1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Проценка Gigabyte GeForce 960 - 4Gb

Дискусија во форумот 'Продавам' започната од Astro, 14 Февруари 2019.

 1. VerifiedUsers Overlay
  Astro

  Astro
  Guru

  6,030
  8,165
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  На Lazarko му/ѝ се допаѓа ова.
 2. VerifiedUsers Overlay
  Вајкинг

  Вајкинг
  Practice makes perfect

  1,011
  1,153
  9 Јуни 2015
  Машко
 3. dzunko

  dzunko
  Gaining Experience

  310
  241
  26 Септември 2007
  Машко
 4. VerifiedUsers Overlay
  Astro

  Astro
  Guru

  6,030
  8,165
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Ја ставам на продажба за 5000. Ги имам и кутиите оригинал.
   
  На Jovan2389 и Lazarko им се допаѓа ова.
 5. StefAngel

  StefAngel
  On your way to fame

  948
  582
  28 ноември 2015
  Машко
  RX 570 дупло побрза за 5500 оваа карта за 10% помала цена. Не ми се јасни проценкиве.
   
 6. VerifiedUsers Overlay
  Вајкинг

  Вајкинг
  Practice makes perfect

  1,011
  1,153
  9 Јуни 2015
  Машко
  RX 570 не е дупло побрза, понеефикасна е и тие што се 5500 се копани
   
  enes.s1, Astro, dzunko и на уште 1 им се допаѓа ова.
 7. zipi123

  zipi123
  Gaining Experience

  377
  315
  14 Јануари 2016
  Машко
  Епа Rx570 е копана затоа е таа цена.Кога гледаме веќе така 750ти се продава за 3000, 670ката 4000 , која би била реланата цена за графичкава според тебе? 90% од новите наслови графичкава ги тера ако не и 100%, нормално со послаби сетинзи.
   
  На Sludge.Factory му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Sludge.Factory

  Sludge.Factory
  On your way to fame

  537
  738
  7 Февруари 2014
  Машко
  Stomatolog
  5000 е ок, понова е од мојата 670, иако за 10тина проценти послаба. Едноставно од секогаш нвидиа си држеле цени. рх 570 е дупло појака и од 1050, па се продаваат за иста цена.
   
 9. VerifiedUsers Overlay
  Вајкинг

  Вајкинг
  Practice makes perfect

  1,011
  1,153
  9 Јуни 2015
  Машко

  Gtx 960 10% послаба од gtx 670..? Не би рекол
   
 10. Sludge.Factory

  Sludge.Factory
  On your way to fame

  537
  738
  7 Февруари 2014
  Машко
  Stomatolog
  грешка, мислев огласува 950. my bad
   
 11. VerifiedUsers Overlay
  Astro

  Astro
  Guru

  6,030
  8,165
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  И јас мислам 5000 е реална проценка. Нова картицата беше 14.000. ПОловна само што завршена гаранција цената веднаш паѓа на пола, no questions asked. Минус 30% технолошка застареност излегува тамам 5000 денари. Сите наслови се возат на 1080 на high/medium. Така да би рекол реална проценка според перформанси 7000 денари, но бидејчи 1050 е 5% послаба, ама 30% поефикасна такоѓе 5000.
   
  На zipi123 му/ѝ се допаѓа ова.
 12. ileste

  ileste
  Gaining Experience

  1,250
  306
  26 Јануари 2012
  Ja ne bi rekol deka 5000 e fer cena maks 3500-3800 so ogled deka ima 1050ti gaming x za 7000 den so garancija od gojdo ja ako kupuvam kaj bile uste 2000 kaj ne bile I ke si bidam raat baska I na napojuvanje ke zastedam so 1050ti
   
  На gOJDO и Rukfash им се допаѓа ова.
 13. Sludge.Factory

  Sludge.Factory
  On your way to fame

  537
  738
  7 Февруари 2014
  Машко
  Stomatolog
  Друже како бе 3500? па картата има исти перформанси со 1050 ти, која кажа дека е 7000. Како упола цена за исти перформанси. И не сите имаат да дадат 7000 денари за таа карта. Некој баш си вели, еј исти перформанси со 1050ти, но за 2000 денари поефтино. Таман да можам да си ја купам!
   
