• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Gjirafa50 - Генерална дискусија, информации и искуства

kirev

Unbeatable
31 мај 2010
6.131
4.401
Дојде „g502“
Ама баш ја утнаа со кабелов.
Погледнете го атачментот 112111
Како успеа од продолжувач на „PWM“ да дојдат до „Molex делник во 4 приклучоци за 3 игли“
Значи не купувај кабли и други ситничарски работи од кај Жирафиве.

Овој пат бев спремен и дојде доста побрзо (порачано на 31-ви, дојде на 6-ти) па имав оставено пари на место и дечкото си ги зема парите и го остави пакетот пред вратата.

Бар работи глувчето на стариот софтвер што го користам за „g510s“.Погледнете го атачментот 112112

Кој е кодот на производот во Гјирафа? Истиот стави го во CZC.cz - rozumíme vám i elektronice и ќе добиеш поточни спецификации. Се разбира, пред да порачаш :)
Инаку јас да сум на твое место би пробал да го вратам, што е твое законско право нели. Не мора пари да ми враќаат, само ваучер или сл.
Мислењето е автоматски споено:

Stigao je Šime i doniја frišku ribu :D

Погледнете го атачментот 112324 Погледнете го атачментот 112325

Коректно искуство со ELS, арно се погодив да бидам дома пошто ми рече дека за 5 минути е на адреса кај мене. Верувам дека ќе се договоревме во случај да не бев слободен, коректен однос у секој случај.
Overall, gjirafa50 ѕверови !
ОООО па не кој треба да части ;) Со здравје да те служат!
Мислењето е автоматски споено:

Честитки! Едно прашање, оваква голема сума (околу 55000 мислам беше) ја плати кеш или на некој друг начин?
Можеш слободно и со картичка. Нема никакви проблеми. Не сум пробал со плаќање преку банка, ама тоа знае да потрае плус некој денар земаат и провизија.
 
Последна промена:

Fartacus

Intern
24 октомври 2016
14
14
Нарачав Logitech G335 слушалки стигнаа за 6-7 дена се топ, сега чекам Steelseries Arctis Prime. Искуството и цените супер од жирафава до сега.
 

thrw

Gaining Experience
3 декември 2021
244
213
Кој е кодот на производот во Гјирафа? Истиот стави го во CZC.cz - rozumíme vám i elektronice и ќе добиеш поточни спецификации. Се разбира, пред да порачаш
Јас одев по Европскиот број што почнуваше одприлика со 5... и ми даваше обично Словенска или Полска продавница по што се орентирав што порачував.
Ми пишаа за ваучер ама не знам дали на следна нарачка ќе се разбереме, во секој случај беа љубезни по „e-mail“ и ја признаа грешката, што и покрај тоа што ја признаа пак инсистираа дека производот ќе работел како другиот што го порачав вистински. Не знам со кој да се разберам од таа страна дека „Molex“ делник во кабли со 3 иглички нема врска со продолжувач на „PWM“ кабел.
Накрај си тркнав до ддком и си земав кечап кабел што изгледа неубаво ама си ја врши работата и си платив за истата работа двократно бидејќи сакав да симнам 100 денари од нивниот артикл.
 

hawk

Intern
19 март 2022
16
15
Порачан прво сив, стигна за 10 дена, одлично пакување и супер услуга од ЕЛС. Mouse pad-от е одличен, сега нарачан уште еден у друга боја, на попуст се се уште. Препорачувам.
Денес пишав мејл заради тоа што поминаа повеќе од 10 дена за вториот mouse pad, ми се јавија два пати на телефон да се извинат и да ми потврдат дека ќе стигне во следните 5 дена. Ми пишаа и мејл во кој се извинуваат и ми пратија код за 5%. Одлична корисничка поддршка имаат.
 

kirev

Unbeatable
31 мај 2010
6.131
4.401
Хммм, рекорд од три недели и немаше 5%. На сѐ или на конкретниот производ?
 

StalkeR

Unbeatable
5 декември 2009
4.952
5.751
Се мислам да го порачам и јас мауспадов, па ке видиме... Да биде на бело/сиво работава се. :D
 

hawk

Intern
19 март 2022
16
15
Хммм, рекорд од три недели и немаше 5%. На сѐ или на конкретниот производ?
На следната нарачка 5%.

