• Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

 • Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Рецензија Gigabyte GSmart Guru G1

 • Ја почнал/а темата
 • #1

SaleSk

Arzt
20 април 2007
4,605
5,157
До сега имавме можност да тестираме многу телефони во таканаречената буџет класа, но за првпат можеме да кажеме со сигурност дека Gigabyte GSmart Guru G1 моделот остави комплетно позитивен впечатокна нас. Благодарејќи на Анхоч, го добивме овој топ модел од Gigabyte на тест.
Спецификациите кои се дадени за овој модел на прв поглед изгледаат впечатливо и доста моќно. 4 јадрен процесор, 2 гигабајти работна меморија со која одскокнува од своите конкуренти и 32 гигабајти внатрешна меморија го сместува овој телефон во висока класа, гледано во однос на хардверот, а згора на тоа опремен со 5” IPS екран. Но да видиме дали тоа навистина е така.
 • Оперативен систем: Android 4.2 (Jelly Bean)
 • CPU: 1.5GHz Quad-Core
 • Дисплеј: 5" IPS, 1920 x 1080 pixels (Full HD) 480dpi
 • Димензии:147 x 72.1 x 7.2 mm / 158gвклучувајќи ја и батеријата
 • Батерија: LiPolymer 2500mAh
 • Меморија: ROM 32GB/ RAM 2GB
 • Надворешна меморија: Не е поддржана
 • Wi-Fi: 802.11 b/g/n
 • Bluetooth: Bluetooth 4.0
 • Мрежа: HSPA+/ WCDMA/ EDGE/ GPRS/ GSM
 • GPS: GPS, AGPS
 • Видео Формати: MP4/ 3GPP/ H.264
 • Камера: 13MP со AF & LED FlashLight
 • Предна камера: 5MP
 • Сензори: LightSensor, ProximitySensor, G-sensor, E-Compass
 • Останато: FM радио, SMS, MMS, E-mail
Одлично спакуван, што може да се види и од сликите:

Што има во кутијата?


Со телефонот во пакет ни доаѓа полнач, USB кабел, слушалки, упатство за употреба, гарантен лист, заштитна фолија за екранот и игличка која ќе ни послужи за ставање на SIM картичката. За разлика од останатите телефони кај кој ставањето на SIM картичката оди класично, прво со вадење на задниот поклопец на телефонот, кај G1 тоа не е случај. Имено кај G1 ставањето на картичката наликува на iPhone. И уште еден момент каде што не можеме да ја вадиме или ставаме батеријата, односно со еден збор корисникот нема можност да ја менува сам. Од друга страна ова ни влева одредена доверба на сигурност, дека уредот е квалитетно изработен со тоа што нема да има потреба да се интервенира на него, односно најчесто тоа е замена на батерија заради нејзин квалитет.

На прв поглед можеме да забележиме дека предниот дел на телефонот изгледа доста елегантно. Црната сјајна рамка и квалитетниот дисплеј кој не двои со својата боја од предното стакло ни го привлекува вниманието и ни кажува дека се работи за доста квалитетен уред. Во средината на горниот дел се наоѓа звучничето, десно од него се наоѓа предната камера од 5MPix.

Кога ке го погледнеме телефонот од задната страна можеме да ги забележиме задната 13Mpix камера, LED блицот, а во долниот дел и звучникот од телефонот. Алуминиумските детали од куќиштето зборуваат за квалитетот на изработка. При нормална употреба не забележавме никакви необични звуци на крцкање на пластика. Со еден збор, надворешно телефонот е одлично изработен без никаква замерка,можеби и најдобро во неговата класа во која што припаѓа.

Со своите 7,2мм дебелина, G1 се сврстува во најтенките телефони на пазарот а тоа му дава голема елеганција. И покрај големиот 5” екран, кој на еден начин е крајна граница за смартфоните, одлично лежи во дланка. Единствено како мала замерка може да му се додели должината од 147мм. Делува малку предолг.Од левата страна на куќиштето се сместени основните копчиња за глас (+, -) а одма под нив е сместено и копчето за вклучување и исклучување. Првично малку чудно делува поставеноста на копчињата и при користење може да ви прави одредени проблеми, се додека не ја навикнете нивната местоположба.Од десната страна се наоѓа слотот за SIM картичка, кој со помош на алатката (иглицата) која доаѓа во пакетот ја вадите надвор. Веројатно и заради поставеноста на лежиштето за сим, копчето за вклучување и исклучување е поставено од другата страна.На горниот дел се наоѓаат 3,5мм џек за слушалки и микроUSB конекторот.Да видиме дали вградениот хардвер во ова компактно и квалитетно куќиште ќе ги задоволи потребите на корисниците. Како што веќе рековме за работата и брзината се грижи четворојадрениот процесор МТ6589Т со 4 Cortex-A7 јадра кои работат на 1,5 GHz. Задолжението за опслужување на игрите му е доделено на графичкиот чип PowerVR SGX544, а 2Gb меморијата му овозможува без никаков проблем да се справува со мултитаскингот. Веќе при првото вклучување се забележува квалитетот на вградениот IPSFull HD дисплеј, приказот на боите и аголот на гледање.

