1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Gigapixel A1 - Topaz Labs

Дискусија во форумот 'Графички картички, звучни картички и монитори' започната од psyside, 12 Јануари 2020.

 1. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,160
  26,826
  4 Септември 2008
  Gigapixel AI, е софтвер кој се служи со напредни алгоритми како машинско изучување и вештачка интелегенција, со чија помош прави апскејлирање на слики/видеа, со неверојатен успех.

  Од она што до сега го знам, најдобро работи на Nvidia карти (cuda) ама не сум сигурен дека ова е сеуште точно со новите апдејти. Би сакал луѓе од форумов да тестираме на исто видео/фајл, со кој би споредиле брзина на обработка со што би знаеле каде е sweet spot за хардвер за овој програм, кој може да ги направи вашите стари слики и видеа со ниска резолуција (квалитет) во нешто употребливо.

  Примери,

  Би сакал сите кои имаат Nvidia карта, (може и AMD) GTX1050 ti + да го тестираат овој фајл, и да ми кажат колку време е потребно за да се процесира, откако претходно ќе го инсталирате програмот со спуштање од тука

  Откако ќе го инсталирате програмот, стискате десен клик на фајлот кој ќе го симнете и бирате Gigapixel AI видео, бирате 8K, и приметете колку секунди на старт на почетокот на рендерот ќе ви напише дека преостануваат, хинт секундите практично не се секунди но се бројка по која ќе се раководиме, кај мене на фајлот од горе, за апскејл од сток на 8K, ми напиша 32 секунди, иако секоја секунда е нешто како 2 во реалност.

  Референтен PC

  Ryzen 5 2600
  8GB DDR4 @3000
  128GB 850 EVO
  GTX1050 TI
  750W PSU

  Па би сакал ако можете да ги постирате вашите резултати, иначе еве before and after, би рекол mindblowing!

  Stock,

  stock.jpg


  8K upsacale,

  8K.jpg
   
  На shifty, borcep, stefan_off и уште 4 други им се допаѓа ова.
 2. Avid

  Avid
  Guru

  4,188
  6,239
  21 Јануари 2009
  2600x stock, 2 минути му требаше, 73мб го направи, ~65% cpu usage, 0% gpu секако пошо не подржуе амд графички или амд графичките немаат способност за ова или вотевр

  Иначе правилниот линк е овој
  Gigapixel for Video
  директно симнување тука
   
  Последна промена: 12 Јануари 2020
  На gOJDO, shifty, Nomad и уште 2 други им се допаѓа ова.
 3. Gaston

  Gaston
  Unstoppable

  1,395
  2,489
  9 Февруари 2011
  Се подесува тоа во Advanced Preferences. Треба да дозволиш да користи графичка.
  Поддржува и ATI/AMD и Nvidia, па дури и интегрирани Intel графички (иако Топаз викаат дека официјално не поддржува).

  Го користам софтверов одамна и од мое искуство, со употреба на графичка оди многу побрзо, ама за нијанса крајниот производ е полош (а некад и повише од само нијанса, него баш се гледа дека софтверски подобро успеал апскејлот/подобрувањето).

  п.с. Не го користам софтверот за видео, туку само за слики што е верзијата. Таму нема 4k, 8k туку колкукратно да се направи зголемувањето или до рачно зададена димензија.
   
  Последна промена: 12 Јануари 2020
  shifty, bxxxn и на psyside им се допаѓа ова.
 4. -={K-O-R-U-N}=-

  -={K-O-R-U-N}=-
  Practice makes perfect

  1,587
  1,693
  6 ноември 2012
  Машко
  Мрежен администратор, IT, BTC
  Кај мене пишуваше 8 секунди.

  i5 3570K 4.4 Ghz
  1080ti
   
  На shifty и psyside им се допаѓа ова.
 5. Avid

  Avid
  Guru

  4,188
  6,239
  21 Јануари 2009
  Затоа не знаш дека нема ова
  во софтверот за видео.
   
 6. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,160
  26,826
  4 Септември 2008
  Наведувајте цели конфигурации...
   
  На shifty му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Gaston

  Gaston
  Unstoppable

  1,395
  2,489
  9 Февруари 2011
  Епа изглеа. Игноранс ис блис.

  Не ми затребал тој за видео до сеа.
  Али овој за фотки, за стари скенирани, топ ги праи.
   
 8. G4M3R

  G4M3R
  Gaining Experience

  501
  444
  26 Јуни 2012
  Машко
  Кај мене 11секунди. Но како што видов повеќе на процесор тераше. CPU 35% GPU 5% usage.
  i5 9600K 4.8GHz
  16GB 3200MHz
  1070 +100 core +450mem

  Има опција да сменам на GPU да рендерира?
   
  На shifty и psyside им се допаѓа ова.
 9. Alucard

  Alucard
  Шериф

  1,817
  1,654
  22 oктомври 2012
  Машко
  Вика 17 секунди, на конфигурацијата од потпис...
   
