• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Gigabyte GTX260 ili EVGA GTX260

  • Ја почнал/а темата
  • #1

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,382
29,376
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Znaci se dvoumam pomegu ovie dve dokolku se raboti za kartici so ista moknost mislam deka ne vredi da davam + 2000 denari znaejki deka i gigabyte e extra
brand znaci evga kosta +2000 denari no ne znam dali imaat isti specifikacii
malce pomos dokolku nekoj znae nesto poveke eve linkovi za sporedba.


[ame]http://www.amazon.com/EVGA-e-GeForce-Graphics-Lifetime-Warranty/dp/tech-data/B001BLWXPM/ref=de_a_smtd[/ame]


http://www.neoseeker.com/Hardware/Products/gigabyte_gtx_260/
 

dulemk

Gaining Experience
11 јануари 2008
1,049
53
Па и јас мислам дека не вреди ако се иста ревизија без фабрички оверклок, BTW каде ја има и кои се цените??
 
  • Ја почнал/а темата
  • #3

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,382
29,376
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Evga ja ima vo niko i kosta 17K Gigabyte ja ima vo Koniko i kosta nepolni 15K
Sega ne znam dali gi imaat istite specifikacii dokolku nekoj znae detalni informacii
neka replicira itno mi e :)
 
А да земеш 4850ка за 9000ки, да ја оверклокуваш 5-10% и да фураш така? Ке биде на исто равниште со 260ката.

Ако веќе сакаш 260ка, да сум на твое место не би им дал на Нико +2000 денари, бидејки нема никаква разлика меѓу картиците.
 

FiC DoGG

On your way to fame
17 април 2007
932
912
www.behance.net
FiC DoGG's setup  
Processor & Cooler
i7 2600k Noctua NH D14
Motherboard
Asus Sabertooth P67
Storage
840 pro 128GB + 500GB HDD + 1000GB HDD
PSU
CM Real Power 550W
RAM
2x4GB DDR3 1333
Video card
Gigabyte GTX 760 2GB
Case
CM Centurion 5
Mouse
A4tech X7
Monitor
2x Dell U2412m
OS
Windows 8.1 Pro
Zemi si gigabyte, kvalitetni graficki pravat, a i gtx260 si e gtx260 bez razlika od koja firma e. Edino ako taa od EVGA ne e nekoj OC model so podobro ladenje ili nesto takvo.

Od druga strana pak u niko i onaka se e poskapo.
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,310
16,285
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Сефир, дечкото имаше проблеми со 4870, па не сака повторно да земе ATi.

Псисајд, не вреди да дадеш плус 2000 денари кога картиците се буквално исти, како што кажа Сефир. Ако имаш кеш на рака, јави ми се, ќе видиме што има низ градов и ќе земеме по дилерска цена.

BTW, ако инсистираш на nVidia, и ако не ти се брза, може да побараме GTX260 Core216 која има перформанси помеѓу обична 260-ка и GTX280. Ако ти се чека до Ноември, тогаш ќе излезат 55nm верзии GTX 2xx кои ќе сe побрзи и поевтини од овие сега, ќе трошат помалку стурја, помалку ќе греат и помалку ќе ти брмчи картицата.
 
M

Mr.Alien

Гостин
Нема некоја особена разлика која би ја оправдала разликата во цена. Изборот е твој, кој бренд повеќе го преферираш.
Што се однесува до GTX260, како што ти кажа и gOJDO, причекај два-три месеци да се појави набилданата 260-ка, која ќе ја замени досегашната, а ќе чини 30-тина евра поскапо.
Повеќе детали тука.
 

TataMata

Intern
13 јуни 2008
115
1
Нема да ја бива ниту набилданата верзија. Ќе биде разочарување, ако некој нешто повеќе очекува. Намалување на процесот не е толку голем, па да истават магични перфоманси.
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,310
16,285
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
причекај два-три месеци да се појави набилданата 260-ка
Ако ја нема нијаде, ќе ја нарачаме и ќе ја донесат најмногу за месец дена. И нема да кошта поскапо. :)

Намалување на процесот не е толку голем, па да истават магични перфоманси.
Намалување на површината за ~30% воопшто не е за занемарување, а исто и ~10% повисоки фреквенции не се за занемарување.
 
