1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Gigapixel A1 - Topaz Labs

Дискусија во форумот 'Графички картички, звучни картички и монитори' започната од psyside, 12 Јануари 2020.

 1. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,762
  3,209
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  И кај мене исто, ама кај мене завршува за точно 7 секунди
   
 2. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,012
  26,722
  4 Септември 2008
  Момци, рековме да постирате цели конфи, да имаме прегледност. Иначе дури и кога користи 5-10% GPU тоа е огромна разлика него да не користи, не се оптеретувајте со GPU usage.

  И наведете дали мерите во секунди, или како што рековме според програмот = преостанато време.
   
 3. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,012
  26,722
  4 Септември 2008
  @gOJDO дај резултат со 2080 Ti.
   
 4. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,012
  26,722
  4 Септември 2008
  Ај некој нека тестира со чудово, ја имам наведено конфигурацијата на првата страна.

  Значи идеме според старната бројка на предвидено преостанато време во горната рамка на видеото, која се појавува после едно 10 - на секуни после стартување на програмот.

  Кај мене даде 10 минути за овој фајл.

  SampleVideo_360x240_5mb.mp4

  @spiritBreaker @-={K-O-R-U-N}=-

  @Oktar @G4M3R @stefan_off

  Ве тагнувам вас бидејќи имате исти карти.
   
  Последна промена: 15 Јануари 2020
  На stefan_off му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,445
  10,310
  23 oктомври 2012
  Машко
  Пиша 3 минути, а работеше 7,5. CPU на ~25% a GPU ~6%.
   
  На stefan_off и psyside им се допаѓа ова.
 6. shifty

  shifty
  Модератор

  1,012
  1,325
  5 Септември 2009
  - AMD Ryzen™ 7 3700X
  - EVGA GTX 1070 SC2 GAMING ACX 3.0

  Првиот фајл, 12 секунди.
   
  На psyside му/ѝ се допаѓа ова.
 7. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,762
  3,209
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  Ќе го пробам вечер да завршам само од работа
   
 8. stefan_off

  stefan_off
  Gaining Experience

  346
  286
  29 oктомври 2009
  Фотограф
  за вториот тест
  i7 7700k stock
  gtx 1070 8gb stock
  3 мин, реално 7мин 40сек
  cpu 26% gpu 6%
  но кога отворив MSI Afterburner GPU usage варираше до 90%
  upload_2020-1-15_15-8-48.png
   
  На Oktar и psyside им се допаѓа ова.
 9. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,012
  26,722
  4 Септември 2008
  GPU никад не е 5-10% vram иде на 90%
   
 10. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,412
  13,507
  23 Јануари 2008
  Манга
  Прво погрешни линкови имаш дадено, т.е. не е од Topaz Video AI. Второ, откако го најдов тој за видео, не постои опција 8K кога ќе кликнам на видеото open with Topaz Video AI.
   
 11. Avid

  Avid
  Guru

  4,160
  6,197
  21 Јануари 2009
  Постои. Е сега зошто ја нема кај тебе...
  upload_2020-1-17_1-28-5.png
   
  На stefan_off му/ѝ се допаѓа ова.
 12. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,412
  13,507
  23 Јануари 2008
  Манга
 13. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,012
  26,722
  4 Септември 2008
  Пробај со 2-от фајл.

   
 14. MasteR_#0

  MasteR_#0
  Unstoppable

  2,707
  2,313
  14 Декември 2010
  Машко
  Пробај со директниот линк од постот на @Avid т.е. тој е линкот десно горе на странава, тој од постот подоле на страната инсталира постара верзија, 0.1.0 место 0.1.8, и јас имав ист проблем.
   
  На Avid му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Avid

  Avid
  Guru

  4,160
  6,197
  21 Јануари 2009
  Тоа ќе да е. Кај псајсајд утна линк, уште па овие го немале апдејтнато долниот линк.
   
 16. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,012
  26,722
  4 Септември 2008
  Што очекувате кога ни референца за најдобри графички немаат, 50 поста има за тоа дали и која карта се исплати најмногу, наместо да напраат интерно тестирање и да постираат резултати, они стаиле само колку vram/ram треба да имаш, епик фејл.
   
  На Costigan_Jr му/ѝ се допаѓа ова.
 17. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,412
  13,507
  23 Јануари 2008
  Манга
  Од линкот на dAvid го симнав. Ќе пробам кога ќе се вратам дома да најдам понова верзија .
   
 18. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,762
  3,209
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  Бро пингни ме сабајле да инсталирам да пробам. Работев на проект и гњави ме во пп за да инсталирам и да пробам сабајле накај 10 пред да почнам со работа
   
 19. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,012
  26,722
  4 Септември 2008
 20. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,762
  3,209
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  @psyside :

  тестирав пак, еве ги точните резултати:

  првиот фајл (464 kb), пишуваше 8 секунди на барот горе, заврши реално за 30тина секунди.
  вториот фајл (5 MB), пишуваше 2 минути на барот горе, заврши реално за 5ипол минути.

  Конфигурација:

  • Processor & Cooler: Intel Core i7 9700K + Cooler Master M240L
  • Motherboard: Asus ROG STRIX Z390-E Gaming
  • RAM: 2 x 8GB DDR4 Kingston @ 3600MHz
  • VGA: Gigabyte GTX 1080 Ti G1 Gaming
  • Storage: Samsung 960 EVO 250GB + Toshiba HDD 2TB + 500 GB Hitachi
  • Оперативен Систем: Windows 10
   
  На psyside му/ѝ се допаѓа ова.
 21. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,012
  26,722
  4 Септември 2008
  Најверојатно не се исплати да се земе супер хај енд карта, 1070 e sweet spot.
   
 22. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,762
  3,209
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  за двата фајла, кои се просеци за првиот и вториот фајл?
   
 23. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,012
  26,722
  4 Септември 2008
  Првиот 11 секунди, вториот 3 минути.
   
 24. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,762
  3,209
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  се раководиш според тоа шо го пишува горе на табот или мереше со тајмер?
   
 25. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,012
  26,722
  4 Септември 2008
  3x карти на темава, 1070-ки првиот фајл го изработија за 11-12 секунди.

  2x 1070-ки, вториот фајл го изработија за 3 минути, според сајдбар, и ~ 7:40 според вистинско време.
   
  На stefan_off му/ѝ се допаѓа ова.
Слични теми
 1. AMD_fan
  Одговори:
  2
  Прегледи:
  872
 2. milevskiz
  Одговори:
  0
  Прегледи:
  845
 3. stole_pesov
  Одговори:
  0
  Прегледи:
  870
Вчитување...

Сподели

Вчитување...