• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Gjirafa50 - Генерална дискусија, информации и искуства

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22.821
30.686
kalco.ru
logo-1.png

Официјална тема за вашите искуства, за важни информации и генерално се поврзано за Жирафа50.
Ако ви се потребни повеќе информации можете да ја разлистате и старата тема во која има се и свашта.

Очекувам дисускусија како што доликува од возрасни интелектуални луѓе, за сите кои не спаѓаат во оваа категроија си имаме соодветни мерки.

Повелете на дискусија.
 

hehexd

Gaining Experience
18 септември 2019
156
237
Ај да го скршам мразот, извинете за спамот у другата тема.

Апдејт на ситуацијата со PCто - Направив нарачка и сега ми се јавија за да потврдам, дечкото прво што ми напомена е дека мониторот доаѓа гратис, така да мислам дека направив добра зделка :D IMG_3826.JPG
 

Pane24

Mariovec
31 октомври 2012
6.005
6.123
Скопје
www.facebook.com
Мислам дека заслужија дечките посебен форум и сите теми и подтеми да си бидаат таму.
Screenshot_296.png
Патем јас освен 2 нарачки не сум имал некои поголеми нарачки. Али сум крајно позитивно изненаден од нивната комуникација и услужливост.
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10.572
16.255
Skopje
www.insomnia.mk
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&&&&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Motherboard
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&#BGP5555PGBB#&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Storage
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@#G5YY5PB#&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
PSU
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&GY!^:~7JJJJ??77777??JJY5PGB#&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
RAM
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@#5!: ..:^~~!7??JYYYYJJJJJJYYPG#&@@@@@@@@@@@@@@@@@
Video card
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&5!. .^!?YPB&&@@@@@@@@@#B#@@@@@@@@@@&&&@@@@@@@@@@@@@@@@@
Case
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&P7. :?5G#@@@@@&[email protected]@@@@@@@PPP&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Mouse
@@@@@@@@@@@@@@@@@G7:.~. ^[email protected]@@@@@@@&P5P#@@@@@@[email protected]@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Keyboard
@@@@@@@@@@@@#&@@@@@@@@@@@@@@&BY7~^^!7YPGBBB#&&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Audio
@@@@@@@@@@@@@@#Y~~JG&@#Y^ .7G&@@@@@#PPPGB#BBP5PG&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Monitor
@@@@@@@@@@@@&PJ5#@@@@@@@@BY~. :75B&@@@&BGPPPPGB&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Ај да го скршам мразот, извинете за спамот у другата тема.

Апдејт на ситуацијата со PCто - Направив нарачка и сега ми се јавија за да потврдам, дечкото прво што ми напомена е дека мониторот доаѓа гратис, така да мислам дека направив добра зделка :D Погледнете го атачментот 112019
Daj link
 

hehexd

Gaining Experience
18 септември 2019
156
237

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10.572
16.255
Skopje
www.insomnia.mk
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&&&&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Motherboard
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&#BGP5555PGBB#&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Storage
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@#G5YY5PB#&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
PSU
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&GY!^:~7JJJJ??77777??JJY5PGB#&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
RAM
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@#5!: ..:^~~!7??JYYYYJJJJJJYYPG#&@@@@@@@@@@@@@@@@@
Video card
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&5!. .^!?YPB&&@@@@@@@@@#B#@@@@@@@@@@&&&@@@@@@@@@@@@@@@@@
Case
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&P7. :?5G#@@@@@&[email protected]@@@@@@@PPP&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Mouse
@@@@@@@@@@@@@@@@@G7:.~. ^[email protected]@@@@@@@&P5P#@@@@@@[email protected]@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Keyboard
@@@@@@@@@@@@#&@@@@@@@@@@@@@@&BY7~^^!7YPGBBB#&&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Audio
@@@@@@@@@@@@@@#Y~~JG&@#Y^ .7G&@@@@@#PPPGB#BBP5PG&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Monitor
@@@@@@@@@@@@&PJ5#@@@@@@@@BY~. :75B&@@@&BGPPPPGB&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
На линкот не пишува гратис монитор ..
 

fuzzjaw

Unstoppable
13 јануари 2014
1.968
3.497
Досега порачани две глувчиња, двете стигнати за десетина дена. Едното без проблем, за другото ми наплатија достава, а не требаше, ама за 150 денари не сакав да се расправам.

Пред 2-3 дена порачав и Steelseries Prime за татко ми, веројатно неделава или идната ќе стигнит.

Overall искуството ми е позитивно, не го добиваш производот одма ко да си го купил од локална продавница, ама по цените по кои ги земам работиве, не ми е проблем 10тина дена чекање.
 