Работата на самиот телефон ке ви причинува вистинско задоволство. Почнувајќи од големиот и квалитетен 5” екран, брзината на вчитување на апликациите, сурфањето, играњето и гледањето на видеа. При работењето нема да приметите никакво сецкање, никакво кочење или лагирање.Екранот на допир реагираше прецизно и со одличен одзив за цело време на тестирањето. Дури и вчитувањето и репродукцијата на големи фајлови со висок квалитет како што се *.avi и *.mkv нема да му претставуваат и ќе бидат извршени без никаков проблем. Како што беше и претходно спомнато, аголот на гледање е 178/178 степени. Ова е една од карактеристиките на IPS панелите покрај квалитетниот приказ на боите.За да бидеме 100% сигурни во квалитетот, а и за да се увериме во она што го рековме за вградениот дисплеј на самиот почеток, решивме да видиме каков ке биде приказот на дневна и на директна сончева светлина, баш таму каде што и најголемите и најсупериорните брендови потклекнуваат. Заклучокот ке ве оставиме да го донесете сами гледајќи ги фотографиите.

При гледање на филмови нема да бидеме запоставени ниту со звукот. Звучникот кој е поставен на задниот дел од телефонот дава солиден звук, за разлика од телефоните кои се во негов ранг. Доколку сакаме стерео звук, ке ги искористиме слушалките кои доаѓаат во пакет со телефонот.

На располагање имаме и вградена меморија, декларирана како 32 гигабајти, но расположливи околу 25, во кои може да сместиме мп3 музика, филмови, игри, слики итн.

Како чест проблем кај телефоните од оваа класа може да се јават проблеми при телефонирањето. Кај G1 тоа не е случај. Звукот од соговорникот при телефонските разговори е јасен, чист како при минимална така и при максимална јачина. Ова е еден од побитните податоци кои мене како потенцијален купувач на некој телефонски апарат би ме интересирале.

Не смееме а да не го спомнеме и вградениот GPS приемник. За големо изненадување, брзината на пронаоѓање и конектирање на сателити е за не повеќе од 5 до 10 секунди. Од тука можеме да заклучиме дека е вграден квалитетен приемник и добра GPS антена. Немојте да заборавите дека користењето на GPS навигацијата забрзано ја троши батеријата на телефонот. Затоа е добро да имате можност за полнење во вашиот автомобил, и покрај тоа што телефонот е опремен со 2500mAh батерија.

Во нормален режим на работа батеријата трае задоволително. Со нормални телефонски разговори во времетраење од 1 час, сурфање на 3G и Wi-Fi, батеријата може да издржи без никаков проблем 36 часа.

Доколку сте љубител на игри и поинтензивно сурфање, вашиот миленик ке треба да го ставите на полнач во вечерните часови. Сепак станува збор за уред кој има 5” дисплеј. За цело време на тестирањето сигналот на приемот на Wi-Fi беше стабилен без никакви падови, варијации и проблеми, за разлика од некој други тестирани модели во исти услови.

Ако телефонот го користите за ало ало и по некој СМС, полначот ке го користите на 3 и повеќе денови. Претпоставувам дека тимот на Gigabyte добро поработел на Sleep модот на уредот кога нема никакви активности освен тоа што е поврзан на мрежа и многу добро го оптимизирал.

Како еден релевантен податок за целокупната работа на мобилните уреди ни е резултатот добиен со Antutu бенчмаркот. Еве како тој изгледаше на нашиот примерок:

Резултати од CPU-Z:За да можеме да ја заокружиме целокупната слика на G1, нема да го изоставиме и тестот на 13 мегапикселната камера. Ако се задлабочиме со подесувањата на камерата, можеме да извлечеме сосема солидни слики. Но доколку го користиме автоматскиот режим на работа кој што најчесто се користи, ке забележиме неколку недостатоци кои се приметуваат во ноќен режим на работа на камерата каде што има намалена осветленост. Во тие случаи сликите знаат да бидат со поголемо ниво на шум и погрешно измерено и одредено ниво на бело.Но, сепак ова е буџет телефон и е вградена просечна камера. Во услови на дневна светлина сликите се со задоволителен квалитет. Предната камера од 5Mpix е вистинска реткост кај телефон од средна буџет класа, така да ќе биде од корист доколку користиме Skype или пак ја користиме за да се фотографираме самите себе.

