1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Gigabyte или Asrock

Дискусија во форумот 'Процесори, матични плочи и меморија' започната од Arkturus, 9 Март 2019.

 1. Arkturus

  Arkturus
  Gaining Experience

  225
  112
  17 Јануари 2013
  Машко
 2. Costigan_Jr

  Costigan_Jr
  Unstoppable

  2,831
  3,909
  5 Јули 2013
  Gigabyte, 3 години гаранција(Анхоч), наспроти скоро 2 ( 690 дена) за ASRock од СЕТ(каде и исполнувањето на гарантната обврска е проблем 90% од случаите).
   
  На Speedster и goce03 им се допаѓа ова.
 3. MasteR_#0

  MasteR_#0
  Unstoppable

  2,700
  2,276
  14 Декември 2010
  Машко
  Освен разликите во гаранциите, Asrock плочата има:

  - Intel LAN vs Realtek
  - 2 x PCIe 3.0 x1 слота vs 1
  - 6 x SATA 3 (5 кога се користи M.2 слотот) vs 4

  Друго горе доле треба да е слично, како и да свртиш се работи за иста класа B360 плочи.
   
 4. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  8,540
  11,264
  23 Јануари 2008
  Манга
 5. viktorce

  viktorce
  Gaining Experience

  342
  245
  13 Март 2015
  Машко
  Gigabyte. Поради тоа што е од анхоч.
   
 6. Speedster

  Speedster
  Gaining Experience

  364
  356
  1 Јануари 2016
  Машко
  Gigabyte !!! 3 год гаранција vs 2 год од сет исто ко да немаш ни 2 дена ... од лично искуство .
   
 7. Pane-G

  Pane-G
  On your way to fame

  1,065
  537
  9 Мај 2012
  Машко
  А зошто да не земете таква матична со 4 слотови за РАМ и барем 2 слотови за графичка ?? А овие се сиромашни со 2 слот рам и 1 графичката ?!


  Sent from my iPhone 8 Plus using Tapatalk
   
  На enes.s1 му/ѝ се допаѓа ова.
 8. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  8,540
  11,264
  23 Јануари 2008
  Манга
  Најверојатно затоа што не му требаат 2 графички и повеќе од 2 плочки RAM, па парите залудно ќе си потроши многу пари. Матичните со SLI/Corssfire support се најмалку 2-3 пати поскапи од наведените, но цената на матичната е ирелевантна ако зборуваме за системи што чинат неколку иљади евра како оние со по 2 графички картички и 4 модули RAM.
   
  На enes.s1 и Pane-G им се допаѓа ова.
Слични теми
 1. vlatko175
  Одговори:
  0
  Прегледи:
  357
 2. rippermkd

  Проценка комплет ПЦ

  Одговори:
  14
  Прегледи:
  1,474
 3. rippermkd
  Одговори:
  8
  Прегледи:
  1,578
 4. StefAngel
  Одговори:
  5
  Прегледи:
  717
 5. gOJDO
  Одговори:
  2
  Прегледи:
  566
Вчитување...

Сподели

Вчитување...