• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Gigabit сетирање

Глупав

On your way to fame
20 април 2008
905
550
Глупав's setup  
OS
Windows; MacOS; Linux
Имам Gigabit Router ,
Motherboard која подржува Gigabit net,
како и Network Storage исто кој подржува Gigabit.

Прашањето ми е следно :
На кој начин да искористам Gigabit можности ?
Претпоставувам дека е некое сетирање во Windows 10
бидејќи LAN портата не свети зелено
што е знак дека би се искористувал Gigabit-на мрежа.

Моментално трансфер на податоци оди до 10MB/s
што значи дека не се искористуваат Gigabit можности.
(Иако се подобри перформансите од претходниот router,
сепак не се тоа што може да биде и што го очекував.)
 

DrMTR

Guru
27 март 2014
6,860
6,883
www.mikrotikmacedonia.net
Како тестираш?

КАБЕЛ - КАБЕЛ ?
КАБЕЛ - ВИФИ ?

Со тоа што велиш дека префрла 10МБ/с тоа тие е максимумот на 100mbps мрежа, а ти велиш гигабит.

Провери кај тебе во мрежната да не е сетирано некаде да е сетирано лимит на конекција?
 

Daniel86

Guru
28 мај 2013
2,942
7,761
Скопје, Карпош 1
www.facebook.com
Daniel86's setup  
Processor & Cooler
i7 3770 & Cooler Master Hyper 612 V2
Motherboard
Asus P8Z77-V PRO
Storage
Samsung 860 EVO 250GB & WD Blue WD10EZEX 1TB
PSU
Cooler Master-Silent Pro Gold 600W
RAM
Geil 2x8GB
Video card
Asus R7 250 2GDDR5 & Intel HD 4000
Case
Deepcool Tesseract SW Black/Blue
Mouse
Logitech MX1000
Keyboard
Verbatim KU-0725
Audio
Realtek ALC887 & Kenwood KRF-V5020 + Kenwood LS76
Monitor
Philips 222EL
OS
Windows 7 Ultimate SP1 x64 И НЕ ГО МЕЊАМ!!!
Вака намести

8IqIKN8.png


Или вака

fAawvbK.png
 

Глупав

On your way to fame
20 април 2008
905
550
Глупав's setup  
OS
Windows; MacOS; Linux
Благодарам до сите за брз одговор...
Пробано беше веќе со тоа Speed & Duplex и при таа промена губав секаква мрежа.
Требаше веднаш да ми текне дека е до кабелот.
Сега е со 5e кабел и оди со 550Mb/s некаде што е прилично задоволувачки.
NOTE: Тестирано е кабел-кабел.
 

Глупав

On your way to fame
20 април 2008
905
550
Глупав's setup  
OS
Windows; MacOS; Linux
Да, копирање на фајлови меѓу MyCloud и PC оди со 550Mb/s.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
8,042
11,530
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Па добро, не е чудно да има трансфер со 55мб/с од причина што хард дисковите можеби се полни или пак бавни. Во идеален случај преку гигабитна мрежа би можело да има трансфер докај 115мб/с. Толку имам јас меѓу два сервери со SSD-а кога копирам крупни фајлови меѓусебно. Свичот е ТП_линк некој си таму Low budget.

Да, копирање на фајлови меѓу MyCloud и PC оди со 550Mb/s.

Или мислиш на 550mbit/s или 55mb/s. И во едиот и во другиот случај си океј :)
 

ARMac

Guru
2 октомври 2010
8,182
9,848
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Што е тоа MyCloud? Мислиш на оние зезанциине на Western Digital? Ако да, тогаш толку му е на дискот и уредот како целина. Ако имаш raid0 или добар SSD, закачени на добар bus и на двете страни ондак можеш да видиш перформанси помеѓу 80-100 мб/с со тоа што нешто се губи на TCP overhead каде улога игра и големината на пакетите.
 

Глупав

On your way to fame
20 април 2008
905
550
Глупав's setup  
OS
Windows; MacOS; Linux
Знам дека процесор е побрзо од RAM што е побрзо од SSD што е побрзо од Sata HDD штое побрзо од USB и LAN.
MyCloud-от го користам како backup решение.
(Секој оној што се изгрел неколку пати сигурно има такво некое решение.)
Моментално мислам дека то ми е најприфатливо (најекономично и најпрактично) решение за Backup на PC.
Можеби и RAID не е лошо решение, но кога беше купен MyCloud-от немав MB која поддржува RAID.
NOTE: Во секој случај служи и за стримување на Media кон ТВ.
 

ARMac

Guru
2 октомври 2010
8,182
9,848
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Па јас не ти реков не го користи или дека не чини, само посочив каде е проблемот и дека толку може. Според одговорот најверојатно тренав дека е WD уред со WD Green внатре така?
 

