Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
 • Важно
  Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
  Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!
 • Хеј Гостин сакаш да отвориш нов оглас, но не можеш да го сториш тоа?
  Најверојатно си пропуштил дека е активиран нов сервис наречен ИТ Огласник Ѕирни го тука и ако сакаш да прочиташ повеќе, да дадеш некаква идеа, пофалба или критика за истиот куцни ни тука будно ја следиме темата и одговараме на вашите пораки.

  Со почит,
  Вашиот ИТ.МК

Продадено Gigabyte 1070 G1 Gaming 8GB

Статус
Затворена за нови мислења.

nikigo

Gaining Experience
6 март 2013
278
279
nikigo's setup  
Processor & Cooler
XEON X5660@4GHz Noctua NHD14
Motherboard
Gigabyte GA-X58A-UD7 (rev. 1.0)
Storage
2xLiteonit 120GB RAID0, WD10EZEX
PSU
Cooler Master V700
RAM
6 x 2GB Kingston HyperX 1600
Video card
GIGABYTE GTX 1070 G1 Gaming
Case
Coolermaster HAF XB
Mouse
Logitech MX518
Keyboard
IBM Model M
Audio
Steinberg UR12, Raspberry Pi HiFiBerry, Yamaha AS-500, JBL Studio 530, Pioneer HPM50, Grado SR-60
Monitor
DELL U2312HM
OS
Windows 7
nikigo додаде нов оглас:

Gigabyte 1070 G1 Gaming 8GB - 10.000 ден.

Се продава графичката од насловот. Купена е од форумов пред 3 години и не сум ја користел за копање. Сменета е паста arctic mx4 и нови термални падови пред 7 дена.

Видете го целиот оглас...
 

UnderMyRules

Gaining Experience
27 ноември 2008
745
247
UnderMyRules's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5600x 4.7GHZ with undervolt
Motherboard
ASUS PRIME B550M-A
Storage
970 evo PLUS 1TB
PSU
CoolerMaster 650w GOLD MW
RAM
32gb(2x16gb) Kingston Renegade Fury 3600MHZ
Video card
ASUS DUAL RX 6600XT 8GB
Case
COOLER MASTER TD500
Mouse
Logitech g305 wireless lightspeed
Keyboard
Logitech G413 CARBON
Audio
Sharkoon B1
Monitor
BENQ ZOWIE 24" 2411K 144hz
OS
WINDOWS 10 x64
Највеќе мразам да коментирам на оглас ако не сум заинтересиран, но сакав само да прашам бидејќи на повеќе огласи имам приметено делот каде што се нагласува дека никад не е користена за копање, а се менуваат пасти и падови за потоа одма да се продава. Искрено тематикава ми нема смисла стварно ако можеш да ми појасниш конкретно зашто менуваш пасти и падови се малтретираш за потоа одма да ја продадеш?
 

Pane24

Mariovec
31 октомври 2012
6.374
7.302
Скопје
www.facebook.com
Највеќе мразам да коментирам на оглас ако не сум заинтересиран, но сакав само да прашам бидејќи на повеќе огласи имам приметено делот каде што се нагласува дека никад не е користена за копање, а се менуваат пасти и падови за потоа одма да се продава. Искрено тематикава ми нема смисла стварно ако можеш да ми појасниш конкретно зашто менуваш пасти и падови се малтретираш за потоа одма да ја продадеш?
Тоа е дел од редовното одржување на картата.
Зашто ти мењаш редовно паста на процесорот и го чистеш ладнакот?
 

goce03

Unstoppable
20 јануари 2015
1.565
3.154
Skopje
goce03's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-10500
Motherboard
ASUS PRIME B460M-A
Storage
SSD Kingston NVMe A2000 1TB /HDD Toshiba P300 2 TB
PSU
Cooler Master MWE 600W White
RAM
2x8 DDR4 Kingston HyperX Predator
Video card
INNO3D RTX 2060 SUPER
Case
CoolerMaster Case K350
Monitor
HP EliteDisplay e232
OS
Win 10
Не мора да значи дека ако и се сменети падови и термална непосредно пред продажба дека е копана. Ова е 5-6 години стара карта и воопшто да не била копана без да се заменат падовите/паста секако ќе има проблем со температури.
 

