1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Get image custom size [Wordpress]

Дискусија во форумот 'WordPress' започната од Fatal1ty_, 22 Јуни 2019.

 1. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,829
  26,024
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Ај некој wordpress нинџа да помага малку

  Го користам овој темплејт Byblog - Responsive WordPress Blog Theme

  И сеа во него има
  Код:
  add_image_size( 'byblog-carousel', 390, 565, true );
  Мене ми треба оваа големина на слики да ја извадам во custom скрипта која е на ист хостинг.

  За таа цел го користам ова:
  PHP:
  $args = array(
          
  'numberposts' => $post_count,
          
  'orderby' => 'post_date',
          
  'order' => 'DESC',
          
  'post_type' => 'post',
          
  'post_status' => 'publish'
          
  );
      
  $recent_posts wp_get_recent_posts$argsARRAY_A );
      foreach (
  $recent_posts as $key => $post) {
          
  $url_array wp_get_attachment_image_src(get_post_thumbnail_id($post['ID'], 'byblog-carousel'));
          
  $userObj get_userdata($post['post_author']);
          
  $recent_posts[$key]['img_url'] = $url_array[0];

  }
  Кодот погоре дава урл од сликата ама само -150x150.jpg ја сакам да ми даде -390x565.jpg

  btw 390x565 ја има како кропната слика во uploads.
   
 2. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,860
  3,286
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  wp_get_attachment_image методот како втор аргумент прифаќа големина да внесиш, така да тој е методот шо ти треба

  Едит: еве ја дефиницијата на методот  function wp_get_attachment_image( $attachment_id, $size = 'thumbnail', $icon = false, $attr = '' ) {
   
 3. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,829
  26,024
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  $url = wp_get_attachment_image(get_post_thumbnail_id($post['ID'], array(390, 565)));

  Пак вади фиксно 150 на 150
   
 4. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,860
  3,286
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  Пробај вака:
  $url = wp_get_attachment_image(get_post_thumbnail_id($post['ID']));

  Дифолт на вториот аргумент е thumbnail, треба да ти ја врати големината на сликата шо ја додаде со add_image_size
   
 5. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,829
  26,024
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  $url = wp_get_attachment_image( get_post_thumbnail_id($post['ID']));

  Вака ја вади фул сајз
   
 6. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,860
  3,286
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  Пробај пушти го вториот аргумент како стринг, вака:

  '123х456' само замени ги соодветните големини за сликата
   
 7. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,860
  3,286
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  Нема да ти помогни то.види го следново

  By default, WordPress creates up to four images when an image is uploaded, which include:

  thumbnail (150 x 150)

  medium (proportionally sized; 300 x 300 max)

  large (proportionally sized; 640 x 640 max)

  full (original image size)

  Значи треба едно од овие да искористиш

  Едит:

  <?php echo wp_get_attachment_image($attachment_id, array(225,125)); ?>

  Unfortunately, this function will not display an image 225 pixels high and 125 pixels wide. It will instead display the default image size that most closely matches the size specified by the array. In this situation, the thumbnail image would most likely be shown. You can, of course use the add_image_size function to create the size of the image you want.
  Едит 2:

  Ако напрајш add_image_size со големината шо сакаш, тогаш после можиш да ја повикаш со:

  ?php echo wp_get_attachment_image($attachment_id, '225x125'); ?>
   
 8. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,860
  3,286
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
 9. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,829
  26,024
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Не бива, Или ги дава во фул или 150 на 150
   
 10. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,860
  3,286
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  Дали проба со medium?
   
 11. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,829
  26,024
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  пробав сите варијанти не дава.
   
 12. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,860
  3,286
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  Damn, немам во моментов други идеи
   
 13. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,484
  1,802
  5 oктомври 2007
  Машко
  Ај пробај вака, пошто мислам дека арејот го очекува како стрингови.
  <?php echo wp_get_attachment_image($attachment_id, array('225','125')); ?>

  пошто еве на баткава ова му работи
  PHP:
  <?php echo wp_get_attachment_imageget_the_ID(), array('700''600'), "", array( "class" => "img-responsive" ) );  ?>
   
 14. VerGer

  VerGer
  On your way to fame

  734
  678
  9 ноември 2016
  Машко
  ИТ
  ,,,
   
  Последна промена: 23 Јуни 2019
 15. VerGer

  VerGer
  On your way to fame

  734
  678
  9 ноември 2016
  Машко
  ИТ
  Ок проблем ти е што користиш (осакатен) хелпер за кверито.

  направи си квери со Class Reference/WP Query « WordPress Codex место со wp_get_recent_posts() и ќе добиеш се што ти треба ...
   
  На Fatal1ty_ му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,829
  26,024
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Уште ова не е пробано од сите ваши сугестии. Проверувам утре и ќе ве информирам.
   
 17. VerGer

  VerGer
  On your way to fame

  734
  678
  9 ноември 2016
  Машко
  ИТ
  actually ...

  This:
  $url_array = wp_get_attachment_image_src(get_post_thumbnail_id($post['ID'], 'byblog-carousel'));

  Should be this:
  $url_array = wp_get_attachment_image_src(get_post_thumbnail_id($post['ID']), 'byblog-carousel');

  Се друго е ок :D
   
  shooter, marv и на Fatal1ty_ им се допаѓа ова.
 18. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,829
  26,024
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Тоа е тоа... тука сум го грешел!
  Фала ти.
   
  На VerGer му/ѝ се допаѓа ова.
 19. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,484
  1,802
  5 oктомври 2007
  Машко
  Па добро бре синтакс еррор не провери никаде логови ова она. Браво за @VerGer што забележа.

  Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk
   
 20. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,829
  26,024
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Исклучени ерор логови, небитно, завршена рабта уморен мозок јебига.
   
  На marv му/ѝ се допаѓа ова.
 21. Mao

  Mao
  On your way to fame

  1,138
  695
  5 Јуни 2007
  Машко
  Ако може да се вклучам во темава со едно прашање и да се надоврзам:

  Кои скилс ми требаат за да можам да изработам / кастомизирам вордпрес тема?

  php, mysql, javascript... ? Ми треба од некој искусен како еве пример вие што одговоривте на прашањето, со hands on experience :D

  Фала
   
 22. VerGer

  VerGer
  On your way to fame

  734
  678
  9 ноември 2016
  Машко
  ИТ
  затоа не хејтаат PHP .. валидно му враќа првата функција ID на сликата, иако ко аргументи добива втор параметар што не го разбира. А првата функција пак добива само ID и си враќа ко што е предвидено само thumbnail .. нема грешка во синтакса :)
   
 23. VerGer

  VerGer
  On your way to fame

  734
  678
  9 ноември 2016
  Машко
  ИТ
  од само кликање во опции на готова тема, или кликање елементги во визуелен едитор .. па до комплет работа со php, база и javaScript .. зависи што :)
   
 24. Mao

  Mao
  On your way to fame

  1,138
  695
  5 Јуни 2007
  Машко
  Не мислев за кликање во визуелните едитори, туку да се искодира фронт енд на темата. Веројатно има многу опции за работа...
   
 25. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,484
  1,802
  5 oктомври 2007
  Машко
  Не, не. Да имал еррорс уклучено, ќе му јавело заебанција со 2рата заграда.

  Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk
   

Сподели

Вчитување...