Стани премиум член, добиј куп бенефити и поддржи ја работата на IT.mk!
 • Важно
  Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
  Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Gigabyte vs Samsung

bristlebac

On your way to fame
21 декември 2020
232
652
Skopje
Некој модератор би замолил, ако може да ја префрли темава во општа тема за монитори.
Дечки некако ми се исти мониториве но сепак дали стварно колку пари толку музика. Дали е поскап самсунг поради тоа што има ротација на екранот, или има и нешто друго?
Користам гигабајт 32 инчен 2к со свиткан екран, сакам да одберам еден од овие 27 инчи, да не плачам после по стариот:cry:
https://www.anhoch.com/product/5998...1ms-144hz-qhd-8bitshdr400-2xhdmidp-heighttilt
https://www.anhoch.com/product/5998...50a-ips-165hz1ms-qhd-hdmi-dp-hdr10-g-sync-has истиот во сетек е поскап 3к, многу ли е разликата од 144 и 165 херци?
 

Атачменти

 • viber_image_2023-06-26_21-08-02-423.jpg
  viber_image_2023-06-26_21-08-02-423.jpg
  233,2 KB · Прегледи: 39
Последна промена:

outsider

Practice makes perfect
14 јуни 2019
642
1.150
Битола
www.instagram.com
 

Ron26

On your way to fame
4 мај 2019
514
711
ја го имам G27Q, сачма е, за тие пари нема боље. Добро што го донеле пак, го немаше многу време.
 

GetSchwifty

Gaining Experience
22 февруари 2020
248
492
Скопје
Јас само шо го зедов Samsung-от, можам да кажам дека е массссссс.

Го имав во предвид G27Q али се одлучив за Odyssey G50А пошто мислам дека нема утка со Samsung кога станува збор за монитори.

Во секој случај, за таа цена и двата се одличен избор.
 

bristlebac

On your way to fame
21 декември 2020
232
652
Skopje
Ми лета паметот накај https://www.anhoch.com/product/5998...g-1ms144hzuhd8bits-hdr400usb30-2xhdmidptype-c
го видов кај некој член го имаше постирано, ми направи мерак 4к
Самсунгот со ногарките како олива:LOL: многу чудна работа, уште пикер сака да игра.
SAMSUNG S28BG700EU 28" UHD Odyssey Gaming Monitor G70B
Кој би земале од овие два монитори
 
Последна промена:

GetSchwifty

Gaining Experience
22 февруари 2020
248
492
Скопје
Ми лета паметот накај https://www.anhoch.com/product/5998...g-1ms144hzuhd8bits-hdr400usb30-2xhdmidptype-c
го видов кај некој член го имаше постирано, ми направи мерак 4к
Самсунгот со ногарките како олива:LOL: многу чудна работа, уште пикер сака да игра.
SAMSUNG S28BG700EU 28" UHD Odyssey Gaming Monitor G70B
Кој би земале од овие два монитори

 

petkotrajko

Practice makes perfect
16 јуни 2017
1.073
1.127
Хм, според споредбава, ептен е close call работава.
Двава се во скоро секој аспект исти.
Многу мали нијанси на разлики при бодувањето, ни едниот ни другиот не отскокнува доволно, з ада речи чоек: е овај е тој, овај е победник!
Јас би рекол (мое лично мислење), било кој да се купи, нема да се згреши :)
Иако окцето поќе накај самсунг одисеј ми оди, ама тоа најпоќе ради надворешнио дизајн, ми делуваше по пријатно...

Испратено од телефоно
 

Psycore

Practice makes perfect
12 ноември 2013
913
1.176
Скопје
Купено Gigabyte M28U 4К 144Hz KVM.

6465953cv17d.jpg


Kако некој што мигрира од budget 1440p монитор, се осеќа вистински upgrade.

Што добив со овој upgrade?

2K -> 4K на скоро иста дијагонала. Во превод 100ppi -> 150ppi. Разликата е многу впечатлива.

VA панел -> IPS панел + HDR400. Нема потреба да коментирам за ова.

144Hz без никаков VRR -> 144Hz со FreeSync.

И најбитно од се вграден KVM кој работи одлично out of the box. Цела периферија ми е закачена на монитор. Со main компјутерот конекцијата ми е DP - DP + USB-B.
Кога имам потреба да работам на службениот лаптоп само брцам Type-C кабел во него прави auto input switch и добивам 4К 144Hz за работа, маус, тастатура и напон за полнење.
Конекцијата е Type C - Type C. Да напоменам дека нема да работи со стандарден Тype-C кабел (кој има 480Mbps проток), туку треба USB 4.0 Type-C кој има неверојатни 40Gbps проток.

Купен од Галамино 34.000.

После 1 месец користење одличен е Gigabyte-от. Гледав многу компарации и reviews јас пред да го купам и пресудно ми беше што едниот има KVM. А секојдневно треба да користам службен лаптоп, па го избегнувам моментот со кабли и потреба од hub (кој асален е меѓу 100-200еур). Доколку не ми требаше КVM најверојатно ќе отидев со Samsung-от затоа што е нијанса подобар во бои, визуелно поубав и G-Sync наспроти Freesync. Доколку ти е за гејминг, пред да се решиш на ваков чекор провери што ќе ти поддржува графичката.
 