Се мислам да го порачам и јас мауспадов, па ке видиме... Да биде на бело/сиво работава се. :D
Јас сум ептен задоволен од mouse pad-от, препорачувам дефинитивно. :D
 

Trtka

Gaining Сало
11 април 2018
366
471
Денеска ми се јавија од карго да ми ги вратат парите за достава. Многу интересен момент.
 

prolivot

Gaining Experience
28 декември 2014
347
449
Порачано на 13ти, стигна денес на 27. Малце повеќе од 11 дена ама ај празници беа.
f6a02648c373ae1ab467859ea929b1ed.jpg
45eeb71c7fb19804be2fc318c9f42e1b.jpg
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10.572
16.255
Skopje
www.insomnia.mk
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&&&&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Motherboard
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&#BGP5555PGBB#&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Storage
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@#G5YY5PB#&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
PSU
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&GY!^:~7JJJJ??77777??JJY5PGB#&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
RAM
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@#5!: ..:^~~!7??JYYYYJJJJJJYYPG#&@@@@@@@@@@@@@@@@@
Video card
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&5!. .^!?YPB&&@@@@@@@@@#B#@@@@@@@@@@&&&@@@@@@@@@@@@@@@@@
Case
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&P7. :?5G#@@@@@&[email protected]@@@@@@@PPP&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Mouse
@@@@@@@@@@@@@@@@@G7:.~. ^[email protected]@@@@@@@&P5P#@@@@@@[email protected]@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Keyboard
@@@@@@@@@@@@#&@@@@@@@@@@@@@@&BY7~^^!7YPGBBB#&&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Audio
@@@@@@@@@@@@@@#Y~~JG&@#Y^ .7G&@@@@@#PPPGB#BBP5PG&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Monitor
@@@@@@@@@@@@&PJ5#@@@@@@@@BY~. :75B&@@@&BGPPPPGB&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Последна промена:

Lokvan

Unbeatable
12 јануари 2016
3.457
4.859
SK
На последнава нарачка гледам дека поштарината од ЕЛС е покачена на 283 денари (претходно мислам беше 140)... Не знам дали ова им зависи од цената на нарачката, ама дефинитивно не зависи од волумен/тежина - мауси беа нарачките, сите со слична тежина и волумен.

Претпоставувам во промотивен период сме, нема баш економска логика да можеш да нарачаш нешто од ~300 денари и да го добиеш со бесплатна достава која продавачот го кошта колку и цената што ја наплаќа за производот.
 

Deksa

On your way to fame
9 февруари 2012
969
887
На последнава нарачка гледам дека поштарината од ЕЛС е покачена на 283 денари (претходно мислам беше 140)... Не знам дали ова им зависи од цената на нарачката, ама дефинитивно не зависи од волумен/тежина - мауси беа нарачките, сите со слична тежина и волумен.

Претпоставувам во промотивен период сме, нема баш економска логика да можеш да нарачаш нешто од ~300 денари и да го добиеш со бесплатна достава која продавачот го кошта колку и цената што ја наплаќа за производот.
Jas imam naracano zimska kapa od 150 denari bez dodatni trosoci za dostava.
Sto I da naracas Gjirafa si plakja dostava, takva im e politikata.

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 

prolivot

Gaining Experience
28 декември 2014
347
449
Втора нарачка, овој пат стигна за 7 дена. Елс наплатија 170 денари, мислам дека прават некои дубари, ме мрзеше да се расправам.
698891498db25a8711da47fc2cfbc9f0.jpg
d33b600cec723390f8d5e7150b550393.jpg
16668d0b87868fbaeb966d681900c652.jpg
 

thrw

Gaining Experience
3 декември 2021
244
213
Дојде и четвртата пратка во понеделникот.
Ми е досадно да повторувам и немам намера да им вршам антиреклама на екологистик...
Планирав да се јавам и ги пресретнам прв во Екологистик ама се случи да ми се јави прилично рано пред да најдам време за тој повик.
Се вади дека имал многу пратки и дека бил во регионот тој ден и можел да намине. Спомнав дека ќе можам да поминам после 15:00 ако може да се врати(бев спремен со кутијата и самопослугата како со третата ама да видам што ќе рече). Не беше толку нервозен дури малку пријателски дејстуваше ама ми вика дека не може да гарантира дека ќе биде во „регионот“ зошто доцна му било. Се јавив после пак и му кажав што да направи да си ги подигне парите и каде да ја остави пратката.

Им реков и на Жирафа да ми пратат порака кога ќе ја пратат пратката за да знам да се јавам со сигурност под број на пратка и други кодови за легитимација ама ништо од тоа, ниту очекував да излезат во пресерт зошто им е дополнителна работа.

Инаку поради грешката со тој кабелот во третата пратка си собрав м2 ссд за 4та генерација од самсунг за 8700 денари па ми излезе убавко.
Грешката ме чинеше 200 денари а добив попуст од 600 денари, што значи ми се исплатеше за 1000+ денари помалку отколку кај нас.
(ќе проверам пак да не погрешам со математиката)
 

laserhorse15

Intern
24 јули 2022
3
2
Ај да го скршам мразот, извинете за спамот у другата тема.

Апдејт на ситуацијата со PCто - Направив нарачка и сега ми се јавија за да потврдам, дечкото прво што ми напомена е дека мониторот доаѓа гратис, така да мислам дека направив добра зделка :D Погледнете го атачментот 112019
Дали стигна во ред ?
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.888
Мислења
912.257
Членови
32.609
Огласи
837
Најнов член
chapeth14
На врв Дно