• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Gjirafa50 - Генерална дискусија, информации и искуства

pipelin

Practice makes perfect
8 мај 2010
1.761
1.547
aleksandar.mk
pipelin's setup  
OS
Windows 11
Купив некои работи и реков ајде едно USB за во кола го видов Кингстон 64ГБ.
Ставам усб во компјутер, менувам име.... Замрзна експлорер. Чекав едно 5мин реков ајде ќе се оправи, Windows 11 сигурно нешто зезна.
Ништо..

Правам рестарт на компјутер, јебига реков нека стои Кингстон, ставам песни да се копираат, заглави.

Можно е усб-во да цркна ново? (со оглед на цената може и да е цркнато :ROFLMAO:)

Правев еден тест со HDDScan и на Write направи проблем, не може да запишува и после некое време излезе жолта порака дека има проблем со USB-то.

Ќе поставам слики ако треба, но пред да им пишам и да пробам на друг компјутер (да не е до мојов нешто), кој софтвер го препорачувате за тест на вакви работи.

И патем со КристалДискМарк извади некаде 30мб записи и читање на се што беше сетирано на 1GB, и траеше можеби едно 15мин тестот.
 

mdeni

Unbeatable
24 септември 2012
5.039
4.874
Да, нормално е. Околу 2% од УСБињата се дефектни во просек. Така да не е чудо. Инаку 99% од усбињата го користат истиот хардвер во нив, само од надвор се разликуваат.

Смени го одма, не се мачи. И да се оправи, за кратко пак ќе зеза.
 

Lokvan

Unbeatable
12 јануари 2016
3.457
4.860
SK
Можно е усб-во да цркна ново? (со оглед на цената може и да е цркнато :ROFLMAO:)

Правев еден тест со HDDScan и на Write направи проблем, не може да запишува и после некое време излезе жолта порака дека има проблем со USB-то.

Oва ти треба:

Испразни го УСБ-то, или форматирај го прво пред да тестираш.
 

pipelin

Practice makes perfect
8 мај 2010
1.761
1.547
aleksandar.mk
pipelin's setup  
OS
Windows 11
Oва ти треба:

Испразни го УСБ-то, или форматирај го прво пред да тестираш.

Не знам дали ова се правилни брзини, ама ќе го проверам утре пошто реално не ми се чека 1 час.
Untitled.png
 

Lokvan

Unbeatable
12 јануари 2016
3.457
4.860
SK
Не знам дали ова се правилни брзини, ама ќе го проверам утре пошто реално не ми се чека 1 час.
Погледнете го атачментот 117889
Не знам кој модел си го пазарил, ама ако е некој поевтин Кингстон - тоа е тоа. Поважно е на верифицирање дали ќе ти јави грешка, без тоа не гледам како би имал основа да го рекламираш. На крају краева ако ти е за музика во ауто, што има врска колку е брз/спор. Ќе врши работа.

Инаку HDDScan (супер програмче, често го користам) служи за скенирање на површина на магнетни дискови (хард дискови). Не можеш да го користиш за флеш меморија.
 

pipelin

Practice makes perfect
8 мај 2010
1.761
1.547
aleksandar.mk
pipelin's setup  
OS
Windows 11
Можно да е до компјутерот, т.е оперативниов кој неодамна направив апдејт на тој последниот build на win11. Палам компјутер со УСБ внатре и замрзна на логин скринот. Морав да го извадам усб-то за да можам да куцнам пин. И сега кога го ставив требаше да го форматирам пошто пишува дека имал грешки. Најверојатно се некои драјвери за УСБ проблем.

Еве ги резултатите од вчера.
Untitled.png Untitled2.png

За во кола ќе брка работа, тоа е тоа не му се замарам повеќе сакало работело сакало не.
Ова е USB-то @StalkeR :
 

Rilind

Gaining Experience
26 февруари 2019
218
405
Можно да е до компјутерот, т.е оперативниов кој неодамна направив апдејт на тој последниот build на win11. Палам компјутер со УСБ внатре и замрзна на логин скринот. Морав да го извадам усб-то за да можам да куцнам пин. И сега кога го ставив требаше да го форматирам пошто пишува дека имал грешки. Најверојатно се некои драјвери за УСБ проблем.

