• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Gigabyte GeForce RTX 3060

  • Ја почнал/а темата
  • #1

GalaxyLoading

Intern
19 јануари 2021
4
1
Скопје
Дали некој нешто знае во однос со оваа графичка како, кога ќе искочи во продажба, цената која ќе е итн...???
 

Ребро

Intern
18 ноември 2016
33
33
Спреми се бубрег да платиш тоа се знае
Моја проценка за цена на картицава е дека ќе биде околу 31.000 мкд (cca 500 eur).
Според карактеристиките треба да биде некаде со 2060 Super која беше на исто ценовно ниво.

330$ MSRP е препорачаната цена во USA.

За МК:
Препорачаната цена во EUR (330eur)
+ 30eur за карица од некој од партнерите со поасално ладење.
+ 50eur набавна и маржи за пазар кој конзумира значително помал број картици од USA.
+ 100eur заради недостатоткот на залиха и побарувачката за крипто-мајнинг.

330 + 30 + 50 + 100 = 510 eur.

Инаку реална цена на картицата би требало да е 22.000 - 24.000 денари (Колку што беше 2060-ката).
 

Fredy

Unstoppable
12 октомври 2014
959
2,412
Skopje
Fredy's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7-8700K @5.Ghz /Noctua D14
Motherboard
ASrock Taichi Z370
Storage
970 evo plus 500gb + Kingston A2000 NvMe 1Tb + SSD Samsung 850 pro 256gb
PSU
EVGA SuperNova 750 G3
RAM
2x 8GB DDR4 Kingston HyperX Fury Black @3000Mhz
Video card
MSI 3070 Gaming Trio X
Case
NZXT s340 Elite
Mouse
Logitech G502 Proteus Spectrum
Keyboard
G.Skill Ripjaws KM780 RGB cherry mx brown
Audio
Sennheiser HD 518 + Kurzweil KS40A
Monitor
Asus RoG PG279Q 1440p 165Hz IPS
OS
Windows 10 Pro
Моја проценка за цена на картицава е дека ќе биде околу 31.000 мкд (cca 500 eur).
Според карактеристиките треба да биде некаде со 2060 Super која беше на исто ценовно ниво.

330$ MSRP е препорачаната цена во USA.

За МК:
Препорачаната цена во EUR (330eur)
+ 30eur за карица од некој од партнерите со поасално ладење.
+ 50eur набавна и маржи за пазар кој конзумира значително помал број картици од USA.
+ 100eur заради недостатоткот на залиха и побарувачката за крипто-мајнинг.

330 + 30 + 50 + 100 = 510 eur.

Инаку реална цена на картицата би требало да е 22.000 - 24.000 денари (Колку што беше 2060-ката).
Може ама 2022 година,здравје.

Sent from my SM-G975U using Tapatalk
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
9,984
15,814
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Под 600 евра не очекувам да биде ако појави зимово/пролетва некаде на залиха.
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
9,984
15,814
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,054
Мислења
837,662
Членови
28,980
Најнов член
Silencio
На врв Дно