  На Astro и Вајкинг им се допаѓа ова.
 14. VerifiedUsers Overlay
  Вајкинг

  Вајкинг
  Practice makes perfect

  1,011
  1,153
  9 Јуни 2015
  Машко
  дури и 950 не е 10% послаба од GTX 670..
   
 15. VerifiedUsers Overlay
  gOJDO

  gOJDO
  Epic

  8,429
  11,017
  23 Јануари 2008
  Манга
  [​IMG]
  MSI GTX 1050 Ti Gaming X 4 GB Review
  1050TI e за 20% побрза во просек од GTX 960
  [​IMG]
  при што GTX960 троши и грее за 50% повеќе од 1050TI

  Не е етички да ја споредувам со картичката која јас ја продавам, ќе испадне дека ја девалвирам 960-ката. Но ако ги земеме во предвид староста(и временски и моделски) на двете, како и гаранцијата (која се нафатија од ТДК да ја уважат и да дадат нов лист), 960-ката би требало да има цена помала од 4500. Сепак, сметам дека како производ 960-ката може да брка работа за елементарен гејминг, па така на пазарот би отишла по цена од 4500 до 5000 денари(со малку среќа).
   
  На Rukfash и Sludge.Factory им се допаѓа ова.
 16. Sludge.Factory

  Sludge.Factory
  On your way to fame

  537
  738
  7 Февруари 2014
  Машко
  Stomatolog
  Аха, да баш така е
  111.PNG
   
 17. zipi123

  zipi123
  Gaining Experience

  377
  315
  14 Јануари 2016
  Машко
  ako ovaa e 3500-3800 togas 750ti kolku treba da se prodava spored tebe?
   
 18. VerifiedUsers Overlay
  Astro

  Astro
  Guru

  6,030
  8,165
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  GeForce 960 со 4Gb RAM за елементарен гејминг?

  Со оваа картица повеќето наслови се возат на FH со Medium to High детали. F1-2018 ja vozam na Ultra so 75 frejma, Civilization 5 на Ultra, World of Tanks на Ultra so 90 frejma.
   
  На Jovan2389 и Sludge.Factory им се допаѓа ова.
 19. TylerMkD

  TylerMkD
  Unstoppable

  2,001
  3,283
  7 ноември 2014
  Машко
  Знаеш дека за гојдо е No 4K = No party. Добар дечко си ти, ќе ја шитнеш за 5к си вреди.
   
  На Astro и Sludge.Factory им се допаѓа ова.
 20. VerifiedUsers Overlay
  Astro

  Astro
  Guru

  6,030
  8,165
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL

  Лајк.... сеа уште некој да ја купи. Ајде народе навали. Цена 5000, шо сакате гратис? Имам јаболки планински, давам 2 јабуки гратис.
   
  stefan166, Rukfash, Jovan2389 и на уште 1 им се допаѓа ова.
 21. StefAngel

  StefAngel
  On your way to fame

  948
  582
  28 ноември 2015
  Машко
  А што има врска дали е копана или не е копана, графичката работи или не нема тука што друго.
  Перфомансите се битни не дали е копана или не.
   
  На Sliderr му/ѝ се допаѓа ова.
 22. zipi123

  zipi123
  Gaining Experience

  377
  315
  14 Јануари 2016
  Машко
  Па у ред али ако бидеме на тоа работи не работи што правиме ако после недела дена се расипе?
   
 23. VerifiedUsers Overlay
  Mao

  Mao
  Gaining Experience

  769
  333
  5 Јуни 2007
  Машко
  Ako se rasipe znaci do kopanjeto e ?
   
  На Sliderr му/ѝ се допаѓа ова.
 24. StefAngel

  StefAngel
  On your way to fame

  948
  582
  28 ноември 2015
  Машко
  20-30 вати повеќе за 100% подобри перфоманси... Како не е поефикасна лол.
   
 25. zipi123

  zipi123
  Gaining Experience

  377
  315
  14 Јануари 2016
  Машко
  a od sto moze da e? od cista mira sigurno ne :)
   

Сподели

Вчитување...