Еве ги резултатите од вчера.
Погледнете го атачментот 117894Погледнете го атачментот 117895

За во кола ќе брка работа, тоа е тоа не му се замарам повеќе сакало работело сакало не.
Ова е USB-то @StalkeR :
Друже само да ти кажам си се изгорел малце со цената, види во Анхоч:
1666003378761.png
Сум приметил дека усбињата во Жирафа се многу поскапи од нашиве локални продавници. Не знам дали купуваш или не во Анхоч, но доколу да секогаш види кај нив прво, најдобри цени на УСБ имаат.
 

pipelin

Practice makes perfect
8 мај 2010
1.761
1.547
aleksandar.mk
pipelin's setup  
OS
Windows 11
Друже само да ти кажам си се изгорел малце со цената, види во Анхоч:
Погледнете го атачментот 117896
Сум приметил дека усбињата во Жирафа се многу поскапи од нашиве локални продавници. Не знам дали купуваш или не во Анхоч, но доколу да секогаш види кај нив прво, најдобри цени на УСБ имаат.
јбг, онака ми се виде уз купување и го ставив и тоа во кошничка, нека пијат кафе. :D
 

Banjifiko

Unbeatable
28 октомври 2008
3.678
5.541
Skopje
Еве ги резултатите од вчера.
За во кола ќе брка работа, тоа е тоа не му се замарам повеќе сакало работело сакало не.
Тоа се брзините на Кingston. Спори се на upload, брзи на download. Сум ги пробал сите верзии (од потреба) и тоа е тоа.
Еве ти конкретно, DataTraveler Exodia M 64Gb

kingston.jpg
 

architect

Unstoppable
27 ноември 2008
2.354
3.352
Скопје
architect's setup  
Processor & Cooler
i7 9700k Coffe Lake / NZXT Kraken x62
Motherboard
ASRock Z390 Pro4
Storage
SSD Samsung M.2 970 EVO 250 GB / 850 EVO 250 GB / WD EZEX 1TB
PSU
Corsair HX750i 80 Plus Platinum
RAM
G.SKILL TRIDENT Z RGB 2x 8GB ddr4 3000 mhz
Video card
Asus Rog Strix Gaming RТX 3070 O8G 8GB DDR6
Case
NZXT H500i black/red
Mouse
Logitech G Pro X Superlight white / Logitech G502 RGB / Deskpad Corsair MM350 PRO XL
Keyboard
ROG STRIX SCOPE NX TKL Moonlight white
Audio
Logitech Z625 2.1 THX Speaker / Logitech G335 White
Monitor
LG 27GL850-B
OS
Windows 11 x64
Тоа се брзините на Кingston. Спори се на upload, брзи на download. Сум ги пробал сите верзии (од потреба) и тоа е тоа.
Еве ти конкретно, DataTraveler Exodia M 64Gb

Погледнете го атачментот 117920
Горе доле си во право но има и исклучоци на одредени нивни производи како :
Capture.JPG
п.с. тестирано на 64гб верзија
 

Banjifiko

Unbeatable
28 октомври 2008
3.678
5.541
Skopje
Горе доле си во право но има и исклучоци на одредени нивни производи како :
Погледнете го атачментот 117925
п.с. тестирано на 64гб верзија
Супер резултат, ама колку што гледам, 64Gb е 1,245 Ден. (и малку нелогично, 32-та е 325 Ден.:unsure:)
За тие пари купувам Sandisk пред Кingston во секое време.
 

architect

Unstoppable
27 ноември 2008
2.354
3.352
Скопје
architect's setup  
Processor & Cooler
i7 9700k Coffe Lake / NZXT Kraken x62
Motherboard
ASRock Z390 Pro4
Storage
SSD Samsung M.2 970 EVO 250 GB / 850 EVO 250 GB / WD EZEX 1TB
PSU
Corsair HX750i 80 Plus Platinum
RAM
G.SKILL TRIDENT Z RGB 2x 8GB ddr4 3000 mhz
Video card
Asus Rog Strix Gaming RТX 3070 O8G 8GB DDR6
Case
NZXT H500i black/red
Mouse
Logitech G Pro X Superlight white / Logitech G502 RGB / Deskpad Corsair MM350 PRO XL
Keyboard
ROG STRIX SCOPE NX TKL Moonlight white
Audio
Logitech Z625 2.1 THX Speaker / Logitech G335 White
Monitor
LG 27GL850-B
OS
Windows 11 x64
Супер резултат, ама колку што гледам, 64Gb е 1,245 Ден. (и малку нелогично, 32-та е 325 Ден.:unsure:)
За тие пари купувам Sandisk пред Кingston во секое време.
куќиштето / билдот кој го има DT Elite G2 е одличен, метален дизајн е со така квалитетна тежина :) ... sandisk е класика пластика :)
 