M

Mr.Alien

Гостин
Сега....тоа за коштањето....не знам, информацијата ми е од интернет, каде што сретнав дека ќе имала нешто повисока цена. Ама ОК, со оглед дека можеме да ги добиеме по дилерска, ќе се "утепа" таа разлика :)).
Него...знаеш ли некој кај нас да ги носи Zotac и BFG? За во Србија знам....
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,310
16,285
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Целта на Core 216 беше маргинално да ја тепа 4870 512MB. Со тоа ќе се направеше маркетинг околу GTX260, затоа што 95% од луѓето ќе мислат дека обичната е иста со Core216, а со тоа и ќе ја купат GTX260 наместо 4870.

Меѓутоа веќе излезе 4870 1GB која е побрза од Core216, а е маргинално поскапа($20) од обичната 512MB. Тоа значи дека nVidia сакала или не, ќе мора да ја прилагоди цената. Тоа е тоа, кога фактите не се во полза на nVidia. А последниве месеци многу им опадна и репутацијата, благодарение на 4870X2, драстичното намалување на цените на GTX280/GTX260 веднаш по излегување на Radeon 4xxx(а тоа значи дека поштено ја заклале најслатката категорја на клиенти кои ги купуваат најскапите продукти веднаш штом ќе излезат. Никој не сака да изгуби таква клиентела), детските закани упатени кон Intel од страна на глаучот од nVidia и технолошка заостанатост во поглед на производствен процес на GPU и видео меморија.

Картиците кои ги има на лагер кај нас, сега во моментов, се земени пред некое време и по повисока цена(како што гледаме од првиот пост во цена поголема од 10%). Статистички, нашиве шиткачи на хардвер никогаш нема да ја намалат цената соодветно (да не сака некој нова GeForce3 AGP за 100 евра?). Па така нема да се изненадам ако кога ќе ја донесат Core216 да е и поевтина од обичната верзија.


Што се однесува до Zotac и BFG, поима немам кој ги носи. Ќе прашам и мене сега ме заинтересира. Има оверклокувана Core216 од Zotac и треба да е евтина.
 
M

Mr.Alien

Гостин
Е тоа дека ќе настане хаос и забуни околу набавка на 260 GT e кристално јасно. а дали кај нас ќе биде поефтина од обичната 260 GTX...што знам, познавајќи ги нашиве "дилавери", не верувам дека би направиле такво нешто, особено ако имаат на залиха GTX260 од "стариот" модел. Е сега, паашање е и колкави (и дали) имаат на залихи.
Сеедно, ќе знаеме наскоро.
А за Zotac 216 оверклокувана еве ти линк....enjoy yoursefl :p.
http://www.techpowerup.com/reviews/Zotac/GeForce_GTX_260_Amp2_Edition
 

TataMata

Intern
13 јуни 2008
115
1
Намалување на површината за ~30% воопшто не е за занемарување, а исто и ~10% повисоки фреквенции не се за занемарување.
Сигурен си дека се 30%. Не е проблемот фреквенцијата. Мислам дека е тоа очигледно.
 
M

Mr.Alien

Гостин
Под претпоставка дека никој од нас не е сигурен дека се 30%, постирај доказ дека не се 30%.
Мислам, дај дискутирај конструктивно, а не само со стегање контри....
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,310
16,285
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Сигурен си дека се 30%.
Да, сигурен сум, околу 30% ќе се. Груба математика:
100% - ((55 / 65) ^ 2)

Не е проблемот фреквенцијата. Мислам дека е тоа очигледно.
Не разбирам што сакаш да кажеш со ова.

Перформансите на картицата зависат од архитектурата и фреквенцијата на графичкиот процесор и меморискиот проток. Kaj GT200, за разлика од g92/g92b, меморискиот проток не представува тесно грло бидејќи меморискиот интерфејс е скоро дупло поширок.
Тесно грло се фреквенцијата на јадрото и стрим процесорите. Ако 9800GTX+ доби околу 10% повисоки фреквенции, споредено со 9800GTX, со одење од 65nm на 55nm, тогаш истото ќе функционира и кај GT200b, споредена со GT200.
 

