1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

GIGABYTE napravi nov bios za 6 verziite na maticni ploci za PCI-X 3.0 i Ivy Bridge support

Дискусија во форумот 'Процесори, матични плочи и меморија' започната од Soft, 12 Август 2011.

 1. Soft

  Soft
  Баниран/a

  243
  27
  21 Јули 2011
 2. RagingDemon

  RagingDemon
  Unbeatable

  6,332
  5,247
  24 Март 2009
  Машко
  Значи PCIE 3.0 може да се постигне и со софтверска закрпа :isplashen:
  Штом е така голема е веројатноста целава ука бука за 3.0 да биде за џабе како со SATA3...
   
 3. Soft

  Soft
  Баниран/a

  243
  27
  21 Јули 2011
  Da i toa pisuva deka so apdejt na biosot kje se postigne FULL BANDWIDTH, znaci ne e nikakva improvizacija :D
   
 4. RagingDemon

  RagingDemon
  Unbeatable

  6,332
  5,247
  24 Март 2009
  Машко
  Јас велам да не биде FULL BANDWIDTH но само на хартија како со SATA3 што е, демек двапати побрзо од SATA2, а уствари блага веза нема...
   
 5. Sephiroth

  Sephiroth
  Баниран/a

  3,492
  2,518
  14 Мај 2008
  Машко
  Има блага веза и тоа како. Само треба да бапнеш SSD за да се осети. Го тестирав моето SSD на SATA2, извади 280мб/с и генерално другите скорови беа пониски. Го вратив на SATA3 и си ја постигна рекламираната брзина од 420мб/с, а и другите скорови беа едно 30-50% повисоки.
   
 6. RagingDemon

  RagingDemon
  Unbeatable

  6,332
  5,247
  24 Март 2009
  Машко
  Останува да видиме... :)
   
 7. dejan_str

  dejan_str
  Unbeatable

  8,149
  4,859
  8 Април 2011
  Машко
  Чудно,јас цело време мислев дека за тоа е потребен нов PCI-E контролер.
   
 8. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,024
  26,733
  4 Септември 2008
  Може секако, но за тоа ти треба IvyBridge процесор пред се, и PCI-E 3.0 компатабилна матична.

  Sata II контролерот, е точно 2 пати поспор од SATA III, се разбира за оваа разлика да ја приметиш ти треба многу брзо SSD или повеќе хардови во Raid, SATA III контролерите се тотално бескорисни за спори SSD, или пак помал број на хард дискови во Raid.
   

Сподели

Вчитување...