Alek7

Gaining Experience
2 април 2020
46
65
Skopje
Прво искуство со Gjirafa50.mk и сум задоволен, во план сум повторно да порачам од нив.
Зедов ранец Dell Essential 15.6" (црн) за 990 ден кога беше на 'баш денес'.
И ме фати FOMO дека сите зимат Logitech MX Master 3, си реков ајде и јас да не останам покус.
Ранчето е топ за цена од 990 ден, ептен добар квалитет. Глувчето дојде со оригинал пакување.
Достава преку Еко Логистик, не ми наплатија плус за достава. Пратката стигна за 9 дена.

Како што кажаа во коментарот погоре, производот не го добиваш одма како да си го купил во локална продавница, но со оглед на цените не ми е проблем да го почекам десетина дена.
 

stavrov69

Gaining Experience
26 ноември 2008
475
295
На линкот не пишува гратис монитор ..
Кога ќе го нарачаш компјутерот ти се јавуваат да ти потврдат дека ти следува гратис монитор, сега само што направив нарачка. Понудата е само за денеска.

Sent from my SM-N986U1 using Tapatalk
 

kirev

Unbeatable
31 мај 2010
6.131
4.401
Ај да го скршам мразот, извинете за спамот у другата тема.

Апдејт на ситуацијата со PCто - Направив нарачка и сега ми се јавија за да потврдам, дечкото прво што ми напомена е дека мониторот доаѓа гратис, така да мислам дека направив добра зделка :D Погледнете го атачментот 112019
Епа да частиш кога ќе стигне :) Да не ти кажев у приватна порака дека тие на чет се кој у клин кој у плоча (различни информации даваат)...
 
Последна промена:

thrw

Gaining Experience
3 декември 2021
244
213
Го земав „VG27A“ пред две недели, уредно спакуван без никакви проблеми, не бев дома кога дојде доставувачот и се разликувавме 10 минути кога се враќав дома. Малку дигна врева и за среќа имав соседи да го смират и да го платат место мене, ниту сакаше да чуе да дојде подоцна.
Претпоставувам веќе не е „Хело пост“ и сменија во „Еко-логистик“? Поранешните доставувачи бар не беа толку сити.
Втора нарачка беше тоа, сега порачав g502 со надеж дека ќе работи на стариот софтвер на „logitech“.
Ајде од трета мајка да видиме дали се ќе помине во добра атмосфера.
 

ARMac

Epic
2 октомври 2010
9.172
11.924
Скопје
androgaming.com
Го земав „VG27A“ пред две недели, уредно спакуван без никакви проблеми, не бев дома кога дојде доставувачот и се разликувавме 10 минути кога се враќав дома. Малку дигна врева и за среќа имав соседи да го смират и да го платат место мене, ниту сакаше да чуе да дојде подоцна.
Претпоставувам веќе не е „Хело пост“ и сменија во „Еко-логистик“? Поранешните доставувачи бар не беа толку сити.
Втора нарачка беше тоа, сега порачав g502 со надеж дека ќе работи на стариот софтвер на „logitech“.
Ајде од трета мајка да видиме дали се ќе помине во добра атмосфера.

Па не ти се јави пред да дојде?
 

TylerMkD

Guru
7 ноември 2014
4.014
8.330
Го земав „VG27A“ пред две недели, уредно спакуван без никакви проблеми, не бев дома кога дојде доставувачот и се разликувавме 10 минути кога се враќав дома. Малку дигна врева и за среќа имав соседи да го смират и да го платат место мене, ниту сакаше да чуе да дојде подоцна.
Претпоставувам веќе не е „Хело пост“ и сменија во „Еко-логистик“? Поранешните доставувачи бар не беа толку сити.
Втора нарачка беше тоа, сега порачав g502 со надеж дека ќе работи на стариот софтвер на „logitech“.
Ајде од трета мајка да видиме дали се ќе помине во добра атмосфера.

Јас слетував со авион, 10 пати ми звонеше дека не може да чека да му се јави жена ми, така малку безвезе искуство зашто он веќе бил кај мене.

Не можам на Жирафа тоа да им замерам, па ни на доставата зашто се случуваат ситуации. Би било добро логистички да имаат некој СМС дека тој ден е на распоред пратката сабајлечки, ама верувам тоа е научна фантастика за нив.

Инаку нарачав 3 работи, од кои и дескпад Логитеч, ми стигнаа само 2 без објаснување. Им пишав на мејл, веднаш ми вратија, муабетот беше мед и млеко, извинувања, осигурувања итн - бар за комуникација се топ.
 

kirev

Unbeatable
31 мај 2010
6.131
4.401
Некој друг начекал гужва во шеснаесетник? Ова е баш сега.

