на G733, флексибилен е кога ти треба го уштекуваш кога не ти треба го демонтираш. добри се за гејминг пц / сони / х-бокс / виии /, добри се за дискорд, скајп, добри се дури и за музика слушање, можеш да ги врзеш со мобилен итн.
И да, сепак не знаеш кај тераш, муабетиве ти се сега ја да ти контрам со слушалка од 2500 евра и да ти кажам дека си нуб аматер тоа ли ? Се знае зашто линкам лоџитек, и не може да се споредуваат упоште едните со другите. Едните имаат предност за едно другите за друго, а ти гледаш од аспект само тебе што те интересира а не за поширока маса на потрошувачи. Некои купуваат слушалки само зашто се розеви, и никад не би купиле аудиотехника пример итн. Секој со свој вкус, не си објективен и упоште не се најде во муабетов со G733. Споредувај со гејмерски слушалки друг пат.
 
Последна промена:

spytronicmk

Intern
4 август 2017
84
29
Микрофонот се вади на G733, флексибилен е кога ти треба го уштекуваш кога не ти треба го демонтираш. добри се за гејминг пц / сони / х-бокс / виии /, добри се за дискорд, скајп, добри се дури и за музика слушање, можеш да ги врзеш со мобилен итн.
И да, сепак не знаеш кај тераш, муабетиве ти се сега ја да ти контрам со слушалка од 2500 евра и да ти кажам дека си нуб аматер тоа ли ? Се знае зашто линкам лоџитек, и не може да се споредуваат упоште едните со другите. Едните имаат предност за едно другите за друго, а ти гледаш од аспект само тебе што те интересира а не за поширока маса на потрошувачи. Некои купуваат слушалки само зашто се розеви, и никад не би купиле аудиотехника пример итн. Секој со свој вкус, не си објективен и упоште не се најде во муабетов со G733. Споредувај со гејмерски слушалки друг пат.
Не функционираат на Xbox, најверојатно и на Sony исто.
 

spytronicmk

Intern
4 август 2017
84
29
Пробано на Xbox S, и искрено се разочарав...Е сега освен ако има некоја финта да се конфигурираат ама не најдов ништо по нет.
 

Metuzalem

Tootle Puffer
28 ноември 2010
7.093
12.713
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
Малово рипна (изгледа порано беше на попуст) од некаде 6700 на 8800. :(
 

Metuzalem

Tootle Puffer
28 ноември 2010
7.093
12.713
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
И денеска рипна за уште 100 денари. :cautious:
 

thrw

Gaining Experience
3 декември 2021
170
157
Тие „G733“ ги имам пробано кај другар само колку да слушнам како звучат, инаку не препорачувам да менуваш слушалки со никого.
Многу лош впечаток ми остави во тоа што не распознавав од каде доаѓа звукот во играта. Во некои игрички тоа е доста важно за мене иако таквите ги играм ретко.
Микрофонот е сосема лош и покрај таа новата технологија што ја земаа од „јети“.
Се губи врска еднаш во неделата без причина.
Не ги препорачувам за музика воопшто.
Ама цената е доста примамлива каде знаеш дека купуваш отпад што ќе ти го отапи сетилото за слух.
 

no_retreat

Gaining Experience
22 јануари 2011
196
336
Тие „G733“ ги имам пробано кај другар само колку да слушнам како звучат, инаку не препорачувам да менуваш слушалки со никого.
Многу лош впечаток ми остави во тоа што не распознавав од каде доаѓа звукот во играта. Во некои игрички тоа е доста важно за мене иако таквите ги играм ретко.
Микрофонот е сосема лош и покрај таа новата технологија што ја земаа од „јети“.
Се губи врска еднаш во неделата без причина.
Не ги препорачувам за музика воопшто.
Ама цената е доста примамлива каде знаеш дека купуваш отпад што ќе ти го отапи сетилото за слух.
Културно исплукано!
 

Nikola100

Unstoppable
30 септември 2019
2.457
2.479
Скопје
Културно исплукано!
И јас мислам не му држи вода коментов. Сите знаеме дека има од добро подобро - (и не верувам дека звукот кај овие е до толку „моно„ па незнаеш од каде доаѓа звукот - мислам мора да се стерео а стереото дава 3Д звучна слика- нели)
За таа цена и двапати неделно да изгуби конекција - ху керс!
Нема доволно аргументи да би рекле дека нечинат - штознам - немам искуство со нив само Логитеч е бренд кој има и тоа како добри производи ...
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.418
Мислења
900.579
Членови
32.135
Огласи
509
Најнов член
Frdnaf
На врв Дно