• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Gjirafa50.mk Добри зделки

Rilind

Gaining Experience
26 февруари 2019
214
397
Не е лоша цена искрено, ќе имаш добар low-mid end гаминг лаптоп, GTX 1650 за 27k немаш да најдеш секој ден.
 

vladimir171

Gaining Experience
15 ноември 2007
445
236
Лаптопов ќе има толку многу thermal throttling бидејќи нема добро ладење што нема баш аир да и видиш на графичката, не дека е и она нешто посебно добра за новиве наслови ама за лајт гејминг и постари игри супер е за цената.
 

marv

Unbeatable
5 октомври 2007
4.564
4.052
Лаптопов ќе има толку многу thermal throttling бидејќи нема добро ладење што нема баш аир да и видиш на графичката, не дека е и она нешто посебно добра за новиве наслови ама за лајт гејминг и постари игри супер е за цената.
Баш има меѓу подобрите ладења у класата, и 2 вентилатори кои веома врло добро бучат директ позади и поприлично голем влез одоздола.

Sent from my SM-A505FN using Tapatalk
 

krikro123

Intern
25 август 2016
42
12
Stip
krikro123's setup  
Processor & Cooler
R5 5600H
Motherboard
Lenovo Intel
Storage
512 SSD
PSU
Polnac
RAM
16GB 3200MHZ
Video card
GTX 1650 4GB
Case
Lenovo Plastic?
Mouse
Bloody V7MA
Keyboard
Lenovo Deluxe
Audio
RGB
Monitor
Lenovo IPS
OS
Win10 Ultimate 64bit
Не е лош за парите, ама нема 144Хз екран тоа сигурно. И тоа пластиката на Асус буџет моделите е обично малку ептен за никаде.

Sent from my SM-A505FN using Tapatalk
pisuva na nivnata strana deka e 144hz. i pamti deka e 27k
 

marv

Unbeatable
5 октомври 2007
4.564
4.052
И сега на кој да веруваме?
DSC01319-680x479.jpg

internals-680x469.jpg

На никого
Мислењето е автоматски споено:

pisuva na nivnata strana deka e 144hz. i pamti deka e 27k
На која страна? На жирафа нема такво нешто или ептен сум ќор, ниту на Асус. За цената не коментирав, и нема врска цената со неточниот податок ако го ставиле ко таков.
 

marv

Unbeatable
5 октомври 2007
4.564
4.052
@marv по буричкање по интермец, најдов replacement displays 120 и 144hz.
Исто така:
Погледнете го атачментот 115702
Погледнете го атачментот 115703
Е така де значи не е 144. А со кој е овој не знаеме. треба по продукт намбр да се провери во која конфигурација доаѓа. Најјакиот е тој со UP TO 120Hz.
 

krikro123

Intern
25 август 2016
42
12
Stip
krikro123's setup  
Processor & Cooler
R5 5600H
Motherboard
Lenovo Intel
Storage
512 SSD
PSU
Polnac
RAM
16GB 3200MHZ
Video card
GTX 1650 4GB
Case
Lenovo Plastic?
Mouse
Bloody V7MA
Keyboard
Lenovo Deluxe
Audio
RGB
Monitor
Lenovo IPS
OS
Win10 Ultimate 64bit
Е така де значи не е 144. А со кој е овој не знаеме. треба по продукт намбр да се провери во која конфигурација доаѓа. Најјакиот е тој со UP TO 120Hz.
ah51MdF.png


se zaebavate celosno
 

marv

Unbeatable
5 октомври 2007
4.564
4.052
Не они се заебаваат со тебе со неточни спецификации. Нема да им е првпат. Пиши го моделот комплетно и ќе ти каже сам Асус дека нема таков нодел со 144ка екран.

Sent from my SM-A505FN using Tapatalk
 

hehexd

Gaining Experience
18 септември 2019
156
237
Не они се заебаваат со тебе со неточни спецификации. Нема да им е првпат. Пиши го моделот комплетно и ќе ти каже сам Асус дека нема таков нодел со 144ка екран.

Sent from my SM-A505FN using Tapatalk

144hz IPS
 

marv

Unbeatable
5 октомври 2007
4.564
4.052

144hz IPS
Na asus po product number sto im stoi vo details vika deka toj model e so UP to 120HZ Interlaced.
Tie CZ sigurno ne znaat poeke od Asus.

Ostavam opcija da go zgresile product number-ot

Sent from my SM-A505FN using Tapatalk
 

mihovkris

Unstoppable
1 јуни 2016
2.684
2.202
Неготино
Грешат некогаш со бројки. Столот што го земав пишува до 200кг а секаде на друго место убаво си пишува до 180кг.
 

hehexd

Gaining Experience
18 септември 2019
156
237
Na asus po product number sto im stoi vo details vika deka toj model e so UP to 120HZ Interlaced.
Tie CZ sigurno ne znaat poeke od Asus.