TataMata

Intern
13 јуни 2008
115
1
Под претпоставка дека никој од нас не е сигурен дека се 30%, постирај доказ дека не се 30%.
Мислам, дај дискутирај конструктивно, а не само со стегање контри....
Незнам, ама чувствувам некоја негативна енергија од твоја страна. Сеедно, пошто и не ми е гајле дали имаш нешто против мене, јас знам дека не се 30%, туку околу 15% до максимум 20%. Точно 17%. Побарај на интернет, која е разликата меѓу јадрото на 9800GT на 65 и 55 nm.
Да, сигурен сум, околу 30% ќе се. Груба математика:
100% - ((55 / 65) ^ 2)
Тоа е проблемот, нема груба математика, има само математика. Работите не се така едноставни.
Перформансите на картицата зависат од архитектурата и фреквенцијата на графичкиот процесор и меморискиот проток. Kaj GT200, за разлика од g92/g92b, меморискиот проток не представува тесно грло бидејќи меморискиот интерфејс е скоро дупло поширок.
Тесно грло се фреквенцијата на јадрото и стрим процесорите. Ако 9800GTX+ доби околу 10% повисоки фреквенции, споредено со 9800GTX, со одење од 65nm на 55nm, тогаш истото ќе функционира и кај GT200b, споредена со GT200.
Јас не знам точно каде е тесното грло, а и е се сведува на комплексна анализа, каде што разни делови на архитектурата, имаат различни влијание, при различни услови/рендерирања. Затоа не можам да тврдам дека фреквенцијита е едино тесно грло. Да знаев, ќе потврдев дека фреквенцијата е тесно грло, па зголемен клок, еднакво ќе влијаеше на перфомансите, ама не е така едноставно.
 
M

Mr.Alien

Гостин
@ tatamata

Оф мори мајко.....навистина почнуваш да претеруваш со својата пречувствителност.
Слушај, човек, ако некој не се сложува со твое мислење не значи дека има нешто против тебе или е негативно настроен. Мене не ми се допаѓа твојот приод кон работите - одиш на натегање и контрирање без да изнесеш контрааргументи. Ако и изнесеш такви, тоа обично е отпосле.
Поентата ми е ако со нешто не се сложуваш, тогаш немој тоа само да го изнесеш (и тоа на нападен начин како што практикуваш), туку и да го образложиш, аргументираш.
Овдека изјави, цитирам: "Не е само латенцијата што ја одредува маргината на работен такт...". Ти реков да наведеш што е тоа другото, одговор не добив. Ова колку за илустрација на ова што претходно го наведов.
Тоа што си пречувствителен па во се гледаш потсмевање, навреда и негативна настроеност кон тебе верувај дека ама воопшто не ме интересира. Ниту ти се потсмевам, ниту имам намера да те навредувам (ни тебе ни било кого друг). Не ми пречат ничии постови, ниту било чие мислење и/или знаење. Добро е за форумов да има што повеќе членови кои се навистина длабоко навлезени во било која ИТ област. Еве и тука во делот за хардвер. И не само за форумов, добро е и за самите членови, вклучувајќи ме и мене, зошто да не. Што повеќе "манијаци", тоа поплодни, подетални, поквалитетни, постручни...и тн... и тн....дискусии. Секој разговор е ќар, секое ново искуство, сопствено стекнато или пренесено туѓо е ќар. Се што ќе поднаучиш е ќар.
Значи, терај, кулирај, не сваќај се погрешно, не примај се на срце. Добредојден си тука, како и било кој друг. ОК?
 

TataMata

Intern
13 јуни 2008
115
1
Не, не сум негативно настроен. А зошто да бидам? И да грешам, не го земам при срце...

А тоа што некојпат (ај да речеме, поголемиот дел) не давам аргументи, прво, затоа што има многууу за пишење и не сакам да губам време, второ, мислам дека е „вишо“ знаење па постот нема да биде неразбирлив за повеќето луѓе, трето, да редам линкови кон интернет и тоа би било сложено зошто ќе мора да се повеќе линкови и во постот да ги поврзам, четврто, и ако не му е јасно нешто може да потпраша.

Земи на пример, од 65 на 55 nm. Бара познавање на процеси на создавање на интегрални кола. Јас знам нешто, но не многу, се работи за комплексна област, но пресметување на 65 на квадрат и 55 квадрат, и според тоа да утврдиш дека за толку и толку ќе се намали чипот, е погрешно. Имаш, на пример, различни транзистори па различно се скалира на пример кеш меморија од „обичната“ логика. А и некаде пишува на нетов дека TSMC линеарно било скалирањето. Може да се најде. Затоа ти велам дека е 18% намалувањето.

Тоа со латенцијата, бара познавање на пропагација на сигнали/струја, што жал е релативно сложено, и мислам дека ако фатев да објаснувам што и како, не верувам дека ќе беше полезно. Само ќе речам дека струјата „конечно“ пропагира и на високи ефекти имаш разни манифестации, од jitter на сигналот, до рефлексии, па инерција на „жиците“, разноразни шумови, па методи за елиминирање/намалување на тие манифестации, диференцијални сигнали, терминирање, преамбули...Искрен да бидам и мене не ми се дискутира многу на оваа тема. И затоа не одговорив.
 
