Geocities - бесплатен хостинг - немој да користите ни под разно!!!

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2,461
1,256
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
На geocities.com/(со наставка што сакате после /) има бесплатен хостинг да се користи до 15 мб.
НЕМОЈ да го користите ни под разно. Овие неколку дена борби водам со него и со клиентот.

Зошто да не го користите:

1. Си додаваат на страницата десно свои реклами. Реклама како реклама нема да беше проблем ама си додаваат код во страницата и прават хаос со HTML-от и CSS-от во ИЕ.:lut2:

2. Просторот што го нудат е 15мб, ама за еден сат доколку се направи трафик од 4.2 мб, еден саат потоа ќе биде Service Temporarily Unavailable.:lut2:

3. Како функционира ако се редиректира страницата - не прават редирекција на новата локација, туку новата локација ја префрлаат на старата за да бидат присутни и нивните реклами.:lut2:

4. Нема подршка за PHP.:lut2:

5. Ако се додаде бројач на посетители од друг сервис, бројачот е оневозможен да ги прикаже рефералите (од каде дошле посетителите).

6. FTP нема, качување фајл по фајл.

7. Итака натаму....
 

Stane

Gaining Experience
4 октомври 2007
2,497
77
Хехе, така е, втв кој веќе го користи,кога има подобри бесплатни. И не знам зошто твојот сајт мора да е на Geocities,стави го на друг да не ти прави проблеми :D
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2,461
1,256
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
Не е до мене. До клиентот е. Мора баш тој, старата страница му е таму едно 8 години, а новата во името е разлика само "1" додадено. И неможам никако да го убедам да се префрли. Утре ќе пробам за последен пат и толку, кревам раце!!!
 

DynamicMK

премиум член
11 април 2007
1,635
181
Geocities си го одигра своето...
Ако мора да е баш Geocities тогаш постави една слика како welcome screen со линк до новата страна, хостирана на некој друг хостинг.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,044
Мислења
870,712
Членови
30,375
Најнов член
dzoni77764
На врв Дно