  На shifty и psyside им се допаѓа ова.
 10. Маша

  Маша
  Gaining Experience

  223
  480
  24 Април 2007
  Женско
  Признавам се к***ев што толку ми ја нејќеш графичката со "Е баш да видам кое време мене ќе ми даде", ама сега ми е срам да кажам :D
   
  На psyside му/ѝ се допаѓа ова.
 11. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,160
  26,826
  4 Септември 2008
  Хахахаахаха
   
 12. Avid

  Avid
  Guru

  4,188
  6,239
  21 Јануари 2009
  GIGABYTE GeForce GT 730 2GB
  ewww ова не е за неќење ова е за невиден хејт
  ова зафаќа непотребен простор у куќиште и треба моментално да се отстрани!

  ама можеби е побрзо отколку мојава варијанта? :D
   
  На shifty и Oktar им се допаѓа ова.
 13. Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  4,406
  3,737
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  1 Минута кај мене траеше .
  Screenshot_43.png
   
  На shifty и psyside им се допаѓа ова.
 14. Маша

  Маша
  Gaining Experience

  223
  480
  24 Април 2007
  Женско
  I respectfully invoke my rights under the Fifth Amendment of the U.S. Constitution on the grounds that answering questions may incriminate me. ;)
   
  shifty, Oktar и на psyside им се допаѓа ова.
 15. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,160
  26,826
  4 Септември 2008
  giphy.gif
   
 16. Маша

  Маша
  Gaining Experience

  223
  480
  24 Април 2007
  Женско
 17. MasteR_#0

  MasteR_#0
  Unstoppable

  2,708
  2,315
  14 Декември 2010
  Машко
  Estimated time: 2 minutes а реално за 2m 35s заврши, CPU usage беше околу 80%, GPU 0% :D

  CPU: i5 4670K stock
  RAM: 2x8GB DDR3 1866Mhz
  GPU: RX 5700
  SSD: SM961 256GB
   
  На psyside му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,458
  10,347
  23 oктомври 2012
  Машко
  12 секунди на конфигурација од потпис. ЦПУ околу 23% ГПУ на 2-4%. Инаку имам користено Denoise од кај дечкиве, топаз, и ми се бендиса тоа што го добивав. Штета што се скапички, па чисто за ентузијазам и домашна употреба неможам да си ги оправдам.

  Screenshot_6.png
   
  shifty, psyside и на Avid им се допаѓа ова.
 19. stefan_off

  stefan_off
  Gaining Experience

  346
  286
  29 oктомври 2009
  Фотограф
  12sec пишува на старт, реално 45sec
  CPU 24% GPU 4%
  i7 7700k @ 4.4ghz
  GPU 1070 8gb
   
  shifty, psyside и на Oktar им се допаѓа ова.
 20. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,160
  26,826
  4 Септември 2008
  Значи имаме каква таква веродостојната и константна дата, 3-ца со 1070 завршија со идентично време, 12, 12, 12 секунди! додека кај 1080 Ti времето беше 8!

  Ќе аплоадирам малце поголемо видео да видиме дали ќе се поклопи датата наскоро.
   
  На shifty му/ѝ се допаѓа ова.
 21. borcep

  borcep
  Practice makes perfect

  841
  1,389
  12 Септември 2013
  Машко
  Ќе пуштам на 970ка попладне, сличен референтен PC Рајзен 2600 Рамче и ссд.
   
  На psyside му/ѝ се допаѓа ова.
 22. Futurelakimens

  Futurelakimens
  On your way to fame

  1,129
  612
  12 Април 2017
  Машко
  Offtopic:
  Зошто без ВПН симнува по 300кб/с а со ВПН е барем 5 пати побрзо (32MBps интернет пакет иам) - на повеќе сајтови има ми се случено.

  Ontopic:

  Го симнав тој од првиот пост и не ми даваше видео да ставам, измени го постот ако сакаш да не се заебе и некој друг :D
   
 23. borcep

  borcep
  Practice makes perfect

  841
  1,389
  12 Септември 2013
  Машко
  Пробав и регулар со десен клик и со команд промпт исклучиво да ја бара -nvidia 0 па и 1(комплетно крахира на 1,2), префрла на CPU две минути estimated на 2600 ка рајзенче. Нешто не можам да го натерам да работи на GPU или па дека има 3.5 а минимум е 4гб.
   
 24. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,764
  3,215
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  Шо користиш како параметар за графичка? Ако имаш една графичка треба да користиш 0,1 и 2 нормално ќе паѓа кога не постои таква графичка!
   
 25. borcep

  borcep
  Practice makes perfect

  841
  1,389
  12 Септември 2013
  Машко
  Користев и нула, на неа не паѓа ама префрла на цпу.
   
Слични теми
 1. AMD_fan
  Одговори:
  2
  Прегледи:
  873
 2. milevskiz
  Одговори:
  0
  Прегледи:
  845
 3. stole_pesov
  Одговори:
  0
  Прегледи:
  871
Вчитување...

Сподели

Вчитување...