M

Mr.Alien

Гостин
А тоа што некојпат (ај да речеме, поголемиот дел) не давам аргументи, прво, затоа што има многууу за пишење и не сакам да губам време,
Слободно пишуваји дискутирај, не постои никакво ограничување во поглед на должината на постовите. А тоа за губењето време е друга приказна. Ако сметаш дека е губење време да се дускутира и да се изнесат аргументи, тогаш ќе те замолам и да не започнуваш дискусија за нешто. Ќе бидеш погрешно сватен (можеби), реакциите ќе бидат такви да ќе сметаш дека некој те омаловажува, навредува и сл. Извини, но овој став не ти е на место, со оглед дека тука се работи за форум.

второ, мислам дека е „вишо“ знаење па постот нема да биде неразбирлив за повеќето луѓе,
Препотентно и омаловажувачки кажано. Зошто мислиш дека повеќето нема да можат да те разберат? Никогаш не потценувај никого. Понатаму, според кој критериум одреди дека твоето знаење е "вишо"? Сметаш ли дека само ти го поседуваш? И на крај краеви, колку некоја работа да е сложена, може да се објасни на начин разбирлив за секого.


трето, да редам линкови кон интернет и тоа би било сложено зошто ќе мора да се повеќе линкови и во постот да ги поврзам, четврто, и ако не му е јасно нешто може да потпраша.
Редењето линкови е се само не сложена процедура.
Еве јас те прашав за оверклок маргините па не добив одговор, само суво редење факти кои можат да се прочитаат било каде.

Земи на пример, од 65 на 55 nm. Бара познавање на процеси на создавање на интегрални кола. Јас знам нешто, но не многу, се работи за комплексна област, но пресметување на 65 на квадрат и 55 квадрат, и според тоа да утврдиш дека за толку и толку ќе се намали чипот, е погрешно. Имаш, на пример, различни транзистори па различно се скалира на пример кеш меморија од „обичната“ логика. А и некаде пишува на нетов дека TSMC линеарно било скалирањето. Може да се најде. Затоа ти велам дека е 18% намалувањето.
Недообјаснето. Нешто си прочитал но не докрај, или пак не си го разбрал докрај.

Тоа со латенцијата, бара познавање на пропагација на сигнали/струја, што жал е релативно сложено, и мислам дека ако фатев да објаснувам што и како, не верувам дека ќе беше полезно.
Испаѓа дека сите сме глупи а само ти паметен и единствен кој може да го свати тоа.

Само ќе речам дека струјата „конечно“ пропагира и на високи ефекти имаш разни манифестации, од jitter на сигналот, до рефлексии, па инерција на „жиците“, разноразни шумови, па методи за елиминирање/намалување на тие манифестации, диференцијални сигнали, терминирање, преамбули...Искрен да бидам и мене не ми се дискутира многу на оваа тема. И затоа не одговорив.
Тогаш, како што реков на почетокот, не започнувај дискусија која немаш намера да ја тераш докрај.

Извини, но ваков став воопшто не ми се допаѓа. Да видиме и другите што ќе речат.
 