Глупав

On your way to fame
20 април 2008
905
550
Глупав's setup  
OS
Windows; MacOS; Linux
Е тука си во право дека е зезанција,
бидејќи не е модуларен, ако може така да се каже,
не се заменува HDD-то внатре како на некои понови верзи на MyCloud,
туку е целосна кутија која не се отвара (физички, а сепак има SSH пристап и FTP пристап).
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
8,042
11,530
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64

flashgordon007

On your way to fame
15 септември 2012
716
715
Па добро, не е чудно да има трансфер со 55мб/с од причина што хард дисковите можеби се полни или пак бавни. Во идеален случај преку гигабитна мрежа би можело да има трансфер докај 115мб/с. Толку имам јас меѓу два сервери со SSD-а кога копирам крупни фајлови меѓусебно. Свичот е ТП_линк некој си таму Low budget.Или мислиш на 550mbit/s или 55mb/s. И во едиот и во другиот случај си океј :)

Еве што известува LAN Speed Test програмот за мојата домашна мрежа (LAN Speed Test (Lite) v1.3.1 (Free) можете да го симнете од оваа локација: http://www.totusoft.com/downloads.html):

Version 1.3.2
OS Version: Windows 7
Processor: Intel(R) Core(TM) i7-3770 CPU @ 3.40GHz
Date: 12/31/2015
Time: 17:49:28
Program Parameters: 0
High Performance Timer: 0.0000003009

Test File: \\DISKSTATION\download\NW_SpeedTest.dat
Write Time = 1.3111792 Seconds
Write Speed = 122.0275680 Mbps
Read Time = 0.4215196 Seconds
Read Speed = 379.5790400 Mbps

врската меѓу двата уреди оди преку Linksys SE2500 свич и HUAWEI HG8245H од телеком. Сите кабли се Cat 6.

Каква е ситуацијата кај вас?
 

Isak Keyten

Practice makes perfect
25 ноември 2014
1,128
1,267
Скопје
Isak Keyten's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-4460 Processor 6M Cache, 3.20 GHz Haswell 22nm Technology
Motherboard
ASUS H81M-K (SOCKET 1150)
Storage
Samsung SSD 850 PRO 120GB
PSU
Thermaltake TR2 Bronze 700W
RAM
Kingston HyperX DDR3 8GB 1600Mhz Single-channel
Video card
ASUS AMD Radeon R9 280x 3072MB
Mouse
Micfosoft IntelliMouse Optical 1.1 Black
OS
macOS Sierra - 10.12.1

Astro

Epic
20 јуни 2012
8,042
11,530
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64

Isak Keyten

Practice makes perfect
25 ноември 2014
1,128
1,267
Скопје
Isak Keyten's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-4460 Processor 6M Cache, 3.20 GHz Haswell 22nm Technology
Motherboard
ASUS H81M-K (SOCKET 1150)
Storage
Samsung SSD 850 PRO 120GB
PSU
Thermaltake TR2 Bronze 700W
RAM
Kingston HyperX DDR3 8GB 1600Mhz Single-channel
Video card
ASUS AMD Radeon R9 280x 3072MB
Mouse
Micfosoft IntelliMouse Optical 1.1 Black
OS
macOS Sierra - 10.12.1
Ти ми кажуваш како пишува во книгите од дедо Ное :)
А ако е напишано со мали букви? mb = mb?
Значи mb/s и mbit/s
Мега не се пишува со мало М
Гига не се пишува со мало Г

мало “м“ е ознака за мили
МW = мега ват
mW = мили ват

Помалите единици од Мега се пишуваат со мала пр. k = кило
kB = кило бајт
kb = кило бит
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
8,042
11,530
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Ама ти сега мене ми објаснуваш ко да сум јас во заблуда. Јас знам како е по некое правило, сум го студирал тоа пред 16 години.
 

flashgordon007

On your way to fame
15 септември 2012
716
715
Деца да не се караме ...
Јадете супа !!!

Ако си ги измеривте (што и да меревте), ајде сега конкретизирајте ја дискусијата. Дадов пример од мојата мрежа. Дајте пример од Вашата мрежа.
 
Последна промена:

Daniel86

Guru
28 мај 2013
2,942
7,761
Скопје, Карпош 1
www.facebook.com
Daniel86's setup  
Processor & Cooler
i7 3770 & Cooler Master Hyper 612 V2
Motherboard
Asus P8Z77-V PRO
Storage
Samsung 860 EVO 250GB & WD Blue WD10EZEX 1TB
PSU
Cooler Master-Silent Pro Gold 600W
RAM
Geil 2x8GB
Video card
Asus R7 250 2GDDR5 & Intel HD 4000
Case
Deepcool Tesseract SW Black/Blue
Mouse
Logitech MX1000
Keyboard
Verbatim KU-0725
Audio
Realtek ALC887 & Kenwood KRF-V5020 + Kenwood LS76
Monitor
Philips 222EL
OS
Windows 7 Ultimate SP1 x64 И НЕ ГО МЕЊАМ!!!
@Isak Keyten @Astro Ај сеа да си ги измерите, ама одма, немој некој покусо да излезe. Кој има покус, тој е во право :eek:h: ај да ве видам :D
Шо се расправате не ми е јасно, ќе се испотепате за мочано мислење или кој да биде во право.... море терајте си живот :) глејте да ви се дига и тоа е тоа :eek:h: и онака е решен проблемот, ебате хахахаха
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
8,042
11,530
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Абе кој се расправа кој да биде у право? Ја знам дека сум во право, башка не ссе расправаме и двајцата сме у право хахаха.

Е сега мене најверојатно ми е поголем ама тоа останува да се докаже ако некому е толку битно хахаха
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
44,069
Мислења
871,240
Членови
30,405
Најнов член
FenomenX
На врв Дно