• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

GIF animacii

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2,599
65
andrijeski.net
Adobe ImageReady, бидејќи Adobe го купија Macromedia, развојот на ImageReady е прекинат па сега оваа функција ја врши Adobe Fireworks

И двата програми би ти завршиле работа. Има и многу други програми, дел од нив и бесплатни. Знам дека првата .gif анимација ја направив во некој програм што се викаше Gif Animator (програмот дури имаше и опција да биде на македонски) :)
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2,422
1,175
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
Стварно добро, едноставно за работа програмче, ако не ти треба нешто посебно за правење. Јас уште го користам кога ми треба анимација од 2-3 слики (само да се менуваат).
 

varelg

Intern
13 декември 2007
67
0
Би го додал тука GIMP, бесплатен е, нема заврзлами со лиценци, стабилен и има посебен пакет за анимација GAP. Анимациите можеш меѓу другите формати, да ги направиш во ГИФ...
MonkeyJam е уште една алтернатива ако се` што сакаш е да ставиш неколку фотографии една по друга за да го создадеш ефектот на анимација. За жал нема извоз во GIF, само во PNG, JPEG и AVI формати...
 

angjeleski

Intern
23 април 2007
202
11
Ако малку го разбираш photoshop ќе направиш и во него анимација. Не е многу сложено
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,802
Мислења
850,717
Членови
29,488
Најнов член
nikojov
На врв Дно