TataMata

Intern
13 јуни 2008
115
1
Препотентно и омаловажувачки кажано. Зошто мислиш дека повеќето нема да можат да те разберат? Никогаш не потценувај никого. Понатаму, според кој критериум одреди дека твоето знаење е "вишо"? Сметаш ли дека само ти го поседуваш? И на крај краеви, колку некоја работа да е сложена, може да се објасни на начин разбирлив за секого.
Не потценувам никого, ниту мислам дека имам „вишо“ знаење. Тоа вишо е во наводници, и намерно го ставив во наводници. Можам да кажам само дека имам повеќе знаење во некои области, но сум труп во други. Но се е релативно.
Редењето линкови е се само не сложена процедура.
Еве јас те прашав за оверклок маргините па не добив одговор, само суво редење факти кои можат да се прочитаат било каде.
Тоа е проблемот. Треба да роварам по интернет, и сето тоа да го спојам. Зошто? За да не испаднам глуп? Или дека сум во право? И тоа не се факти кои можат да се прочитаат било каде. Што е поентата? Да докажувам дека сум во право, а вие нема да ми верувате? Немам намера да се натпреварувам.
Недообјаснето. Нешто си прочитал но не докрај, или пак не си го разбрал докрај.
Е па за овам зборувам. Дека некаде нешто сум прочитал и сега дека се правам дека се разбирам...Но за жал не е така. Не сум на википедија па да ми побарате цитат за сва и свашта. Појди на сајтот на TSMC и фино лепо пишува дека од 65 на 55 е 90% линеарно смалување...Ќе се снајдиш.
Испаѓа дека сите сме глупи а само ти паметен и единствен кој може да го свати тоа.
За мене е сложено, и не дека не може некој да го сфати тоа, но не може лесно да се објасни тоа. Се сметам за глуп, btw.
Тогаш, како што реков на почетокот, не започнувај дискусија која немаш намера да ја тераш докрај.
Тоа е мое право. Ако сакам да започнам, и дали ќе ја терам до крај, не можеш да ми забраниш, а дали тебе ти се свиѓа тоа, ми е гајле. Не спамирам, не се расправам, не пцујам, културен сум, се е по правила. Кажувам интересни факти, побивам факти, помагам.
Извини, но ваков став воопшто не ми се допаѓа. Да видиме и другите што ќе речат.
Е па извини ти, што не ти се допаѓа мојот став. Што да ти правам. Некои работи не можеш да ги избираш. Можеш да ме игнорираш ако сакаш.
 
M

Mr.Alien

Гостин
Немам никаква намера ниту потреба ни тебе ниту на било кго друг да му бранам да започнува дискусија и/или да ја тера до каде мисли даја тера. Секако во рамките на пристојност, а во твојот случај немам замерки на неа.
Поенатата ми беше дека со таквиот став кој го имаше досега и кој, ете, по се изгледа, имаш намера и понатаму да го држиш, честопати резултатот ќе бидат натегања и расправии, а од конструктивноста нема да ја има ниту буквата к. Сега, ако ти сметаш дека тоа е ОК начин - во ред, терај како си наумил. Само да испадне дека секое (евентуално) контрирање/расправање/натегање/расфрлање со факти и аргументи од било чија страна е со намера да те навреди или дека тоа е знак на нечија негативна енергија насочена кон тебе.
Лично не ми пречи твојот став, иако не ми се допаѓа. Само сакав да ти укажам на некои работи во врска со него, со оглед дека и на мене ми припиша негативна енергија. Но, немам намера да те игнорирам поради тоа.
Приметувам дека имаш солидно знаење и не гледам зошто не би полемизирал со тебе.
Значи, биди поздравен, и не сваќај сена погрешен начин.
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,310
16,285
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
јас знам дека не се 30%, туку околу 15% до максимум 20%. Точно 17%. Побарај на интернет, која е разликата меѓу јадрото на 9800GT на 65 и 55 nm.
WOW, колку си ти сигурен...а тоа не ти е поткрепено со факти и аргументи. Точно 17%, а? :LOL:

the 55nm die is 15.2mm high, or 231 mm^2 in comparison to the 65nm G92's die area of 324mm^2 - a savings of approximately 40%
http://www.pcper.com/article.php?aid=580

Тоа е проблемот, нема груба математика, има само математика. Работите не се така едноставни.
Пријателе ти си немаш врска со математика, физика и електротехника. Во реалноста постои само груба и приближна математика.

Јас не знам точно каде е тесното грло, а и е се сведува на комплексна анализа, каде што разни делови на архитектурата, имаат различни влијание, при различни услови/рендерирања.
Анализата е комплексна во поглед на бројот на испитувања кои треба да се направат, т.е. на времето потрошено за таа цел. Јас, лично за мене, правев анализа на скалирањето на перформансите во однос на фреквенциите, бројот на SP, ТMU и ROP, кај g8x/g9x графичките картички. Дојдов до заклучок дека кај 8800GT, 8800GTS 512, 9800GT, 9800GTX, 9800GTX+ тесно грло е меморискиот проток. Доколку фреквенцијата на vRAM е статична(default), Разликата во перформансите кај g92 на фреквенции повисоки од 780MHz/2000MHz core/shader е приближно еднаква на 0. Доколку се статични core/shader, а е променлива фреквенцијата на vRAM, разлика во перформансите има. Бидејќи vRAM е ограничен со максималната OC фреквенција, не бев во можност да увидам до која граница фреквенцијата на vRAM игра улога кај овие картици.