1649082076125.png

EDIT: Се оправи.
 
Последна промена:

thrw

Gaining Experience
3 декември 2021
244
213
Па не ти се јави пред да дојде?
Не, доставувачот беше љубезен и се на почеток ама кога реков дека треба да почека, како да ја отворив пандорината кутија.
Убаво што има членови каде им се јавувале онапред, ама кај мене беше бурно. Затоа да речеме сум го фатил во незгодно време (беше одприлика 14:50 кога ми се јави).
 

Snow :)

Gaining Experience
27 април 2013
96
170
Нарачани 2x MX Master 3, стигнаа некаде за 9 дена. Ми побара пари за достава, ги исконтактирав Жирафа кажаа не треба да плаќам, овој не сакаше да ми ја даде пратката и не сакаше да заѕвони на некој што е над него, communication skills 0/10.

Нарачав Anker powerbank на кој очигледно беше утната цената. Ми се јавија за потврда, потврдивме, после 15 минути друг повик, направиле грешка наместо 3.8к ставиле 380 денари, ми се извинија и ми дадоја 20€ ваучер, а powerbank-от го канцелиравме.

Нарачан Logitech G923 по цена од 15555 денари (со ваучерот), чекам да стигни.

Жирафа 10/10
Карго 0/10
 

Lokvan

Unbeatable
12 јануари 2016
3.457
4.859
SK

Ми стигна ранецот - првични импресии се дека се работи за просечно квалитетен евтин ранец, по димензии собира и големи лаптопи. Не влева доверба дека ќе издржи баш долго со секојдневна употреба, но за парите вреди за повремена употреба (посебно кога беше 770 денари). Јас лично го земав не за лаптоп туку за документи носење, естетски е ОК... онака озбилно изгледа за во ситуации кога не иде спортска опрема (и ранци). :)

Препорака како за парите, со предупредување да не очекувате многу од квалитетот на материјалите.
 

stefan_mkd

Gaining Experience
18 март 2015
648
470

Ми стигна ранецот - првични импресии се дека се работи за просечно квалитетен евтин ранец, по димензии собира и големи лаптопи. Не влева доверба дека ќе издржи баш долго со секојдневна употреба, но за парите вреди за повремена употреба (посебно кога беше 770 денари). Јас лично го земав не за лаптоп туку за документи носење, естетски е ОК... онака озбилно изгледа за во ситуации кога не иде спортска опрема (и ранци). :)

Препорака како за парите, со предупредување да не очекувате многу од квалитетот на материјалите.
Го имам истиот веќе 3-4 години и за со капут, ако не сакаш да носиш ташна е топ! :)

Сум го пунел по авиони и маркети, но до сега нема откажано, иако да, потполно се согласувам дека не изгледа којзнае колку квалитетно. Кога носам лаптоп, пазам само да не го трескам, бидејќи е тенок ранецот. Од друга страна, па тоа и барав јас. лесен ранец, да не ме замара.

Со здравје да се користи!
 

Surreal

Gaining Experience
30 септември 2014
180
184
Скопје

Ми стигна ранецот - првични импресии се дека се работи за просечно квалитетен евтин ранец, по димензии собира и големи лаптопи. Не влева доверба дека ќе издржи баш долго со секојдневна употреба, но за парите вреди за повремена употреба (посебно кога беше 770 денари). Јас лично го земав не за лаптоп туку за документи носење, естетски е ОК... онака озбилно изгледа за во ситуации кога не иде спортска опрема (и ранци). :)

Препорака како за парите, со предупредување да не очекувате многу од квалитетот на материјалите.
Го потврдувам истово, не е толку квалитетен
 

fuzzjaw

Unstoppable
13 јануари 2014
1.968
3.497
Ми ја испорачаа пратката пред малку, Steelseries Prime. Да ги пофалам Екологистик, се јавија сабајлето да прашаат кога ми одговарат да ми ја испорачет пратката, шо е step up од минатите искуства.
 

HardCorec

Unbeatable
4 ноември 2013
3.498
5.226
HardCorec's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 4790
Motherboard
Asus B85 Pro Gamer
Storage
SSD Kingston 240 & 480gb
PSU
Cooler Master B500
RAM
HyperX Beast 4x4gb 1600mhz
Video card
Radeon RX570 4gb gddr5
Case
Cooler Master HAF
Mouse
Asus Echelon
Keyboard
Cooler Master Storm
Monitor
Philips 276E
OS
Windows 10 Pro 64bit
Само што ми стигнаа слушалките, +1 за Џирафа и +1 за Екологистик.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.888
Мислења
912.254
Членови
32.609
Огласи
837
Најнов член
chapeth14
На врв Дно