Ron26

On your way to fame
4 мај 2019
514
711
не знам што не ви се свиѓа дизајнот на Гигабајт, баш делува елегантно и со укус што би се рекло. За разлика Самсунгот кој делува џиберски со тие арџиби сијалици лево и десно да те дефокусираат само.
 

bristlebac

On your way to fame
21 декември 2020
232
652
Skopje
не знам што не ви се свиѓа дизајнот на Гигабајт, баш делува елегантно и со укус што би се рекло. За разлика Самсунгот кој делува џиберски со тие арџиби сијалици лево и десно да те дефокусираат сне
Нели има опција да се изгасат тие што светат?? и мене не ми се допѓа ако не би можело да се изгаснат, баш ке те замараат како тетоважа на рака:ROFLMAO:
 

petkotrajko

Practice makes perfect
16 јуни 2017
1.073
1.127
не знам што не ви се свиѓа дизајнот на Гигабајт, баш делува елегантно и со укус што би се рекло. За разлика Самсунгот кој делува џиберски со тие арџиби сијалици лево и десно да те дефокусираат само.
Искрено, не ни знаев дека има светки-метки и други ерџибиња.
Иначе и јас не сум по ламбичината :)
Ама белким се гаснат?

Испратено од телефоно
 

Rejzerot

On your way to fame
19 мај 2022
510
855
Скопје
не знам што не ви се свиѓа дизајнот на Гигабајт, баш делува елегантно и со укус што би се рекло. За разлика Самсунгот кој делува џиберски со тие арџиби сијалици лево и десно да те дефокусираат само.
Каде виде дека има арџиби?
Мислењето е автоматски споено:

Искрено, не ни знаев дека има светки-метки и други ерџибиња.
Иначе и јас не сум по ламбичината :)
Ама белким се гаснат?

Испратено од телефоно
Нема никави светки-метки
 

Psycore

Practice makes perfect
12 ноември 2013
913
1.176
Скопје
Јас поштувам дискретно RGB и backlight, a не сакам на фанови например.
Samsung G7 Odyssey има и напред RGB и позади RGB backlight. ->
View: https://youtu.be/ql1ddCNdpJI?t=380
Сигурно има опција да се изгасат. Gigabyte-от нема воопшто.
 

spiritBreaker

LaravelMaster
27 октомври 2015
3.509
4.328
Писти Охту
не знам што не ви се свиѓа дизајнот на Гигабајт, баш делува елегантно и со укус што би се рекло. За разлика Самсунгот кој делува џиберски со тие арџиби сијалици лево и десно да те дефокусираат само.
Ти брат дефинитивно нешто си длабоко повреден од самсунг чим хејташ се шо иди од нив. Шо ти направија толку, кажи, споделиси ги маките.
 

Ron26

On your way to fame
4 мај 2019
514
711
Ти брат дефинитивно нешто си длабоко повреден од самсунг чим хејташ се шо иди од нив. Шо ти направија толку, кажи, споделиси ги маките.

ја немам ништо против самсунг, проблемот е што ставаат лед сијалици кај што не треба.
 

GetSchwifty

Gaining Experience
22 февруари 2020
248
492
Скопје
не знам што не ви се свиѓа дизајнот на Гигабајт, баш делува елегантно и со укус што би се рекло. За разлика Самсунгот кој делува џиберски со тие арџиби сијалици лево и десно да те дефокусираат само.

Oddysey G5 нема RGB.

ја немам ништо против самсунг, проблемот е што ставаат лед сијалици кај што не треба.

Ако гледаш така и ASUS ставаат RGB. Се си е тоа до личен избор.

Back on topic: кој и да го земеш нема утка, едино треба да се одлучиш дали сакаш Samsung или Gigabyte (јас лично ги избегавам Gigabyte ради лошо искуство со хардвер).
 

Fredy

Unstoppable
12 октомври 2014
1.131
2.968
Skopje
Fredy's setup  
Processor & Cooler
Intel I5 13500 /Noctua D14
Motherboard
Gigabyte B760 Gaming X DDR 5
Storage
970 evo plus 500gb + Kingston A2000 NvMe 1Tb + SSD Samsung 850 pro 256gb
PSU
EVGA SuperNova 750 G3
RAM
2x16GB DDR5 Kingston Fury Beast @6000Mhz
Video card
MSI 3080 Suprim
Case
NZXT s340 Elite
Mouse
Logitech G502 Proteus Spectrum
Keyboard
G.Skill Ripjaws KM780 RGB cherry mx brown
Audio
Sennheiser HD 518 + Kurzweil KS40A
Monitor
Asus RoG PG279Q 1440p 165Hz IPS
OS
Windows 11 Pro
Барај Dell монитор со слични перформанси,thank me later.

Sent from my SM-G975U using Tapatalk
 

bristlebac

On your way to fame
21 декември 2020
232
652
Skopje

Атачменти

 • viber_image_2023-06-30_11-33-00-849.jpg
  viber_image_2023-06-30_11-33-00-849.jpg
  178 KB · Прегледи: 18
Последна промена:

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
45.586
Мислења
945.390
Членови
34.072
Огласи
1.966
Најнов член
Lukaa
На врв Дно