1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Gigapixel A1 - Topaz Labs

Дискусија во форумот 'Графички картички, звучни картички и монитори' започната од psyside, 12 Јануари 2020.

 1. G4M3R

  G4M3R
  Gaining Experience

  489
  426
  26 Јуни 2012
  Машко
  Вториот фајл:
  На програмот 2мин, реално ~7мин.
  CPU avg 65%, GPU 7-8%, VRAM 90%
  После рендерот фајлот е 227МB
  (конфигурација има на првата страна)

  Ќе направам уште еднаш тест на свеж рестарт дека имав плус програмчиња во позадина. Just to be sure.
   
  На psyside му/ѝ се допаѓа ова.
 2. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,969
  26,663
  4 Септември 2008
  Слушнав дека GDDR6 било прилично битно за програмава, има ли некој со Nvidia карта со GDDR6 меморија да тестираме? наводно брзината на меморијата била побитна од јадрото, 6GB VRAM било ок и не е bottleneck.
   
 3. dejan_str

  dejan_str
  Unbeatable

  8,147
  4,856
  8 Април 2011
  Машко
  Aј ве молам фајлот пошто не го данлодира,вика file deleted
   
 4. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,969
  26,663
  4 Септември 2008
 5. Avid

  Avid
  Guru

  4,153
  6,190
  21 Јануари 2009
  Е баш тој линк го бараше :D а не некој од WeTransfer избришаните.
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 6. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,393
  13,458
  23 Јануари 2008
  Манга
  6 секунди дава кај мене (со последната бета верзија)
   
  На psyside му/ѝ се допаѓа ова.
 7. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,969
  26,663
  4 Септември 2008
  Ќе ги ставам после видеата на Megaupload....
   
 8. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,969
  26,663
  4 Септември 2008
  Последна промена: 28 Јануари 2020
 9. architect

  architect
  Unstoppable

  1,938
  2,317
  27 ноември 2008
  Машко
  Архитект
  првиот фајл (152 kb), пишуваше 8 секунди на барот горе, заврши реално за 39 секунди. (78.965kb)
  вториот фајл (5,127 kb), пишуваше 2 минути на барот горе, заврши реално за 7 минути 33 секунди. (233.148kb)

  Просечно CPU usage 26% - температура 43-45 C
  Просечно GPU usage 2-3% - температура 50-53 C

  Конфигурација:
  • Processor : Intel i7 9700k
  • Motherboard: ASRock Z390 Pro4
  • RAM: G.SKILL TRIDENT Z RGB 2x 8GB ddr4 3000 mhz
  • VGA: Asus Rog Strix Gaming RТX 2060 OC 6GB GDDR6
  • Storage: SSD Samsung M.2 970 EVO 250 GB
  • OS: Windows 10 64bit
  Правев 8к и на двата фајла да не дојде до забуна со времињата и одбраниот тест.
   
  Последна промена: 1 Февруари 2020
  gOJDO, 123456, stefan_off и на уште 1 им се допаѓа ова.
 10. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,969
  26,663
  4 Септември 2008
  Фантастични вести!

  Искочи напредна верзина на Gigapixel AI Video, сега се вика Video Enhance AI, со нов целосен GUI! може да се бира дали да се обравотува на CPU или на GPU :cool:

  За жал во моментов е достапна само на Rutracker.org Во search барот внесете - Topaz Video Enhance AI 1.0.0 (RC1) x64 [2020, ENG]

  За оние кои имаат акаунт, еве и директен линк

  https://rutracker.net/forum/viewtopic.php?t=5847380
   
  На mrkela2009 и shifty им се допаѓа ова.
 11. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,969
  26,663
  4 Септември 2008
  Нов фајл, кај мене беа потребни 5 минути и 55 секунди, времето го мерам од моменто кога ќе стартура процесот со штоперица, го игнорирам времето на самиот програм т.е. ETA. За разлика од другите фајлови, сега тестираме 720p upscale, приметив дека новате верзија на апликацијата, нуди прилично помалце агресивно пеглање на шум, и резултатот е подобрен од аспект на острина/детали еве ги сетинзите,

  Screenshot_2.jpg

  Еве го тест фајлот,

  Процесот е краток и брз, најдобро е да изгасите се или колку можете повеќе работи од позадина, приметив дека кога почнав да сурфам како да се префрли на CPU usage (не сум сигурен - можеби е рандом)

  Before
  Screenshot_4.jpg

  After
  mod1.jpg
   
  Последна промена: 11 Февруари 2020 во 06:56
 12. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,969
  26,663
  4 Септември 2008
  Бидејќи ти имаш најслична карта со мојата, дали ќе сакаш да направиш нов тест на последниот, и претходните фајлови?

  Еве ги сетинзите, треба од торентот да ја симнеш најновата верзија, или од овде

  Еве ги сетинзите уште еднаш,

  Првичните 2 фајла со овие сетинзи,

  Screenshot_11.jpg

  Screenshot_12.jpg
   
  Последна промена: 13 Февруари 2020 во 06:52
  На architect му/ѝ се допаѓа ова.
Слични теми
 1. AMD_fan
  Одговори:
  2
  Прегледи:
  869
 2. milevskiz
  Одговори:
  0
  Прегледи:
  843
 3. stole_pesov
  Одговори:
  0
  Прегледи:
  869
Вчитување...

Сподели

Вчитување...