1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Gigabyte B360M - H BIOS

Дискусија во форумот 'Процесори, матични плочи и меморија' започната од The Geek Boy, 23 Јули 2019.

 1. The Geek Boy

  The Geek Boy
  Gaining Experience

  593
  232
  9 Август 2018
  Машко
  Епа,средував нешто PC, му ставив SSD, ово - оно, инсталирав драјвери, се топ и видов дека треба и BIOS да се апдејтира.
  Е сега,јас претходно BIOS имам апдејтирано ама само на HP уреди, и тоа на пракса кога бев, преку HP Support Assistant.
  Гледам кај Gigabyte малце софтверот им е измешан со 300 непотребни ствари, али тоа е.
  Screenshot_1.png
  на сликава ми искачаат разни верзии на BIOS, и по правило би требало да ја симнам најновата,али пошто никад мануелно немам симнувано за BIOS апдејт, дали ќе треба да ги симнам пр. од F2 се по ред до F13, или само најновата верзија???
  И дали кога ќе апдејтирам BIOS ќе ми ги врати опциите у BIOS на default??
  p.s еве линк од верзиите за тој BIOS, ако не се гледа убаво на сликата:
  B360M GAMING HD (rev. 1.0) | Motherboard - GIGABYTE Global
   
 2. Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  4,274
  3,569
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Симни ја само најјновата верзија.
  Инаку да , ке ти ги врате опциите на дифолт во биос и ке треба наново да ги сетираш .
   
  На The Geek Boy му/ѝ се допаѓа ова.
 3. MasteR_#0

  MasteR_#0
  Unstoppable

  2,705
  2,309
  14 Декември 2010
  Машко
  Имаш потреба од апдејт на BIOS или чисто дека има понова верзија?

  Ако не се работи за нова платформа со позначајни промени како Ryzen 1/3 па редовно да има апдејти за да се средат багови и стабилност, или ако немаш вистинска потреба - пр. поддршка за нови процесори, можеш повеќе главоболки да добиеш него бенефит.

  Ако сепак сакаш да апдејтираш само ради верзијата, детално изгуглај и излистај форуми за евентуални проблеми поготово со конфигурација слична на твојата.
   
  На Sliderr и The Geek Boy им се допаѓа ова.
 4. Arkturus

  Arkturus
  Gaining Experience

  266
  213
  17 Јануари 2013
  Машко
  Што е ова со меморијава, еден ден најава дека ќе поскапува друг ден дека ќе поевтинува

  Sent from my T10(E3C6) using Tapatalk
   

Сподели

Вчитување...