Ostavam opcija da go zgresile product number-ot

Sent from my SM-A505FN using Tapatalk
Еве на страната на асус стои опција панел со 144hz. На линков за X571 ја има опцијава со i5-9300H и 1650 за која се прави муабет. Е сеа можно е да имаат згрешено CZC, ама постои панел за лаптопот со 144hz.

Во Overview им е наведено up to 120hz, а во Tech Specs имаат наведено и опција 144hz, значи не им се замараат многу на буџет моделиве :D
 
Последна промена:

hehexd

Gaining Experience
18 септември 2019
156
237
Овие стварно се заебаваат изгледа, го прашуваш конкретно за моделот што го продаваат а ти мавнал paste од асус страната за општо дека тој модел оди до 120hz и не ти кажал за конкретниот модел дали е или не е, а еве во Tech Specs кај асус што стои.

Одговоров што ти го дале е исто како да ги прашаш Volkswagen дали моторот на голфот е TSI или eTSI и да ти речат Volkswagen Golf features an engine that goes up to 2.0 TSI (333Hp)
144hz.png
 
Последна промена:

marv

Unbeatable
5 октомври 2007
4.564
4.052
Овие стварно се заебаваат изгледа, го прашуваш конкретно за моделот што го продаваат а ти мавнал paste од асус страната за општо дека тој модел оди до 120hz и не ти кажал за конкретниот модел дали е или не е, а еве во Tech Specs кај асус што стои.

Одговоров што ти го дале е исто како да ги прашаш Volkswagen дали моторот на голфот е TSI или eTSI и да ти речат Volkswagen Golf features an engine that goes up to 2.0 TSI (333Hp)
Погледнете го атачментот 115727
По продукт модел што е наведен на Џирафа испаѓа дека е тој уп то 120Хз.

Sent from my SM-A505FN using Tapatalk
 

Oktar

Хаќер без дрон
23 октомври 2012
4.894
14.965
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i9-9900k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Video card
Немам
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2, Logitech MX Master 3, Logitech Wireless G Pro, Logitech G703
Keyboard
Ducky One2 SF, Keychron Q2, Keychron Q6, Logitech MX Keys Mini
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 11 + MacOS
Damn луѓе колку време посветивте на лаптоп од 450 евра и разликата во 24 херци. За тие пари, според мене, лаптопот е добар избор, за некој кој бара буџет уред. Толку.
 

hehexd

Gaining Experience
18 септември 2019
156
237
По продукт модел што е наведен на Џирафа испаѓа дека е тој уп то 120Хз.

Sent from my SM-A505FN using Tapatalk

Ама нели X571GT е дел од серијата X571 што значи дека треба да биде наведено дека X571 е up to 144Hz ? Пошто на Overview е генерално за моделот X571 и стои 120hz max а одма до него има таб кај шо пишува дека има X571 со 144 тогаш треба да им стои 144 на Overview табот ?
 

marv

Unbeatable
5 октомври 2007
4.564
4.052
Ама нели X571GT е дел од серијата X571 што значи дека треба да биде наведено дека X571 е up to 144Hz ? Пошто на Overview е генерално за моделот X571 и стои 120hz max а одма до него има таб кај шо пишува дека има X571 со 144 тогаш треба да им стои 144 на Overview табот ?
Затоа што кога го пишуеле асус овервјуто немале модел т.е. панел со 144. После убациле и таков модел, ама не смениле напред. Плус пошто се напнавме разгледав што панели ставаат и изгледа се ти е маркетинг. Тој најдобриот што го нудат е всушност со 90Хз реални според спецификации на оа елот, други сѐ е изгледа нешто софтерски џоамити финтици.

Sent from my SM-A505FN using Tapatalk
 

kirev

Unbeatable
31 мај 2010
6.121
4.385

Metuzalem

Tootle Puffer
28 ноември 2010
7.167
12.857
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
И на колку невини Мандалорци им е одрана кожата за да се изработи ова чудо?!
 

NecrotoX

Undead
4 март 2013
5.155
6.144
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2518D 25" + Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro
OS
Windows 11 Home
Добра зделка, нема што, фала што сподели @StalkeR (y)

Иначе новчаников реално кошта 15 евра, така да како што имаат лаптопи за 100 денари така и ова им е некоја таква шлакната цена само на другиот крај од спектарот.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.838
Мислења
911.418
Членови
32.575
Огласи
803
Најнов член
albpunker
На врв Дно