dreamson

On your way to fame
8 ноември 2009
270
511
Може не е за тука прашањето, но не знам на кое друго место да го поставам па се надевам дека ќе се најде некој да ми даде инфо.
На овој начин како што испорачува Жирафа од Косово за Македонија по некој од карго службиве, дали има некоја курирска карго служба од Србија со достава до Македонија?
Имам нешто најдено од огласник во Србија, па дали може продавачот да го прати по некое карго до Македонија?
 

no_retreat

Gaining Experience
22 јануари 2011
227
373
Може не е за тука прашањето, но не знам на кое друго место да го поставам па се надевам дека ќе се најде некој да ми даде инфо.
На овој начин како што испорачува Жирафа од Косово за Македонија по некој од карго службиве, дали има некоја курирска карго служба од Србија со достава до Македонија?
Имам нешто најдено од огласник во Србија, па дали може продавачот да го прати по некое карго до Македонија?
Имаш опција за испорака до граница, до Бојане, кога купував велоспиед од Cikloberza пред 3 лета се замарав со ова и на крај земав слободен ден, карта повратна до ниш (тогашни 1200ден), еден ручек убав таму, точакот у бувка и назад Скопје
 

dreamson

On your way to fame
8 ноември 2009
270
511
Имаш опција за испорака до граница, до Бојане, кога купував велоспиед од Cikloberza пред 3 лета се замарав со ова и на крај земав слободен ден, карта повратна до ниш (тогашни 1200ден), еден ручек убав таму, точакот у бувка и назад Скопје
Не на тој начин до Србска граница, до Македонија да се донесе како што прават од Жирафа.
Иначе ти направија проблем на граница за точакот дека го носеше во автобус?
 

no_retreat

Gaining Experience
22 јануари 2011
227
373
Не на тој начин до Србска граница, до Македонија да се донесе како што прават од Жирафа.
Иначе ти направија проблем на граница за точакот дека го носеше во автобус?

Се јавив на граничен премин и им соопштив каде идам и дека ќе донесам точак, ми рекоа да си испринтам докази (screenshot од огласник и разговор од вибер) за да докажам колку сум го платил за да не ме царинат, доколку цената е над 350е во тој случај ќе ме царинеа ама цената беше 340е (нели :)). Мој совет ако идеш нешо да пренесуваш од граница јави си се директно на граничниот премин каде што ќе поминуваш и ќе ти објаснат све (може и ќе ти кажат некоја финта како да избегнеж царина :))

Иначе ме симнаа од бувка и ме распрашаа за точакот, од каде е и дали имам докази дека сум го купил, им ги дадов исфотокопираните листови, ги зирнаа на кратко 10 секунди и ми рекоа терај у бувка :)
 

kirev

Unbeatable
31 мај 2010
6.133
4.402
Може не е за тука прашањето, но не знам на кое друго место да го поставам па се надевам дека ќе се најде некој да ми даде инфо.
На овој начин како што испорачува Жирафа од Косово за Македонија по некој од карго службиве, дали има некоја курирска карго служба од Србија со достава до Македонија?
Имам нешто најдено од огласник во Србија, па дали може продавачот да го прати по некое карго до Македонија?
Не е.
 

viktorce

Gaining Experience
13 март 2015
415
311
Мене ме чуди, како и воопшто има карго од Косово до Скопје.
Треба навистина да се поврземе, Табановце и Блаце ни се ептен блиску и по тоа се гледа, колку мал пазар сме. Жално навистина, али мислам само српскиот пазар да се отвори и да има карго многу ќе се развие економијата.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.888
Мислења
912.263
Членови
32.609
Огласи
837
Најнов член
chapeth14
На врв Дно