Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
 • Важно
  Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
  Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!
 • Хеј Гостин сакаш да отвориш нов оглас, но не можеш да го сториш тоа?
  Најверојатно си пропуштил дека е активиран нов сервис наречен ИТ Огласник Ѕирни го тука и ако сакаш да прочиташ повеќе, да дадеш некаква идеа, пофалба или критика за истиот куцни ни тука будно ја следиме темата и одговараме на вашите пораки.

  Со почит,
  Вашиот ИТ.МК

Gigabyte RTX 2060 SUPER Gaming OC 8GB GDDR6 WINDFORCE 3X

Статус
Затворена за нови мислења.

toshex

the fool
18 септември 2013
6.399
7.986
Мелмак
toshex додаде нов оглас:

Gigabyte RTX 2060 SUPER Gaming OC 8GB GDDR6 WINDFORCE 3X - Проценка

Поради upgrade на графички картички имам вишок графичка 2060 SUPER од Gigabyte за која би сакал да чујам проценки.

Картицата е толку малку оптеретена, единствено ми текнува дека Cyberpunk играв на неа и нишо посебно повеќе не е малтретирана. Значи преку сила нека се 200 саати играње на захтевни игри.

Гаранцијата е истечена. Се работи за подобриот Gaming OC модел кој користи 8пин + 6пин за напојување и има 45 наспроти 42 RTX единици (десно на сликата) подолу. Линк со детални спецификации...

Видете го целиот оглас...
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10.821
17.584
Skopje
www.insomnia.mk
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&&&&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Motherboard
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&#BGP5555PGBB#&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Storage
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@#G5YY5PB#&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
PSU
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&GY!^:~7JJJJ??77777??JJY5PGB#&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
RAM
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@#5!: ..:^~~!7??JYYYYJJJJJJYYPG#&@@@@@@@@@@@@@@@@@
Video card
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&5!. .^!?YPB&&@@@@@@@@@#B#@@@@@@@@@@&&&@@@@@@@@@@@@@@@@@
Case
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&P7. :?5G#@@@@@&BGB@@@@@@@@PPP&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Mouse
@@@@@@@@@@@@@@@@@G7:.~. ^5@@@@@@@@&P5P#@@@@@@BPPG@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Keyboard
@@@@@@@@@@@@#&@@@@@@@@@@@@@@&BY7~^^!7YPGBBB#&&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Audio
@@@@@@@@@@@@@@#Y~~JG&@#Y^ .7G&@@@@@#PPPGB#BBP5PG&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Monitor
@@@@@@@@@@@@&PJ5#@@@@@@@@BY~. :75B&@@@&BGPPPPGB&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@

toshex

the fool
18 септември 2013
6.399
7.986
Мелмак
Нека иде клуч. Ќе ја чувам за резерва да не фати пак некоја зима за графички хаха

Сепак е туку-речи 2070ка а не 2060ка (пошо “супер”) и тоа со солиден оверклок и одлични перформанси. Ако не-дај-боже ми затреба после карта за 15К само нема да најдам ни 2060ка некој шит модел ни на форум.

А и општо веќе над 15К пак премногу замарање е и за продажба пак.

Огромна благодарност за проценките @Nikola100 и @gOJDO
 

toshex

the fool
18 септември 2013
6.399
7.986
Мелмак
Во право си, најдобро да ја чуваш. Сега кога ќе испаднат RTX4000ките цените може само нагоре да одат.
На кај сака нека одат цените не е тоа поентата. Проценките беа на место.
 
Последна промена:

Pane24

Mariovec
31 октомври 2012
6.375
7.302
Скопје
www.facebook.com
2060ка некој шит модел ни на форум.
нема таков шит ни од 2060с али имаш еден куп 3060 12гб , 6600хт 8гб за по 200-250е со преостанати гаранции од скоро година време.
Не е овоа 2018/2020 кај што у 2021 ке скокнаат нагло графичките. 2-3 години сеа рајт ке си бидете гејмерите :)
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
9.409
14.654
На кај сака нека одат цените не е тоа поентата. Проценките беа на место.
Не ги коментирав цените. Коментирам дека времето и поминува на картицата а за кратко време ќе има дополнителен пад кога ќе испаднат 4000-ките. Сакаш чувај, сакаш продавај.
 

toshex

the fool
18 септември 2013
6.399
7.986
Мелмак
Не ги коментирав цените. Коментирам дека времето и поминува на картицата а за кратко време ќе има дополнителен пад кога ќе испаднат 4000-ките. Сакаш чувај, сакаш продавај.

Па затоа е резервна де, дека и поминува времето :D ко шо објаснив, ако ја продадам за 15К сеа и после ми затреба картица онака у момент - ем ќе неам, ем ќе треба да потрошам време да најдам, ем ќе треба да потрошам време да идам да купам - зависно од тоа дали ми е итно може ќе треба на ново итн - и све тоа ќе ме кошта сигурно повеќе од 15К во време и пари. Тоа е мојата дедукција на крај дека повеќе ми вреди картава да седи за резерва отколку 15К денари во џеб. Тотално е субјективно, така шо све океј ти да си во иста ситуација поинаку би играл јасно - ама денес во моментов тоа ми е мене логиката.

За месец, два, пет, ако преминам на процесори со интегрирана графика пример - може нема да ми треба па ќе ја шитнам за колку и да вреди тогаш. Не е за парите работата беше дали да ми зафаќа место дома или не.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
47.130
Мислења
975.218
Членови
35.437
Најнов член
fensa08
На врв Дно