UnderMyRules

Gaining Experience
27 ноември 2008
745
247
UnderMyRules's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5600x 4.7GHZ with undervolt
Motherboard
ASUS PRIME B550M-A
Storage
970 evo PLUS 1TB
PSU
CoolerMaster 650w GOLD MW
RAM
32gb(2x16gb) Kingston Renegade Fury 3600MHZ
Video card
ASUS DUAL RX 6600XT 8GB
Case
COOLER MASTER TD500
Mouse
Logitech g305 wireless lightspeed
Keyboard
Logitech G413 CARBON
Audio
Sharkoon B1
Monitor
BENQ ZOWIE 24" 2411K 144hz
OS
WINDOWS 10 x64
Тоа е дел од редовното одржување на картата.
Зашто ти мењаш редовно паста на процесорот и го чистеш ладнакот?
Многу добро знам зашто се мењаат и која придовка има од истите, повеке ми дојде чудно бидејки барем на 10 различни огласи имам прочитано истиот текст па затоа ми падна чудно.
 

stefan_mkd

On your way to fame
18 март 2015
769
584
Многу добро знам зашто се мењаат и која придовка има од истите, повеке ми дојде чудно бидејки барем на 10 различни огласи имам прочитано истиот текст па затоа ми падна чудно.
Се топат падовите со тек на време. Редовно сервисирање, како масло во автомобил е тоа
 

Pane24

Mariovec
31 октомври 2012
6.374
7.302
Скопје
www.facebook.com
Многу добро знам зашто се мењаат и која придовка има од истите, повеке ми дојде чудно бидејки барем на 10 различни огласи имам прочитано истиот текст па затоа ми падна чудно.
И на карта користена само за гејминг тоа термалните падови ко мрсули се топаат... Тие не мора да се мењаат редовно, може и еднаш годишно или на 1.5 година , али термалната паста е таа што побрзо се суше.
 

UnderMyRules

Gaining Experience
27 ноември 2008
745
247
UnderMyRules's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5600x 4.7GHZ with undervolt
Motherboard
ASUS PRIME B550M-A
Storage
970 evo PLUS 1TB
PSU
CoolerMaster 650w GOLD MW
RAM
32gb(2x16gb) Kingston Renegade Fury 3600MHZ
Video card
ASUS DUAL RX 6600XT 8GB
Case
COOLER MASTER TD500
Mouse
Logitech g305 wireless lightspeed
Keyboard
Logitech G413 CARBON
Audio
Sharkoon B1
Monitor
BENQ ZOWIE 24" 2411K 144hz
OS
WINDOWS 10 x64
Се топат падовите со тек на време. Редовно сервисирање, како масло во автомобил е тоа
Друже баш тоа ми е поентата, исто како огласите за коли што се сервис направен пред 2 дена фулл се живо сменето а продава колата и сваќаш дека дечкото ништо не направил сервис кога ке ја видиш на лице место.

ЕДИТ: Забегавме со офф топик не ми беше намерата хејт кон огласов, со среќа продажбата!
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
9.405
14.643
Друже баш тоа ми е поентата, исто како огласите за коли што се сервис направен пред 2 дена фулл се живо сменето а продава колата и сваќаш дека дечкото ништо не направил сервис кога ке ја видиш на лице место.

ЕДИТ: Забегавме со офф топик не ми беше намерата хејт кон огласов, со среќа продажбата!
На форумов сме претежно ентузијасти. Поголема е шансата 50% од луѓето на форум да мењаат падови на графички отколку 2% од оние рандом на пазар3.
Еве јас на пример сменив пред пар месеци на RX570 и на GTX 1060 и имам намера едната да ја продадам па да купам некоја појака. 1060-ката Пане ја копал пред 3 години па после јас ја користев само за гејминг и е во одлична состојба. Температурите паднаа за 5-7 степени откако ставив Arctic падови и МХ-5, кај RX570 паднаа дури 8 степени.