Телефонот има можност да снима во Full HD резолуција со висок bitrate, околу 25 Mbps. И покрај тоа, мислам дека нема да може да им парира на конкурентите од повисоката класа кои имаат камери декларирани со ист број мегапиксели.
Квалитетот на видео записот можете да го погледнете на следниот линк:


Генерално можеме да донесеме заклучок дека G1 во потполност ги оправдува средствата. Моќен хардвер, ултра тенка квалитетна изработка, прекрасен 5” IPS екран, голема работна и внатрешна меморија и пред се ниска цена, се само дел од позитивните особини со кои се карактеризира овој смартфон. Доколку сакаме да ги наброиме негативните карактеристики ке треба навистина да се помачиме, но еве тука може да ја ставиме камерата и сликањето во ноќен режим, и евентуално неможноста за промена набатерија.

Доколку се двоумите помеѓу телефони во овој ценовен опсег (240 – 280 евра) , да дефинитивно нашата препорака ќе оди за GSmart Guru G1 без никакво двоумење.

http://www.anhoch.com/pcmarket/index.php?cat_id=3017&pid=35978

Голема благодарност до Анхоч што ни овозможија и ни го одстапија G1 на тестирање.
Доколку ви се потребни подетални технички спецификации за Guru G1, истите можете да ги погледнете на сајтот на производителот:

http://www.gigabytecm.com/en/goodscontent.php?id=115
 

DaVoRkNe

Unbeatable
1 септември 2011
4,081
4,351
Скопје
одлична рецензија морам да признаам,одличен мобилен телефон браво,искрено и цената не е скапа за перформансите кој ги нуди телефонот.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
27,599
28,411
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Пријатно сум изненаден од телефонов, но за тие пари има Xperia и слични телефони кои го газат за истите пари, па дури и за помалце, сепак е солиден.

Рецензијата е одлична како и секогаш, браво!
 

olikomerc

Unstoppable
11 декември 2008
4,679
3,572
Топ телефончиња се овие Gigabyte, и тие поефтините модели се со солидни перформанси за обични луѓе :)

Одлична рецензија... ти фали сликата со таксито пред куќа :D

И секоја чест за Анхоч :cool:
 

uwemi

Unbeatable
20 февруари 2011
4,761
4,241
Skopje
2b.com.mk
uwemi's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 3450s
Motherboard
Gigabyte GA-z68xpUD3
Storage
Samsung EVO 840 / 320GB + 1TB HDD.
PSU
CM SilentPro 700W
RAM
2x4GB Kingston - 1333mhz
Video card
Sapphire R9 280x Vapor-X
Case
CoolerMaster K-350
Mouse
Logitech MX-518
Keyboard
A4Tech B120 Red BackLight
Audio
Creative Inspire P380 2.1
Monitor
BenQ RL27" + SyncMaster 24"
OS
Windows 7 / 64Bit
Телефонот за цената што ја нуди е сосема солиден, рецензиа како и секогас Топ, само гледам има промена ? каде е Таксистот ?
 

Boldozer

On your way to fame
2 ноември 2012
1,153
569
Скопје
Браво за рецензијава како и секогаш одлично сработена, а телефонот е ок може да се најде и подобро:)
 
 • Ја почнал/а темата
 • #8

SaleSk

Arzt
20 април 2007
4,605
5,157
Пријатно сум изненаден од телефонов, но за тие пари има Xperia и слични телефони кои го газат за истите пари, па дури и за помалце, сепак е солиден.

Рецензијата е одлична како и секогаш, браво!
Добро е што имаш такво мислење. Само сакам да ги споредиме сите тие што ги наброи во екранот.
Јас направив директна споредба со Samsung Galaxy S4, телефон кој важи за еден со најдобрите екрани. Патем е амолед...
Погоди кој од двата имаше подобра слика и подобар приказ?
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
27,599
28,411
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Амолед е преценет тип на екран за мене, ентри левел IPS го прави партали :)

Иначе во право си за екранот, Xperia телефоните имаат просечен накај лош дисплеј. Скроз го изумив тој момент, но има Nexus 4 со IPS панел за скоро исти пари, кој е секако подобар избор...
 