Но, наједноставен пример кој можеш да го репродуцираш е следниов: Тестирај 9600GT и 8800GTS 512/9800GTX/9800GTX+(било која од нив) и намести им исти фреквенции. 9600GT има половина SP/TMU/ROP споредено со останатите картици, но има ист мемориски интерфејс, 256bit gDDR3. Ќе заклучиш дека 8800GTS 512/9800GTX/9800GTX+ не е ни приближно до дупло побрза.

Затоа не можам да тврдам дека фреквенцијита е едино тесно грло. Да знаев, ќе потврдев дека фреквенцијата е тесно грло, па зголемен клок, еднакво ќе влијаеше на перфомансите, ама не е така едноставно.
Ако ги зголемиш сите фреквенции линеарно, тогаш и перформансите линеарно ќе се зголемат. Ова е едноставно се проверува, без разлика која графичка картица ја имаш.

Земи на пример, од 65 на 55 nm. Бара познавање на процеси на создавање на интегрални кола. Јас знам нешто, но не многу, се работи за комплексна област, но пресметување на 65 на квадрат и 55 квадрат, и според тоа да утврдиш дека за толку и толку ќе се намали чипот, е погрешно. Имаш, на пример, различни транзистори па различно се скалира на пример кеш меморија од „обичната“ логика. А и некаде пишува на нетов дека TSMC линеарно било скалирањето. Може да се најде. Затоа ти велам дека е 18% намалувањето.
http://www.xbitlabs.com/news/other/display/20070328080802.html
TSMC’s 55nm process technology is a 90% linear-shrink process from 65nm including I/O and analog circuits. The process delivers reportedly significant die cost savings from 65nm, while offering the same speed and 10 to 20% lower power consumption. Because the 55nm process is a direct shrink, chip designers can leverage existing libraries and port their 65nm designs with minimal risk and effort. The 55nm logic family includes general purpose (GP) and consumer (GC) platforms
Тоа на нетот што си го читал не си го сватил или си го сватил погрешно. Поработи малку околу тој болдираниот дел...што ли значи "90% linear-shirnk"...:ermm:
 

TataMata

Intern
13 јуни 2008
115
1
Лош ти е цитатот. Следниот пат вади го целиот...

By my crude measurements, the 55nm die is 15.2mm high, or 231 mm^2 in comparison to the 65nm G92's die area of 324mm^2 - a savings of approximately 40%.
Ти болдирав. Мерел со лењирче? Не со фотошоп како што пишува (ако прочитав добро), и признава дека е грубо мерење.

Јас, лично за мене, правев анализа на скалирањето на перформансите во однос на фреквенциите, бројот на SP, ТMU и ROP, кај g8x/g9x графичките картички.
Може да ги добијам анализите?

Тоа на нетот што си го читал не си го сватил или си го сватил погрешно. Поработи малку околу тој болдираниот дел...што ли значи "90% linear-shirnk"...
Да. Грешка сум бил за тие 17%. Тоа ти е рачно кога пресметувам. Тоа 90% ти значи 10% намалување на линеарните димензии. Должина од 1 станува 0.9 а висина станува 0.9 па му се добива некаде 19% проценти намалување во случај кога чипот е квадратен. А и скалирање било исто за сите типови транзистори, инаку да беа различни тогаш не би било така едноставно.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #25

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,382
29,376
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Hehe se otvorila debata ovde gledam :) Inace karticata e veke kupena nekoi si
10 dena ne mi se cekase 1 mesec za SC verzija koja sto pokasno doznav deka
veruvale ili ne kostala 22K znaci razlika od celi 6k za razlika od 10-15 % vo performansi jas mislam deka ne se isplati ne znam za drugite verzii no za ovaa nikako. Inace zemav Gigabyte od koja sto sum zadovlen i mozam da kazam deka
grafikata e vo nekoi segmenti podobra nego onaa na 4870 najverojatno zaradi
novata tehnologija (Physx Engine & Cuda) No zatoa vadi nesto pomalce fremovi
sto ne e nekoj problem, znaejki deka moze da se igraat site igri na max so
isklucok na Crysis koga se raboti za AA igriviot del e na 1440 x900 ultra high
so solidni 8xAA 4870 malce polesno se spravuvase so AA no generalno tuka
se negde, dobivas na kvalitet (grafika) GTX260 gubis na fremovi vo drugiot
slucaj 4870 dobivas na (fremovi ) gubis na grafika.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,672
Мислења
862,059
Членови
30,034
Најнов член
Goxo43
На врв Дно