А ако мислиш дека ете патови и паста ќе сокријат некој дефект кој графичката го има, баш и не гледам начин како би било тоа можно. Ќе ја купиш, ќе ја ставиш на Burn-In тест саат време и ако и фали нешто ќе покаже одма.
 

nikigo

Gaining Experience
6 март 2013
278
279
nikigo's setup  
Processor & Cooler
XEON X5660@4GHz Noctua NHD14
Motherboard
Gigabyte GA-X58A-UD7 (rev. 1.0)
Storage
2xLiteonit 120GB RAID0, WD10EZEX
PSU
Cooler Master V700
RAM
6 x 2GB Kingston HyperX 1600
Video card
GIGABYTE GTX 1070 G1 Gaming
Case
Coolermaster HAF XB
Mouse
Logitech MX518
Keyboard
IBM Model M
Audio
Steinberg UR12, Raspberry Pi HiFiBerry, Yamaha AS-500, JBL Studio 530, Pioneer HPM50, Grado SR-60
Monitor
DELL U2312HM
OS
Windows 7
Јас ги немав сменето за цело време додека ја имав. Не гејмам, конфигурацијата ја користам за стримови, лајт едитинг и live конференции (IMAG). Менував конфигурација и решив да ја исчистам и сменам падови. Во добра состојба беше и пастата и падовите, ама веќе кога растурив и ги имав реков ќе мењам. Во меѓувреме излезе комбинација за quadro и графичката е вишок... без вложување, пали вози е картата ;)
 

nikigo

Gaining Experience
6 март 2013
278
279
nikigo's setup  
Processor & Cooler
XEON X5660@4GHz Noctua NHD14
Motherboard
Gigabyte GA-X58A-UD7 (rev. 1.0)
Storage
2xLiteonit 120GB RAID0, WD10EZEX
PSU
Cooler Master V700
RAM
6 x 2GB Kingston HyperX 1600
Video card
GIGABYTE GTX 1070 G1 Gaming
Case
Coolermaster HAF XB
Mouse
Logitech MX518
Keyboard
IBM Model M
Audio
Steinberg UR12, Raspberry Pi HiFiBerry, Yamaha AS-500, JBL Studio 530, Pioneer HPM50, Grado SR-60
Monitor
DELL U2312HM
OS
Windows 7
Резервирано
 

no_retreat

On your way to fame
22 јануари 2011
493
981
На форумов сме претежно ентузијасти. Поголема е шансата 50% од луѓето на форум да мењаат падови на графички отколку 2% од оние рандом на пазар3.
Еве јас на пример сменив пред пар месеци на RX570 и на GTX 1060 и имам намера едната да ја продадам па да купам некоја појака. 1060-ката Пане ја копал пред 3 години па после јас ја користев само за гејминг и е во одлична состојба. Температурите паднаа за 5-7 степени откако ставив Arctic падови и МХ-5, кај RX570 паднаа дури 8 степени.

А ако мислиш дека ете патови и паста ќе сокријат некој дефект кој графичката го има, баш и не гледам начин како би било тоа можно. Ќе ја купиш, ќе ја ставиш на Burn-In тест саат време и ако и фали нешто ќе покаже одма.
Луѓе баш ова и си го мислат. Ако е кратата средена,исчистена, сменети кулери,паста и падови си мислат дека тпа ќе скрие некаков дефект, радо би зеле карта 5 години старс никад не отворена отколку редовно сервисорана.
 

bristlebac

On your way to fame
21 декември 2020
270
768
Skopje
Мојата карта никогаш не е отварана да и сменам паста, мислам дека нема потреба до сега, ако крева температура тогаш ќе и се прави хируршки зафат.
 