 • Ја почнал/а темата
 • #10

SaleSk

Arzt
20 април 2007
4,605
5,157
Телефонот за цената што ја нуди е сосема солиден, рецензиа како и секогас Топ, само гледам има промена ? каде е Таксистот ?
Специјално за тебе:Не ја ставив заради лошото светло, некако не ми направи кеиф, ама еве, ради тебе ја имам ;)
 

gokica

Модератор
13 јуни 2009
8,683
11,065
gokica's setup  
Processor & Cooler
i7 2600K & Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V Pro GEN 3
Storage
Samsung 850 Pro 256GB
PSU
Cooler Master V850
RAM
16GB 1333Mhz Kingston Value
Video card
ASUS Strix RX570 OC
Case
HAF 932
Mouse
Logitech G502 Proteus Core
Keyboard
Logitech K800
Audio
ASUS Xonar ST
Monitor
Dell UP3216Q
OS
Windows 7, 8 & 10
Аи, одлично докторе. Интересно и детално. Како и секогаш.
 

Metuzalem

Epic
28 ноември 2010
6,656
12,059
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
Јас паднав у несвест кога ги видов првите слики, предницата е скроз иста со Кинезов што ми стигна вчера (Zopo), а на задната страна само се малку изместени камерата и другите работи. И оперативниот систем е ист (добро, Андроид е).

Значи Кинезиве клонираат, растураат.
 

Borsa

On your way to fame
10 октомври 2011
995
742
Скопје
Borsa's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 AM4
Motherboard
B450M-HDV R4.0
Storage
500MB HDD + 256GB M.2 SSD
PSU
Cooler master GX 550W
RAM
16GB DDR 4 3200Мhz
Video card
Radeon RX580 4GB
Case
XIGMATEK
Mouse
AULA NOMAD
Keyboard
AULA ASSAULT
Audio
SPEAKER DLS 2115
Monitor
Benq GW2470
OS
Windows 10
Oдлична рецензија.Само фали да ставиш некоја фотографија направена навечер.
 

The_Man

Unstoppable
18 ноември 2009
2,341
2,007
Супер рецензија. :) Maлку солeна цена зa телефон кој нема поддршка.
 

tomi

Guru
16 април 2007
9,830
8,986
Скопје
Profi recenzija, telefonov e cist seks za parite. Bravo za Giabyte i se nadevam deka ke prodolzat da pravat i drugi ponovi i podobri modeli i ke vlezat vo trka so HTC i Samsung za godina/dve. Isto taka bravo i za Anhoch koj sekogas ne iznenaduva pozitivno vo sekoj aspekt.
 

tomaso

Practice makes perfect
25 јануари 2008
1,040
1,551
Битола
tomaso's setup  
Processor & Cooler
Intel® Pentium® Processor G4560 + Thermaltake Frio Fanless
Motherboard
Gigabyte GA Z270 Gaming K3
Storage
Samsung 970 EVO 250GB - NVMe + TOSHIBA 2TB + TOSHIBA 1TB
PSU
Deepcool DA500M
RAM
8GB DDR4 2400MHz Geil CL17
Video card
Nvidia GeForce GT 720
Case
CoolerMaster MasterBox Q500L
Mouse
CM Storm Alcor + SteelSeries QcK+
Keyboard
Logitech Wave K350
Audio
Asus Essense STX II + AKG K702 + Denon DRA-F107DAB+Denon DCD-F107+McGrey BSS265, Audioquest Dragonfly Black 1.5 + Sony MDR-EX450APH
Monitor
LG 24MP55HQ-P IPS
OS
Microsoft Windows 10 Pro
Браво за рецезијата.Телефонот изгледа е best buy за нов телефон.не ме бендисва тоа што е долг малку како рамка за слика ми личи, нексусот има поубав дизајн и скоро иста големина дисплеј.
 

Necromancer

Unstoppable
24 февруари 2012
3,395
3,950
Скопје
Одлична рецензија Сале, супер сработено и опишано. Од она што видов, не ми се допаѓа камерата.

Цената за оваков телефон можеби е малку висока, со оглед дека треба да се види каква поддршка ќе има понатаму од производителот.

И благодарност до Анхоч за отстапување на телефонот за рецензија.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,380
10,427
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Како сте задоволни општо од Gigabyte телефониве?
 
 • Ја почнал/а темата
 • #22

SaleSk

Arzt
20 април 2007
4,605
5,157
Додека го користев, телефонот не ми направи никаков проблем. Значи се функционираше одлично. Некој постојан корисник ако може ке сподели искуство.
 

NanoCell

Gaining Experience
10 октомври 2011
355
408
Дали некој го има купено телефонов за да сподели искуство од користење на релативно подолг период ?

Исто така доколку некој имал можност да го користи овој телефон и LG G2 би било корисно да го искаже своето мислење во разликата во перформанси и дали е исплатлива заштедата во однос на губитокот на процесорска брзина кај Gigabyte-от.

Благодарам за информациите ,
Џими
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,708
Мислења
830,939
Членови
28,700
Најнов член
Ahil123
На врв Дно