• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Generic Host Process for Win32 Services Problem

  • Ја почнал/а темата
  • #1

Тони

Gaining Experience
11 април 2008
511
168
Битола
Generic Host Process for Win32 Services has encountered a problem and needs to close. We are sorry for the inconvenience.Mozi nekoj da mi kazi so e ova i zosto mi se pojavuva koga ke sum na internet.A koga ke pritisnam Dont Send,internet nema i ne mozam da se diskonektiram
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2,599
65
andrijeski.net

CyberSpic

Intern
14 април 2007
823
26
howtoformatacomputer.com
Направи ги следниве чекори:

Затворање на порта 445:

1. Стартовај Registry Editor (Regedit.exe) кликни Start --> Run, внеси regedit

2. Лоцирај го следниов key во регистрите:
HKLM\System\CurrentControlSet\Services\NetBT\Parameters

3. Во десната страна ке најдеш опција наречена: TransportBindName.

4. Двоен клик на неа ( за да ја промениш ), и избриши ја вредноста внесена, и остави го полето празно.

Затворање на порта 135:

1. Стартовај Registry Editor (Regedit.exe) кликни Start --> Run, внеси regedit

2. Лоцирај го следниов key во регистрите:
HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\OLE

3. Од десна страна ќе забележиш String Value наречена: EnableDCOM
4. Двоен клик на неа и внеси ја следната вредност: N (фабричка вредност би требало да е Y)


Затвори го Registry Editor
Направи рестарт на компјутерот, би требало да го немаш овој проблем повеќе
пс Ако нешто не е добро објаснато слободно прашај
 

Laki Luciano

Intern
27 мај 2008
332
3
Уште едно испробано решение, активирај го windows firewall. Во 99% се средува и така. Проблемот е во XP SP2.
 

hmmm

Gaining Experience
30 ноември 2007
1,242
80
hmmm's setup  
Processor & Cooler
i5 3570k @4.2GHz & CM Hyper 212+
Motherboard
AsRock Z77 Pro3
Storage
Samsung 840 EVO 120GB + WD Black 1TB
PSU
Corsair CX600
RAM
2x4GB G.Skill Sniper 1600MHz
Video card
HD4000
Case
Custom
Mouse
Gigabyte GM-M7000
Keyboard
Generic
Audio
Asus Xonar DG
Monitor
Compaq Q2159
OS
Windows 8 64bit
Го имав овој проблем пред некаде 4-5 месеци, и го решив со Update.
 

mac-ufs

Intern
23 април 2008
611
19
inaku mnogu pati go imav problemot...inaku problemov e do windows firewall....ako go isklucis windows firewal-ot od servisi a pritoa ne stavas drug firewall...jas sekad go isklucuvam samo onaka automatic update i od sistem tray da ne me zamara i so instaliranje na pojaka zastita avtomatski go isklucuva windows firawal-ot i so uninstaliranje pak go pusta

ako si go isklucil od servisi firawallot ili msconfog pa services pusti go pak i ke ti se resi problermot
 

Romanticen

Intern
6 јануари 2008
206
9
romanticni.com.mk
Абе има и програмче (го најдов некаде фрее беше го симнав). Го инсталираш и фураш, ни проблем ни ништо хехехе
 

oops

Intern
6 мај 2007
75
5
generic host process for win32

овој проблем во Win XP SP2 ми се појавил и се решаваше со закрпа, ама сега истиот проблем ми се појави на два компјутери од пет во една мрежа, интернет нема само е потребно работењето во мрежа. се работи за Win XP SP3, нови инсталации на три од пете компјутери , ама проблемот не се реши, на двата исти се појавува и после инсталацијата, а со рестарт се решава ама по некое време пак се јавува и што понатаму ? ако има некој предлог, јас мислам да ги вратам на XP SP2 , пошто само тоа го најдов како решение на нет.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,536
Мислења
858,923
Членови
29,941
Најнов член
искра
На врв Дно