Решено Gimbal за мобилен кај нас?

Дискусија во форумот 'Додатоци' започната од skullmonkey, 26 Август 2017.

 1. skullmonkey

  skullmonkey
  Модератор

  3,284
  2,357
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  Има некој начекано некаде гимбал (стабилизатор) за мобилен телефон кај нас?
   
 2. skullmonkey

  skullmonkey
  Модератор

  3,284
  2,357
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  Најдов. Анхоч.
   
  На Banjifiko и SaleSk им се допаѓа ова.
 3. SaleSk

  SaleSk
  Arzt

  4,574
  4,967
  20 Април 2007
  Машко
  Штом никој не одговорил, веројатно не :)
  Али добро е што ти си нашол и што имаме инфо каде го има :)
   
 4. Banjifiko

  Banjifiko
  Unstoppable

  2,530
  3,012
  28 oктомври 2008
  Пушти линкче, барам на страницата не го гледам...
   
 5. skullmonkey

  skullmonkey
  Модератор

  3,284
  2,357
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  [​IMG]
  Како го пишале незнам.
   
  bxxxn, Isak Keyten и на SaleSk им се допаѓа ова.
 6. mdeni

  mdeni
  Practice makes perfect

  2,087
  1,826
  24 Септември 2012
  Колку кошта ова?
   
 7. skullmonkey

  skullmonkey
  Модератор

  3,284
  2,357
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  24к
   
 8. Banjifiko

  Banjifiko
  Unstoppable

  2,530
  3,012
  28 oктомври 2008
  Го скокнав ова кога гледав: 24к за гимбл за мобилен, па макар бил и dji.
  Како и да е, со здравје да си го "леташ" :)
   
  На Avid му/ѝ се допаѓа ова.
 9. skullmonkey

  skullmonkey
  Модератор

  3,284
  2,357
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  Фала :)
   
 10. M.Pix

  M.Pix
  Practice makes perfect

  426
  1,444
  27 Јануари 2014
  Машко
  @skullmonkey
  Со здравје да си го служиш. Секој си ги знае потребите и верувам одлично ќе те служи, него мене ме интересира зошто е ова уствари направено од DJI? Гимбали и стабилизатори за профи камери ми е разбирливо, ама за мобилен? Гимбал е веќе сериозна "играчка" и не можам да ја сфатам потребата да се користи со камера од мобилен што е врло несериозна ствар? Не постои нешто на светов што Nuke и Mocha Pro не можат да стабилизираат, поготово кога се користи аматерски со мобилен.
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 11. skullmonkey

  skullmonkey
  Модератор

  3,284
  2,357
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  Незнам што точно да ти кажам... јас се загреав за снимање влогови, купув рачка, еден другар рече еј ГИмбал викам не, следно беше нет, сити мол, анхоч, имате, имаме, колку пари - толку пари, купено, напунето... и сеа полека ми иде дека спискав 400 евра без некој рисрч, али филингот е супер.

  Претпоставувам камерите се прилично јаки на мобилниве па влогови и ситни видеа може многу добро да изгледаат и со ова. Мене првенствено ми е за селфи влогови, а после и за фамилијарно.

  Ако одев на друг тип на гимбал ќе ми повлече камера, камера веќе крева на цена а селфиња со тоа е ноу гоу...

  Хеј, ако не ми се допаѓа или не го користам, увек е тука огласникот :)
   
  Krkac, Whisky Vishera, Oktar и на уште 1 им се допаѓа ова.
 12. xenon

  xenon
  Guru

  3,894
  9,553
  15 Јануари 2011
  Машко
  Го иам истово, нема DJI залепено на него, нешто друго е, $150 од ибеј. Верзијата што ја земав се монтира на монопод и контролите се одделни, дозволува некоја слобода да се снима од различни агли (колку што е екстензијата на моноподот) наместо константно да се држи во рака.

  DJI/Gopro ми се онакви фирми, каде се е преплатено дупло, трошат многу на меркетинг за да се одржат на пазарот но тоа што го нудат не е толку ексклузивно и спектакуларно/поразлично или подобро од драстично поефтината конкуренција од но-нејм брендови.

  Во секој случај, создравје да си го служиш, интересна играчка е, следниот пат побарај ибеј ако имаш време да го почекаш.
   
  На Banjifiko му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Potop

  Potop
  Gaining Experience

  141
  157
  26 Декември 2013
  Машко
  Според мене ова е доволно за да го имаш. Со среќа да го користиш :)

  Испратено од HUAWEI VNS-L21 преку IT.mk форум апликација
   
  На turbiny му/ѝ се допаѓа ова.
 14. M.Pix

  M.Pix
  Practice makes perfect

  426
  1,444
  27 Јануари 2014
  Машко
  Ти ги пратам на фејсбук влоговите, супер се. Ова гимбалов за влог е веќе скроз друго ниво. Чим му го имаш меракот се е оправдано. Пиши импресии кога би имал време :)
   
 15. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,383
  3,709
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  Јбт, рачен Steadicam! Нејсе, @xenon дај линк да го видам Кинезот :)
   
 16. PandaBomber

  PandaBomber
  Gaining Experience

  337
  425
  13 Јуни 2012
  Машко
  Најдобро гимбалче за мобилен си одбрал, до здравје да го служиш.

  Вреди и тоа баш за мобилен, пошто сите мобилни камери се фантастични откако ќе ги стабилизираш.

  Sent from my Nexus 6P using Tapatalk
   
 17. Banjifiko

  Banjifiko
  Unstoppable

  2,530
  3,012
  28 oктомври 2008
  За 250 evra плус се зема DJI OSMO. Ми донеле материјали направени со ова гаџетче, и убеден сум дека тешко кој телефон може да се носи со тој квалитет на снимка. Барем не телефон што може да се купи за разликата од 250 евра...
   
 18. Speedster

  Speedster
  Gaining Experience

  123
  122
  1 Јануари 2016
  Машко
  А да се пушти некој материал направен со гимбал . Па да се напрај споредба
   
 19. ivan1500

  ivan1500
  Practice makes perfect

  396
  1,059
  10 Септември 2009
  Машко
  MCSA / MCITP / CEH / CCENT
  Од денес гимбалот е на флеш продажба на Gearbest. DJI Osmo Mobile 3-axis Handheld Gimbal -$269 Online Shopping| GearBest.com

  Цената(без носење) е точно 10 илјади денари помалце од кај нас, со носење 8 илјади помалце. А вакви „мали работи“ проаѓаат без царина 90% од времето.
   
  На AlexanderMK и Banjifiko им се допаѓа ова.
 20. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,383
  3,709
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
 21. smole

  smole
  Unstoppable

  2,451
  2,430
  18 Април 2007
  Ако некој бара вакво, сега искочи оваа вест:

  DJI Osmo Mobile 2 - $129

  Ценава е џам.
   
  bLaCk AnArChY, kirev и на Banjifiko им се допаѓа ова.

Сподели