1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Gigabyte B360M - H BIOS

Дискусија во форумот 'Процесори, матични плочи и меморија' започната од The Geek Boy, 23 Јули 2019.

1. The Geek Boy

The Geek Boy
    Gaining Experience

485
    189
    9 Август 2018
    Машко
    Епа,средував нешто PC, му ставив SSD, ово - оно, инсталирав драјвери, се топ и видов дека треба и BIOS да се апдејтира.
    Е сега,јас претходно BIOS имам апдејтирано ама само на HP уреди, и тоа на пракса кога бев, преку HP Support Assistant.
    Гледам кај Gigabyte малце софтверот им е измешан со 300 непотребни ствари, али тоа е.
    Screenshot_1.png
    на сликава ми искачаат разни верзии на BIOS, и по правило би требало да ја симнам најновата,али пошто никад мануелно немам симнувано за BIOS апдејт, дали ќе треба да ги симнам пр. од F2 се по ред до F13, или само најновата верзија???
    И дали кога ќе апдејтирам BIOS ќе ми ги врати опциите у BIOS на default??
    p.s еве линк од верзиите за тој BIOS, ако не се гледа убаво на сликата:
    B360M GAMING HD (rev. 1.0) | Motherboard - GIGABYTE Global

2. Pane24

Pane24
    Unstoppable

4,049
    3,013
    31 oктомври 2012
    Машко
    Копач на етериум
    Симни ја само најјновата верзија.
    Инаку да , ке ти ги врате опциите на дифолт во биос и ке треба наново да ги сетираш .

На The Geek Boy му/ѝ се допаѓа ова.
  3. MasteR_#0

MasteR_#0
    Unstoppable

2,688
    2,262
    14 Декември 2010
    Машко
    Имаш потреба од апдејт на BIOS или чисто дека има понова верзија?

Ако не се работи за нова платформа со позначајни промени како Ryzen 1/3 па редовно да има апдејти за да се средат багови и стабилност, или ако немаш вистинска потреба - пр. поддршка за нови процесори, можеш повеќе главоболки да добиеш него бенефит.

Ако сепак сакаш да апдејтираш само ради верзијата, детално изгуглај и излистај форуми за евентуални проблеми поготово со конфигурација слична на твојата.

На Sliderr и The Geek Boy им се допаѓа ова.
  4. Arkturus

Arkturus
    Gaining Experience

222
    101
    17 Јануари 2013
    Машко
    Што е ова со меморијава, еден ден најава дека ќе поскапува друг ден дека ќе поевтинува

Sent from my T10(E3C6) using Tapatalk

Сподели

Вчитување...