goce03

Unstoppable
20 јануари 2015
1.565
3.154
Skopje
goce03's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-10500
Motherboard
ASUS PRIME B460M-A
Storage
SSD Kingston NVMe A2000 1TB /HDD Toshiba P300 2 TB
PSU
Cooler Master MWE 600W White
RAM
2x8 DDR4 Kingston HyperX Predator
Video card
INNO3D RTX 2060 SUPER
Case
CoolerMaster Case K350
Monitor
HP EliteDisplay e232
OS
Win 10
Мојата карта никогаш не е отварана да и сменам паста, мислам дека нема потреба до сега, ако крева температура тогаш ќе и се прави хируршки зафат.
Зависи од повеќе фактори, покрај староста на картата зависи и од :
Самата карта во смила на квалитетот на изработка на ладилникот/фановите како и квалитетот на падовите/пастата. Од начинот на користење, па дури од куќиштето дали има доволно проток на воздух и дали редовно се чисти.
За карта која не се копа во зависност од погорниве фактори би рекол треба да се менуваат падови/паста на секој 2-3 годни, колку што е и просечна гаранција.
 

Pane24

Mariovec
31 октомври 2012
6.374
7.302
Скопје
www.facebook.com
Ako ne gree i ne prave problem u temperaturi zasto da bi se otvorala?
Nekoi pati i custom pastata denes smeneta utre moze da naprave problem i da pregreva grafickata pak.
Jas bi zemal karta od covek sto ima poznavanje i sto e otvorena.
Ali od tie sto ne gi poznavam nekako sube ke mi bide da zemam otvorena karta.
 

DemoUser

Баниран/a
27 април 2010
1.457
1.629
Скопје / Автокоманда
Jас затоа го чекам @Pane24 да ми продаде една 3090 затоа што знам од кого ќе земам и ќе гејмам на неа уште 3 години....
Се што може да ми каже е смени и терманла паста и падови и тоа е тоа и зачисти ја знам дека не е ГОРЕНА ДО СМРТ
Знам дека ги чува и пази и мази затоа што не видов ниеден до сега да се жали од на пане картите сите што купија по 3000 и 6000 денари.
 

nikigo

Gaining Experience
6 март 2013
278
279
nikigo's setup  
Processor & Cooler
XEON X5660@4GHz Noctua NHD14
Motherboard
Gigabyte GA-X58A-UD7 (rev. 1.0)
Storage
2xLiteonit 120GB RAID0, WD10EZEX
PSU
Cooler Master V700
RAM
6 x 2GB Kingston HyperX 1600
Video card
GIGABYTE GTX 1070 G1 Gaming
Case
Coolermaster HAF XB
Mouse
Logitech MX518
Keyboard
IBM Model M
Audio
Steinberg UR12, Raspberry Pi HiFiBerry, Yamaha AS-500, JBL Studio 530, Pioneer HPM50, Grado SR-60
Monitor
DELL U2312HM
OS
Windows 7
Назад на продажба.
 

nikigo

Gaining Experience
6 март 2013
278
279
nikigo's setup  
Processor & Cooler
XEON X5660@4GHz Noctua NHD14
Motherboard
Gigabyte GA-X58A-UD7 (rev. 1.0)
Storage
2xLiteonit 120GB RAID0, WD10EZEX
PSU
Cooler Master V700
RAM
6 x 2GB Kingston HyperX 1600
Video card
GIGABYTE GTX 1070 G1 Gaming
Case
Coolermaster HAF XB
Mouse
Logitech MX518
Keyboard
IBM Model M
Audio
Steinberg UR12, Raspberry Pi HiFiBerry, Yamaha AS-500, JBL Studio 530, Pioneer HPM50, Grado SR-60
Monitor
DELL U2312HM
OS
Windows 7
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
47.122
Мислења
975.069
Членови
35.428
Најнов член
sefeee
На врв Дно